Nieśli pomoc więźniom Auschwitz. Będą upamiętnieni

Auschwitz / pixabay.com/DzidekLasek/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Trzy firmy są zainteresowane wykonaniem dokumentacji projektowej dla tworzonego w Oświęcimiu Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Chodzi m.in. o stworzenie jego koncepcji i scenariusza wystawy – poinformowała p.o. dyrektora Muzeum Dorota Mleczko.

Otwarcie ofert nastąpiło w poniedziałek. Ceny brutto zaproponowane przez firmy, które stanęły w przetargowe szranki, wynoszą od ponad 1,2 mln zł do ponad 2,8 mln zł.

W najbliższym czasie rozpoczniemy procedurę sprawdzania ofert pod względem formalnym, a następnie - po sprawdzeniu zgodności i kompletności dokumentacji wszystkich oferentów – nastąpi ocena według ustalonych w zamówieniu kryteriów

– powiedziała Mleczko.

Jak zaznaczyła, cena nie była jedynym kryterium oceny.

Muzeum w dokumentacji przetargowej podało, że zadanie obejmuje m.in. przygotowanie koncepcji placówki, wykonanie projektu remontu i modernizacji zabytkowego budynku „Lagerhaus”, w którym się ono znajdzie, a także opracowanie projektu ekspozycji stałej oraz jej szczegółowego scenariusza. Zwycięzca przetargu będzie miał czas na wywiązanie się z dzieła do połowy sierpnia 2020 r.

Dorota Mleczko przypomniała, że tworzona placówka otrzymała 35 mln zł dotacji z ministerstwa kultury. Z pieniędzy zostanie sfinansowany remont siedziby i utworzenie w niej stałej wystawy. Rozpoczęcie tych prac to jednak kolejny etap, który będzie możliwy do wykonania dopiero po opracowaniu i zaakceptowaniu koncepcji placówki.

Nowe muzeum poświęcone będzie przede wszystkim mieszkańcom Oświęcimia i okolicy oraz działającemu tam ruchowi oporu, którzy w warunkach terroru nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz. Uwypuklona zostanie też tragiczna sytuacja oświęcimian po wkroczeniu Niemców.

Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili ok. 1,2 tys. nazwisk mieszkańców, którzy pomagali więźniom. Na terenie przyobozowym działał też ruch oporu, a szczególnie oddział partyzancki Armii Krajowej „Sosienki” pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka. W konspirację angażowali się m.in. też członkowie PPS oraz ludowcy.

Dorota Mleczko podała, Muzeum ma być gotowe do końca 2021 r. W czerwcu br. wiceminister kultury Jarosław Sellin zapowiadał, że uroczyste otwarcie mogłoby się odbyć 27 stycznia 2022 r., w 77. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz, największego z niemieckich obozów.

Muzeum powstanie w budynku zwanym Lagerhausem, który położony ok. 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Został wzniesiony przed 1916 r. dla potrzeb piekarni. Od 1924 r. był magazynem surowca Zakładu Polskiego Monopolu Tytoniowego. W latach 1940-44, jako tzw. Lagerhaus, był magazynem kaszy, mąki i cukru dla obozowej załogi SS.

Po wojnie należał do Okręgowego Przedsiębiorstwa Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego Państwowych Zakładów Zbożowych w Krakowie. Przez wiele lat stał opuszczony i popadał w ruinę. Kilka lat temu przeprowadzono w nim prace zabezpieczające i wzmacniające konstrukcję budynku. Wykonane zostały też m.in. izolacja fundamentów oraz nowa konstrukcja dachu wraz z poszyciem.

List intencyjny w sprawie utworzenia Muzeum podpisali 14 czerwca 2017 r. podczas uroczystości pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz wicepremier prof. Piotr Gliński i ówczesny starosta oświęcimski Zbigniew Starzec, w obecności ówczesnej premier Beaty Szydło.

14 czerwca br., podczas obchodów 78. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz, wiceminister Sellin podpisał z przedstawicielami starostwa w Oświęcimiu umowę w sprawie finansowania tworzonego Muzeum.

Ministerstwo zobowiązało się do przekazywania dotacji na bieżącą działalność muzeum w kwocie 1 mln zł jeszcze w tym roku i po 2 mln zł rocznie w kolejnych latach. 35 mln zł przeznaczamy na inwestycje

– mówił Jarosław Sellin.

Powiat oświęcimski zadeklarował, że będzie przeznaczał przez 10 lat po 500 tys. zł rocznie na bieżące potrzeby placówki.

W KL Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz Auschwitz został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. przez Armię Czerwoną.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Powieszony czy uduszony? Opublikowano wyniki sekcji zwłok Epsteina - miliardera-pedofila

/ Florida Department of Law Enforcement [Public domain]

  

W piątek po południu czasu lokalnego ogłoszone zostały rezultaty autopsji zwłok Epsteina. 66-latek został znaleziony w ubiegłą sobotę martwy w celi aresztu federalnego na Manhattanie. Jeffrey Epstein przebywał tam pod zarzutem molestowania nieletnich. Groziła mu kara 45 lat więzienia.

Miliarder próbował popełnić samobójstwo dwa tygodnie temu, po czym poddany został specjalnemu nadzorowi, który miał zapobiec powtórnej próbie targnięcia się na życie. Jednak z jakiegoś powodu 6 dni przed jego śmiercią specjalny monitoring celi znanego finansisty został zniesiony.

Epstein został znaleziony martwy w celi aresztu miejskiego w minioną sobotę nad ranem.

Dr Barbara Sampson, która dokonała sekcji zwłok Epsteina, w swoim raporcie oświadczyła:

„Po dokładniej analizie podczas pełnej autopsji stwierdzam, że przyczyną śmierci więźnia było powieszenie”.

Raport zawiera wiele szczegółów, jednym z nich jest opis kości szyjnych Epsteina, które były połamane.

Spekulacje na temat tego, dlaczego i jak zginął podejrzany, trwają nadal. Dr John Torres, ekspert medyczny i komentator w stacji telewizijnej NBC, stwierdził, że złamanie tych konkretnych kości szyjnych może wskazywać na powieszenie, ale także na uduszenie.

Trwa także dochodzenie w sprawie nieprawidłowości, do których doszło w areszcie. Dwóch strażników, którzy ponoć spali na służbie, zamiast pilnować Epsteina, odsunięto od wykonywania obowiązków służbowych, a trzeciego przeniesiono do innego aresztu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl