Irak wdzięczny Polsce za pomoc

zdjęcie ilustracyjne / by 3aref 6ari2o, flickr.com, CC BY-SA 2.0, creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

  

Rzecznik prasowy Połączonego Dowództwa Operacyjnego (JOC) irackich sił zbrojnych gen. Yahya Rasul powiedział, że Irak jest wdzięczny Polsce za wsparcie w wojnie z Państwem Islamskim (IS). Dodał, że współpraca z międzynarodową koalicją jest bardzo ważna dla Iraku.

- Wsparcie lotnicze, szkolenia, dostarczanie uzbrojenia, wymiana informacji wywiadowczych, to ma ogromne znaczenie dla zwalczania terrorystów w Iraku 

- powiedział gen. Rasul, odmawiając zarazem odpowiedzi na pytanie, jak długo siły międzynarodowej koalicji pod przywództwem USA zostaną w Iraku.

- Decyzja w tej sprawie należy do premiera i naczelnego dowództwa - stwierdził.

Rzecznik JOC powiedział też, że nie ma napięć między Siłami Mobilizacji Ludowej (PMU) a siłami USA w Iraku. Wyjaśnił, że PMU jest obecnie częścią sił zbrojnych Iraku i koordynacja działań międzynarodowej koalicji oraz PMU odbywa się za pośrednictwem JOC. PMU powstało na bazie milicji szyickich, z których część miała ścisłe związki z Iranem.

Odnosząc się do incydentu z czerwca 2018 roku, kiedy amerykańskie lotnictwo zbombardowało oddział PMU na granicy syryjskiej, generał stwierdził, że sprawę wciąż bada specjalna komisja, ale wszystko wskazuje na to, że doszło do tragicznej pomyłki.

Yahya Rasul przyznał również, że poza międzynarodową koalicją pod przywództwem USA Irak współpracuje też z koalicją irańsko-rosyjsko-syryjską. Wyjaśnił jednak, że ta współpraca ma zupełnie inny charakter. „Współpraca Iraku z Rosją, Iranem i Syrią obejmuje wyłącznie wymianę informacji w zakresie wspierającym zwalczanie terrorystów w tych krajach” - oświadczył.

Rzecznik JOC podkreślił też, że dzięki bardzo dobrej współpracy z obydwoma koalicjami, a także koordynacji działań różnych formacji zbrojnych wchodzących w skład irackich sił zbrojnych udaje się skutecznie likwidować potencjalne zagrożenia terrorystyczne i ukryte komórki IS. „Ta strategia działa” - stwierdził generał Yahya Rasul.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Schetyna przywódcą "partii wiecznej opozycji"? "Trudno wskazać drugiego tak przegranego polityka"

/ fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Trudno wskazać w ciągu ostatnich 30 lat tak przegranego polityka jak Grzegorz Schetyna. Wszystkie projekty, które tworzył jednak przegrywały wybory, także w wymiarze relacji międzyludzkich. Wszyscy przejrzeli, także PSL, także Lewica intencje Schetyny, który nie chciał integracji opozycji, chciał schrupać PSL i SLD i stworzyć jeden obóz pod swoim przywództwem - powiedział w programie "7x24" Marcin Ociepa, nowo wybrany poseł z obozu Zjednoczonej Prawicy.

Powyborcze komentarze zdominowały dyskusję w programie Katarzyny Gójskiej "7x24". Komentując wyniki ubiegłotygodniowych wyborów, Marcin Ociepa z Porozumienia, nowo wybrany poseł, oceniając wynik Platformy Obywatelskiej stwierdził, że "największym dramatem partii jest jej przywódca".

- Trudno wskazać w ciągu ostatnich 30 lat tak przegranego polityka jak Grzegorz Schetyna. Wszystkie projekty, które tworzył jednak przegrywały wybory, także w wymiarze relacji międzyludzkich. Wszyscy przejrzeli, także PSL, także Lewica intencje Schetyny, który nie chciał integracji opozycji, chciał schrupać PSL i SLD i stworzyć jeden obóz pod swoim przywództwem

- ocenił Ociepa.

- Grzegorz Schetyna usłyszał, że "kapitan schodzi ze statku ostatni". Platforma tonie, a on planuje na tym okręcie pozostać. (...) Jeśli PO ma być partią wiecznej opozycji, to Schetyna jest idealnym kandydatem na jej przywódcę

- dodał poseł-elekt. Podkreślił, że przywódca PO jest "największym dramatem" partii.

- Do parlamentu weszła lewica, która będzie podgryzać PO z lewej strony, weszło PSL, które buduje się jako nowe centrum i będzie odcinać powietrze PO. Platforma jest na równi pochyłej i trudno będzie jej z tego potrzasku - przez przywództwo Schetyny - wyjść

- podsumował Marcin Ociepa

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl