Pergaminowe zwoje, starodruki – Biblia przez wieki

Na wystawie „Od pergaminu do e-Biblii” w szczecińskiej Książnicy Pomorskiej można oglądać przez najbliższe dwa tygodnie różne wydania Pisma Świętego – od pergaminowych zwojów przez druki sprzed kilkuset lat, po najnowsze cyfrowe wydania

Rękopis Wulgaty z 1407 r. do czytania na głos w klasztorze
Anonymous (photo by Adrian Pingstone) - Praca własna

„Jesteśmy pasjonatami Pisma Świętego i chcielibyśmy dzielić się tą pasją. Biblia jako książka nie różni się niczym od innych. Nie chodzi jednak o to, aby przyjść i zobaczyć ją tylko jako książkę, ale jako dzieło, które wpływa na świat i ludzi od 3,5 tys. lat” – powiedział organizator wystawy, pastor Tytus Gudzowski.

Każdego, kto będzie chciał zobaczyć wystawę, oprowadzi po niej przewodnik.

Opowiadamy o tym, jak było tworzone Pismo Święte, jak przepisywane; o kanonach Starego i Nowego Testamentu. Odwiedzający wystawę będą mogli się np. dowiedzieć, jak to możliwe, że Pismo Święte nie zmieniło się przez tyle tysięcy lat. Wskazujemy też na kilka dowodów wewnętrznych na to, dlaczego jest to tak wartościowa księga. Takim dowodem są proroctwa, które się wypełniały – jak przyjście Chrystusa. Ale mówimy też m.in. o odkryciach archeologicznych, które potwierdziły opisane w Biblii miejsca i wydarzenia. 

– tłumaczył.

Na wystawie będzie można zobaczyć pergaminowe zwoje, kilkusetletnie egzemplarze drukowane, Biblię ilustrowaną przez Gustave'a Dore, aż po najnowsze wydania cyfrowe. Wystawie towarzyszą wykłady związane z Biblią, poruszające m.in. tematy proroctw czy nauki. Wstęp jest bezpłatny.

 

 Źródło: dzieje.pl

#Biblia #różne wydania #wystawa #Książnica Pomorska

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo