Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie decyzji o wyborze czynnego polityka CDU - Stephana Harbartha, na sędziego i wiceprezesa Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Niemczech.   

Pytanie dotyczy oceny tej decyzji przez wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa w kontekście zastrzeżeń formułowanych przez Komisję Europejską wobec reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce oraz zarzutów o upolitycznienie polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Chciałbym się dowiedzieć, czy Komisja Europejska wykaże się w tym wypadku taką samą nadgorliwością i zaangażowaniem, jakie wykazuje w sprawie Polski. Oczywiście intencją tego pytania nie jest podważanie suwerennych decyzji Bundestagu w kwestii wyboru sędziów Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Nikt nie ma wątpliwości, że ten wybór był legalny w świetle niemieckiego prawa. Chodzi raczej o obnażenie podwójnych standardów, jakie stosuje wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. Gdyby polski Sejm podjął taką decyzję i ważny polityk Prawa i Sprawiedliwości został sędzią Trybunału Konstytucyjnego, reakcja Brukseli byłaby stanowcza i natychmiastowa. To, czy taka decyzja byłaby zgodna z polskim prawem, czy nie, byłoby bez znaczenia

– wyjaśnia europoseł PiS.

Kosma Złotowski zaznacza, że Stephan Harbarth jest ważnym politykiem CDU i byłym wiceszefem frakcji tej partii w Bundestagu, a jego nominacja budziła zastrzeżenia także w Niemczech.     

Pojawiały się wątpliwości co do apolityczności tej kandydatury, choć nie było formalnych przeszkód aby niemiecki parlament podjął taką decyzję. Europoseł PiS pyta Komisję Europejską o ocenę tej sytuacji oraz o planowane działania mające na celu zbadanie wpływu tej decyzji niezawisłość wymiaru sprawiedliwości w Niemczech.

Czy w związku z wyborem Stephana Harbartha na sędziego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego KE rozpocznie wobec Niemiec takie same działania wyjaśniające i prawne na forum UE, jakie podjęła wobec Polski w związku z reformą wymiaru sprawiedliwości, a jeśli nie to dlaczego Komisja Europejska nie podejmie w tej sprawie żadnych kroków?

– czytamy w interpelacji autorstwa Kosmy Złotowskiego.