Bruksela wzywa do zwrotu okrętów i uwolnienia marynarzy. „Te wydarzenia są nie do zaakceptowania”

Wczoraj Rosjanie otworzyli ogień do ukraińskich okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej i przejęli trzy jednostki wraz z ich załogami. Groźny incydent zaalarmował cały demokratyczny świat. Wielu polityków zaapelowało do Rosji o poszanowanie prawa międzynarodowego. Głos zabrała także Komisja Europejska, która wezwała Kreml do zwrotu zatrzymanych przez nią w Cieśninie Kerczeńskiej okrętów ukraińskiej marynarki wojennej, jak również przekazania Ukrainie zatrzymanych marynarzy.

Bruksela Siedziba Komisji Europejskiej
Fot Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Maja Kocijanczicz powiedziała, że w rejonie Morza Azowskiego obserwujmy obecnie "niebezpieczną eskalację". Jak wymieniła, doszło tam do przejęcia ukraińskich okrętów przez Rosję, oddania strzałów w ich kierunku, jak również ranni zostali ukraińscy marynarze.       

Te wydarzenia są nie do zaakceptowania i oczekujemy, że Rosja natychmiast przekaże zatrzymane okręty i ich załogi oraz zapewni pomoc medyczną marynarzom

- podkreśliła rzeczniczka Komisji Europejskiej.

Zaznaczyła, że prawo międzynarodowe zobowiązuje Rosję do natychmiastowego otwarcia Cieśniny Kerczeńskiej.

Przypomniała, że Unia Europejska nie uznała i nie uzna aneksji Krymu przez Rosję i potępia jej agresję na Ukrainę. Kocijanczicz dodała, że szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini jest w kontakcie ze stronami.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#Ukraina #Rosja #Morze Azowskie #Cieśnina Kerczeńska #Komisja Europejska #Maja Kocijanczicz

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo