Oddział funkcjonował dotąd w starych obiektach szpitalnych - nie został przeniesiony do nowego gmachu lecznicy, oddanego do użytku w 2009 r. Wymagał remontu, ponieważ nie był dostosowany do obecnie obowiązujących przepisów prawnych i wymogów sanitarnych.

Prace remontowe prowadzono od kilku miesięcy w pomieszczeniach, które do niedawna w nowym gmachu szpitala dzierżawiła prywatna firma.

Jak poinformowała w komunikacie specjalista ds. komunikacji Powiatowego Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach Małgorzata Kałuża, wykonawca inwestycji przekaże pomieszczenia, gdzie prowadzono prace, z końcem miesiąca. W grudniu oddział zakaźny zostanie umeblowany i wyposażony w sprzęt medyczny, a na początku stycznia ma działać już w nowej lokalizacji.

Prace architektoniczne, prowadzone na powierzchni niemal pół tysiąca metrów kw., na I piętrze budynku "C" starachowickiej lecznicy, polegały na całkowitej przebudowie pomieszczeń.

Wydzielono tam siedem dwuosobowych sal, trzy izolatki, gabinety dla lekarzy, pielęgniarek oraz pomieszczenia gospodarcze i sanitariaty. Zrealizowano prace instalacyjne – m.in. elektryczne, wodno-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, ciepła wentylacyjnego, klimatyzacji i wentylacji, gazów medycznych, instalacji teleinformatycznej i przeciwpożarowej. Wykonano także roboty związane z układaniem glazury, malowaniem pomieszczeń, montażem stolarki okiennej i drzwiowej oraz położeniem okładzin podłogowych.

Aby dostosować pracę oddziału do obowiązujących przepisów, wykonano także nowoczesną stację oczyszczania ścieków, wykorzystującą innowacyjną technologię oczyszczania ścieków promieniami UV.

Realizacja inwestycji była możliwa dzięki przyznaniu niemal 3 mln zł z rezerwy budżetu państwa. Całkowity koszt zadania to niemal 3,9 mln zł, z czego 20 proc. zapewnią samorząd powiatowy i szpital.

Poza szpitalem w Starachowicach, oddziały zakaźne znajdują się jeszcze w dwóch lecznicach województwa świętokrzyskiego – w Kielcach i w Busku-Zdroju.

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach posiada około 400 łóżek na 18 szpitalnych oddziałach. Pomaga też pacjentom w ponad 20 poradniach specjalistycznych.