Działacze Greenpeace weszli na komin elektrowni Bełchatów. To forma protestu

Elektrownia Bełchatów / By Flickr - Fotopolska.eu, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22335065

  

Grupa dziewięciu działaczy Greenpeace wspięła się dzisiaj na liczącą 180 metrów chłodnię kominową elektrowni Bełchatów. W ten sposób - jak twierdzą - chcą zaprotestować przeciwko bierności polityków wobec kryzysu klimatycznego. Nie wykluczają, że akcja może potrwać kilka dni.

Jak wyjaśniają działacze Greenpeace, w przededniu szczytu klimatycznego COP24, który już w niedzielę rozpocznie się w Katowicach, domagają się od liderów politycznych "odejścia od węgla i sprawiedliwej transformacji energetycznej".

Przypominają m.in., że opublikowany w październiku tego roku specjalny raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu stwierdza, że "aby uchronić świat przed katastrofą klimatyczną, trzeba powstrzymać wzrost średniej globalnej temperatury na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza".

Zdaniem szefa kampanii Greenpeace na rzecz klimatu Pawła Szypulskiego, projekt polityki energetycznej Polski do 2040 r. ignoruje zagrożenia i wyzwania wynikające z kryzysu klimatycznego; zakłada m.in., że w 2030 r. "wciąż 60 proc. energii elektrycznej produkowane będzie w Polsce z węgla".

W rozmowie z PAP Szypulski powiedział, że akcja może potrwać dłużej niż jeden dzień. Decyzja w tej sprawie ma być podejmowana na bieżąco. W wydarzeniu biorą udział osoby z Polski, Austrii, Chorwacji, Indonezji, Niemiec, Szwajcarii i Węgier.

Rzeczniczka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Aleksandra Apanasionek zapewniła, że sytuacja nie ma wpływu na pracę elektrowni. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Francja: rośnie bilans zakażonych koronawirusem

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/Parentingupstream

  

Liczba osób zakażonych koronawirusem we Francji wzrosła do 38 - poinformował minister zdrowia Olivier Veran. To wzrost o 20 przypadków w porównaniu z dniem poprzednim.

Minister podczas briefingu oświadczył, że przeprowadzanych obecnie jest jeszcze "kilka badań", zatem bilans może się wkrótce zmienić.

We francuskich szpitalach przebywają obecnie 24 osoby, u których stwierdzono obecność koronawirusa, z czego dwie - jak poinformowano - są w "stanie poważnym". 12 zostało wyleczonych.

Wcześniej w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron przybył do szpitala Pitie-Salpetriere w Paryżu, gdzie w nocy z wtorku na środę zmarł pacjent - pierwsza francuska ofiara koronawirusa, a zarazem druga osoba, która zmarła z powodu Covid-19 na terytorium Francji; pierwszą był chiński turysta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts