Serbia otrzyma nowe śmigłowce

/ flickr.com

  

Ministerstwo obrony oraz resort spraw wewnętrznych Serbii otrzymają wkrótce dziewięć lekkich śmigłowców H145M od koncernu Airbus. Część ze śmigłowców będzie wyposażona w system uzbrojenia HFroce.

Minister obrony Serbii Aleksandar Vulin 23 listopada wizytował fabrykę Airbus Helicopters w Donauwörth, gdzie uroczyście odebrał pierwszego z H145M dla sił zbrojnych Serbii. W grudniu zostaną dostarczone kolejne dwa helikoptery H145M, tym razem dla resortu spraw wewnętrznych. 

Łącznie Serbia zamówiła dziewięć śmigłowców H145M. Cztery ze śmigłowców zostanie wyposażonych w system uzbrojenia HForce umożliwiający wykorzystanie olbrzymiego zakresu pocisków powietrze-powietrze jak i powietrze-ziemia. Helikoptery te wykorzystywane będą m.in. do transportu, medycznej ewakuacji, działań rozpoznawczych i monitoringu oraz misji bojowych.  Dostawa śmigłowców H145M realizowana jest na podstawie umowy z 2016 roku, która zakładała również certyfikację zakładów lotniczych umożliwiających serwis helikopterów Gazelle. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

A. Macierewicz ws. przyczyn katastrofy smoleńskiej: kwestie podstawowe zostaną przedstawione

Antoni Macierewicz / Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Podczas dzisiejszej rozmowy z Dorotą Kanią, Antoni Macierewicz odniósł się do obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W tym kontekście mówił m.in. o terminie publikacji raportu ws. ustalenia jej przyczyn. - Na pewno będzie związany z tym okresem i na pewno w tym czasie kwestie podstawowe zostaną przedstawione opinii publicznej - zadeklarował.

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że 10 kwietnia 2020 roku, w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej, chce się udać do Smoleńska i do Katynia, "by oddać hołd ofiarom straszliwego sowieckiego mordu w lesie katyńskim oraz ofiarom katastrofy smoleńskiej". Podobną deklarację złożył także prezydent Andrzej Duda. W programie Doroty Kani na antenie Polskiego Radia 24 sprawę komentował Marszałek Senior Antoni Macierewicz.

[polecam:https://niezalezna.pl/310681-szef-kprm-deklaruje-premier-morawiecki-chce-byc-10-kwietnia-w-smolensku-i-katyniu]

Pytany, czy mimo sporu z Rosją uda się zorganizować 10 kwietnia wizytę w miejscu katastrofy, stwierdził, że Polska "nie ma sporu z Rosją".

- My jesteśmy w sytuacji, w której pan Władimir Władimirowicz Putin, prezydent Rosji rozpętuje właśnie taką samą falę nienawiści, tylko ogólnoświatową, jak to, z czym współdziała Platforma Obywatelska. Przecież to, co się dzieje do kilku miesięcy, to jest wojna dyplomatyczna. Wojna nienawiści przeciwko Polsce. Polakom, całemu narodowi polskiemu. Zarzuca się nam antysemityzm, zarzuca się nam nieomal wywołanie II wojny światowej, a w każdym razie sprzyjanie wywołaniu II wojny światowej. Zarzuca nam się najgorsze możliwe rzeczy, w związku z tym to naprawdę jest niesłychanie trudne zadanie, które wzięła na siebie kancelaria pana premiera, pan premier i pan minister Czaputowicz. Nie wiem jakie będą tego efekty

- oznajmił Antoni Macierewicz.

Dopytywany, czy prezydent, czy przedstawiciele polskich władz powinni pojechać do Smoleńska, czy w  związku z tym „nie dojdzie do kolejnej pułapki” zastawionej przez Rosjan, Antoni Macierewicz wskazał, że „może to być pułapka w sensie politycznym”.

- To jest decyzja pana prezydenta, ja nie chcę się w to mieszać. Na razie przedstawiciele pana prezydenta stawiają znaki zapytania. Zobaczymy, to ich decyzja 

- powiedział.

[polecam:https://niezalezna.pl/310728-premier-chce-byc-10-iv-w-smolensku-i-katyniu-posel-pis-lekcja-historii-dla-kolejnych-pokolen]

Nawiązując do obchodów 10-tej rocznicy katastrofy smoleńskiej Marszałek Senior zauważył, że w związku ze Świętami Wielkanocnymi, główne uroczystości trzeba będzie „trochę przesunąć”. Jak wskazał, zajmie się tym „zespół który zajmuje się organizacją obchodów”.

- Będziemy musieli pogodzić te dwie kwestie – naszą religijną pamięć o Wielkim Piątku, o Wielkim Tygodniu i obchody dziesiątej rocznicy

- zauważył polityk.

Dorota Kania dopytywała także Antoniego Macierewicza o termin publikacji raportu ws. ustalenia przyczyn katastrofy smoleńskiej.

- Na pewno będzie związany z tym okresem i na pewno w tym czasie kwestie podstawowe zostaną przedstawione opinii publicznej

- zadeklarował Macierewicz.


10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts