


Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie decyzji o wyborze czynnego polityka CDU - Stephana Harbartha, na sędziego i wiceprezesa Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Niemczech.
Czytaj również
Ależ hipokryzja! Szef niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego pouczał Polskę o demokracji
Pytanie dotyczy oceny tej decyzji przez wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa w kontekście zastrzeżeń formułowanych przez Komisję Europejską wobec reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce oraz zarzutów o upolitycznienie polskiego Trybunału Konstytucyjnego.
Chciałbym się dowiedzieć, czy Komisja Europejska wykaże się w tym wypadku taką samą nadgorliwością i zaangażowaniem, jakie wykazuje w sprawie Polski. Oczywiście intencją tego pytania nie jest podważanie suwerennych decyzji Bundestagu w kwestii wyboru sędziów Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Nikt nie ma wątpliwości, że ten wybór był legalny w świetle niemieckiego prawa. Chodzi raczej o obnażenie podwójnych standardów, jakie stosuje wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. Gdyby polski Sejm podjął taką decyzję i ważny polityk Prawa i Sprawiedliwości został sędzią Trybunału Konstytucyjnego, reakcja Brukseli byłaby stanowcza i natychmiastowa. To, czy taka decyzja byłaby zgodna z polskim prawem, czy nie, byłoby bez znaczenia
– wyjaśnia europoseł PiS.
Kosma Złotowski zaznacza, że Stephan Harbarth jest ważnym politykiem CDU i byłym wiceszefem frakcji tej partii w Bundestagu, a jego nominacja budziła zastrzeżenia także w Niemczech.
Czytaj również
„Wyborcza” zadziwia! Bardziej pokrętne tłumaczenie ws. niemieckiego TK trudno sobie wyobrazić
Pojawiały się wątpliwości co do apolityczności tej kandydatury, choć nie było formalnych przeszkód aby niemiecki parlament podjął taką decyzję. Europoseł PiS pyta Komisję Europejską o ocenę tej sytuacji oraz o planowane działania mające na celu zbadanie wpływu tej decyzji niezawisłość wymiaru sprawiedliwości w Niemczech.
Czy w związku z wyborem Stephana Harbartha na sędziego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego KE rozpocznie wobec Niemiec takie same działania wyjaśniające i prawne na forum UE, jakie podjęła wobec Polski w związku z reformą wymiaru sprawiedliwości, a jeśli nie to dlaczego Komisja Europejska nie podejmie w tej sprawie żadnych kroków?
– czytamy w interpelacji autorstwa Kosmy Złotowskiego.