Łotwa wybrała lekkie pojazdy taktyczne

/ https://sisuauto.com/en/success-story-of-armoured-sisu-vehicles-continues-introducing-the-new-sisu-gtp-4x4/

  

Ministerstwo Obrony Łotwy zdecydowało się na zakup wielozadaniowych pojazdów pancernych SISU GTP 4×4 za kwotę 200 mln euro od fińskiego przedsiębiorstwa Oy SISU Auto.

SISU GTP z napędem 4x4 zwiększy znacząco taktyczną mobilność łotewskich sił zbrojnych, która jest kluczowa na obecnym polu walki. Ten pojazd taktyczny ma grać również kluczową rolę w implementacji projektów obrony powietrznej oraz artylerii Łotewskich Sił Zbrojnych jak i Gwardii Narodowej. Pojazd ten posłuży zarówno do transportu uzbrojenia i wojskowych. Wykorzystywany ma być również jako pojazd dowodzenia i kontroli a także pojazd wsparcia. W walce o kontrakt na dostawy lekkich i średnich pojazdów taktycznych Oy SISU Auto pokonało m.in. amerykański AM General (USA), który zaproponował HMMWV, południowoafrykański Paramount Group oferujący Maraudery LAV oraz turecki Otokar dysponujący pojazdem Cobra. 

Pojazdy taktyczne SISU GTP 4×4 o długości 6 metrów szerokości 2.55 metra ważą 14 ton. Pancerz o odporności STANAG 4569 daje ochronę przed minami, improwizowanymi ładunkami wybuchowymi oraz ostrzałem z broni małokalibrowej. Możliwe jest również zamontowanie dodatkowych pancerzy podnoszących poziom ochrony załogi. SISU GTP osiąga prędkość 100 km/h. Jego zasięg wynosi około 700 km i jest zdolny do zabrania ładunku o masie 4,500 kg. SISU GTP 4×4 dysponuje niezależnym systemem zawieszenia oraz blokadami mechanizmu różnicowego w każdym kole, dającymi dużą mobilność nawet na trudnych trasach. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wniosek o areszt dla Jakuba A.

/ policja.pl

  

Prokuratura w Świdnicy złożyła wniosek do sądu o tymczasowy areszt dla 22-latka podejrzanego o zabójstwo 10-latki.

22-letni mężczyzna został zatrzymany w niedzielę po południu. Wieczorem został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy na przesłuchanie. Prokuratura postawiła mu zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem - z motywacji zasługującej na szczególne potępienie, ze znieważeniem zwłok - oraz zarzut podżegania wcześniej innej osoby do udziału w zabójstwie.

Według prokuratury podejrzany przyznał się do obu zarzutów.

10-letnia Kristina w czwartek około godziny 13:00 wyszła ze szkoły w centrum wsi Mrowiny w pow. świdnickim; od domu dzielił ją kilometr. Ostatni raz była widziana 200 metrów od domu. Jej ciało znaleziono tego samego dnia w lesie - sześć kilometrów od Mrowin.

Prokuratura w Świdnicy poinformowała w piątek, że przyczyną śmierci 10-latki były rany kłute klatki piersiowej i szyi. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl