Łotwa wybrała lekkie pojazdy taktyczne

/ https://sisuauto.com/en/success-story-of-armoured-sisu-vehicles-continues-introducing-the-new-sisu-gtp-4x4/

  

Ministerstwo Obrony Łotwy zdecydowało się na zakup wielozadaniowych pojazdów pancernych SISU GTP 4×4 za kwotę 200 mln euro od fińskiego przedsiębiorstwa Oy SISU Auto.

SISU GTP z napędem 4x4 zwiększy znacząco taktyczną mobilność łotewskich sił zbrojnych, która jest kluczowa na obecnym polu walki. Ten pojazd taktyczny ma grać również kluczową rolę w implementacji projektów obrony powietrznej oraz artylerii Łotewskich Sił Zbrojnych jak i Gwardii Narodowej. Pojazd ten posłuży zarówno do transportu uzbrojenia i wojskowych. Wykorzystywany ma być również jako pojazd dowodzenia i kontroli a także pojazd wsparcia. W walce o kontrakt na dostawy lekkich i średnich pojazdów taktycznych Oy SISU Auto pokonało m.in. amerykański AM General (USA), który zaproponował HMMWV, południowoafrykański Paramount Group oferujący Maraudery LAV oraz turecki Otokar dysponujący pojazdem Cobra. 

Pojazdy taktyczne SISU GTP 4×4 o długości 6 metrów szerokości 2.55 metra ważą 14 ton. Pancerz o odporności STANAG 4569 daje ochronę przed minami, improwizowanymi ładunkami wybuchowymi oraz ostrzałem z broni małokalibrowej. Możliwe jest również zamontowanie dodatkowych pancerzy podnoszących poziom ochrony załogi. SISU GTP osiąga prędkość 100 km/h. Jego zasięg wynosi około 700 km i jest zdolny do zabrania ładunku o masie 4,500 kg. SISU GTP 4×4 dysponuje niezależnym systemem zawieszenia oraz blokadami mechanizmu różnicowego w każdym kole, dającymi dużą mobilność nawet na trudnych trasach. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Budka udzielił wywiadu telewizji TVN. Jego stylizacja wywołała salwy śmiechu! Zobaczcie sami

Borys Budka / Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Politycy Platformy Obywatelskiej chętnie udzielają wywiadów telewizji TVN. Jak jednak dobrze wyglądać, gdy żar leje się z nieba, a dziennikarze zaskoczą posła w trakcie wypoczynku? Borys Budka znalazł na to sposób, wsuwając tylko "górę" od garnituru. Ruszyła lawina komentarzy. Według niektórych, to... odzwierciedlenie działań Platformy Obywatelskiej.

Zdjęcie, na którym Borys Budka udziela wywiadu w koszuli, krawacie i marynarce, a także... w krótkich spodenkach i japonkach obiegło już cały internet. Pochwalił się nim sam poseł Budka, licząc chyba na to, że internauci uśmiechną się, widząc jego "stylówkę". Ale niekoniecznie wyszło tak, jak sobie wymarzył.

Zdjęcie wrzucili do sieci także politycy Prawa i Sprawiedliwości. Krzysztof Sobolewski użył hasła telewizji TVN "Cała prawda całą dobę", pokazując, że jednak niekoniecznie ujawniony został na antenie prawdziwy obraz Borysa Budki. W telewizji nie ma co bowiem liczyć na ujawnienie jego krótkich spodenek, a raczej pokazany będzie od pasa w górę.

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że zdjęcie przedstawia obraz propozycji Koalicji Obywatelskiej.

"W wąskim kadrze mają wyglądać poważnie lecz wystarczy nieco tylko oddalić kadr by okazało się, że w istocie to żart i plaża"

- napisał.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl