Budżet Zielonej Góry z 200 mln zł na inwestycje

zdjęcie ilustracyjne / Pixabay.com/CC0/PhotoMIX-Company

  

200,7 mln zł na inwestycje zakłada projekt budżetu Zielonej Góry na 2019 r., co stanowi około 22 proc. wszystkich wydatków. Planowany budżet będzie niższy od tego z bieżącego roku. Dochody miasta określono w nim na ponad 885,6 mln zł, a wydatki na prawie 931 mln zł.

Dla porównania, w 2018 r. zakładane dochody budżetowe określono na 1 mld 21 mln zł, a wydatki 1 mld 98 mln zł przy wydatkach na inwestycje na poziomie 402 mln zł.

„Niższy poziom dochodów i wydatków budżetu miasta w porównaniu do roku 2018 związany jest z realizacją zadań z udziałem środków budżetu Unii Europejskiej. Planowane dochody z tego tytułu w tym roku wynosiły 272,6 mln zł, a w roku 2019 będą znacznie niższe, gdyż wyniosą 96,6 mln zł” – powiedziała PAP skarbnik miasta Emilia Wojtuściszyn.

W zakresie inwestycji największą pozycję stanowią wydatki związane z dalszym budowaniem zintegrowanego systemu niskoemisyjnego transportu publicznego w Zielonej Górze. Na ten cel zostanie przeznaczonych 68,1 mln zł.

Około 20 mln zł miasto planuje wydać na rewitalizacje parku w Zatoniu i innych części miasta, a 9,7 mln zł na projekt „Zawodowcy” dot. rozwoju szkolnictwa technicznego i zawodowego.

Inwestycje związane z dalszą rozbudową infrastruktury rowerowej będą kosztowały w przyszłym roku 9,5 mln zł. Natomiast wydatki na inwestycje drogowe określono na ponad 12 mln zł.

Na rozbudowę tzw. infrastruktury społecznej z przeznaczeniem na świadczenie usług rehabilitacyjnych, opiekuńczych oraz mieszkania chronione przewidziano w projekcie budżetu 7,7 mln zł.

Projekt zakłada, że wydatki bieżące miasta, czyli związane z realizacją statutowych zadań samorządu wyniosą w przyszłym roku ok. 730,3 mln zł. Tradycyjnie największe obejmują oświatę i edukację - ok. 273 mln zł i zadania związane z opieką społeczną – ok. 187 mln zł. Na świadczenia w ramach programu 500 plus Zielona Góra otrzyma ponad 60,5 mln zł.

Wydatki na utrzymanie administracji zostały zaplanowane na 63 mln zł. Natomiast na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska zapisano w projekcie budżetu ponad 56 mln zł, a na kulturę i sport ok. 46 mln zł. Na budżet obywatelski miasto przeznaczy 6,2 mln zł.

Udział w podatkach CIT i PIT ma stanowić 32,8 proc. dochodów miasta. Subwencja ogólna będzie stanowić 20,4 proc. dochodów i wyniesie 180,6 mln zł. Natomiast 15,8 proc. to udział wpływów z podatków i opłat lokalnych. Udział dotacji z budżetu państwa i funduszy celowych wynosi 14,8 proc., co stanowi kwotę 131,5 mln zł. Ze środków unijnych samorząd zaplanował wpływy w wysokości 10,9 proc. dochodów budżetowych, tj. na ok. 96,6 mln zł.

„Na rok 2019 nie jest planowany wzrost stawek podatków i opłat lokalnych wynikających z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych” – dodała skarbnik miasta.

Obecnie dług Zielonej Góry to 340,8 mln zł. Zgodnie z przyjętymi założeniami w projekcie, na koniec 2019 r. zadłużenie miasta ma wynieść 386,2. mln zł. Deficyt jest planowany na poziomie 45,3 mln zł i zostanie pokryty z kredytu bankowego. Tym samym poziom zadłużenia miasta osiągnie 43,6 proc.

Obecnie projekt budżetu jest analizowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Brytyjski tankowiec przejęty przez Iran. W mediach podano, co dzieje się z załogą

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/cc0/Raw2Jpeg

  

W piątek irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła brytyjski tankowiec Stena Impero, na którym znajdowało się 23 członków załogi. Powodem przejęcia, który podaje Teheran, jest "nieprzestrzeganie międzynarodowego prawa morza". Dzisiaj szef regionalnych władz portowych poinformował, że cała załoga jest "bezpieczna i w dobrym zdrowiu".

W piątek tankowiec Stena Impero został przejęty przez irańską Gwardię Rewolucyjną w trakcie przeprawy przez cieśninę Ormuz z powodu - jak wyjaśnia Teheran - "nieprzestrzegania międzynarodowego prawa morza". Według właściciela tankowca jednostka płynęła, "ściśle przestrzegając zasad nawigacji i międzynarodowych regulacji".

Stena Impero płynęła do Arabii Saudyjskiej. Strona irańska uważa, że w piątek doszło do kolizji między tą jednostką a łodzią rybacką, po której łódź zaczęła wzywać pomocy, co statek pod brytyjską flagą zignorował.

Dzisiaj szef irańskich regionalnych władz portowych Allahmorad Afifipur w państwowej TV poinformował, że cała 23-osobowa załoga przejętego tankowca jest "bezpieczna i w dobrym zdrowiu".

- Wszyscy 23 członkowie załogi przebywający na statku w porcie Bandar Abbas są bezpieczni i w dobrym zdrowiu

 - oznajmił Afifipur.

Wielka Brytania potępiła przejęcie tankowca w Zatoce Perskiej przez Iran jako "wrogi akt", odrzucając wyjaśnienia Teheranu, że jednostka została przez irańską Gwardię Rewolucyjną odprowadzona do portu w Bandar Abbas i będzie objęta śledztwem po kolizji z łodzią rybacką.

Wśród załogi jest 18 obywateli Indii i trzech Rosjan; pochodzenie pozostałych dwóch członków załogi nie jest znane.

Polski MSZ wezwał Iran do poszanowania międzynarodowych zasad wolności żeglugi i natychmiastowego wypuszczenia brytyjskiego okrętu

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl