Rosja zaatakowała Ukrainę. „Jest agresorem. Nie może być zgody na tego rodzaju działania”

Ukraina ogłosiła wczoraj stan wojenny w części kraju po zaatakowaniu w niedzielę przez Rosję trzech okrętów ukraińskiej marynarki wojennej. – Rosja jest agresorem i państwem nieprzewidywalnym; atak na ukraińską marynarkę ma na celu destabilizację Ukrainy – ocenił dziś szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

twitter.com/mil_in_ua

Rosja zaatakowała trzy okręty ukraińskiej marynarki wojennej w Cieśninie Kerczeńskiej między Morzem Czarnym i Azowskim. W wyniku zdarzenia rannych zostało sześciu ukraińskich marynarzy.

Ukraińskie jednostki zostały ostrzelane i przejęte przez rosyjskie oddziały specjalne i znajdują się obecnie w porcie w Kerczu na kontrolowanym przez Rosję Krymie.

Większość członków Rady Bezpieczeństwa ONZ stanowczo potępiła Rosję w związku z przejęciem ukraińskich okrętów.

Dworczyk ocenił w Polskim Radiu, że niedzielne wydarzenia są dowodem na to, iż Rosja "jest agresorem i państwem nieprzewidywalnym".

Wydaje się, że te działania mogą wpisywać się w ciąg działań mających na celu destabilizację Ukrainy, utrudnianie w funkcjonowaniu tego kraju

- powiedział. Jego zdaniem działania Rosji wpisują się również w wewnętrzną politykę tego państwa.

Szef KPRM przypomniał, że minister Szczerski zapowiedział wczoraj, że „będziemy zabiegać o wzmocnienie sankcji wobec Federacji Rosyjskiej”.

To się wpisuje w nasze konsekwentne działania, czyli brak akceptacji dla agresji na Ukrainę ze strony Rosji. Nie możemy tolerować tego rodzaju działań. Widzimy, że Rosja cały czas jest bardzo aktywna i cały czas nie zamierza przestrzegać prawa międzynarodowego. Wydarzenia na Ukrainie pokazują jak bardzo istotna jest dbałość o bezpieczeństwo Polski

– podkreślił.

Zdaniem Dworczyka, sytuacja między Rosją i Ukrainą pokazuje również, jak bardzo istotne są zabiegi PiS o stałe bazy amerykańskie w Polsce.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP, 300polityka.pl

#Michał Dworczyk #amerykańskie bazy w Polsce #USA #atak #Polska #Ukraina #Rosja

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo