Bug - perła polskich rzek

/ Krzysiek

  

Bug należy do najpiękniejszych rzek Polski. Jest jedną z nielicznych w Europie rzek nieuregulowanych. Rzeka posiada bogatą florę i faunę.

Tylko na jednym odcinku (od Gołębi do Terespola ) stwierdzono tysiąc gatunków roślin, blisko 100 gatunków motyli dziennych,  44 gatunki ryb oraz 158 gatunków ptaków lęgowych. Część doliny Bugu objęta jest ochroną.

Bug jest dopływem Narwi, przepływającym przez zachodnią Ukrainę, wschodnią Polskę i zachodnią Białoruś. Do 1962 uznawano, że Narew jest dopływem Bugu, który ma większy średni przepływ w miejscu połączenia rzek. Długość Bugu wynosi 772 km, a powierzchnia dorzecza 39 420 km². Z tego większość znajduje się na terenie Polski - 49,2%. Na terenie Ukrainy jest 27,4%, a na Białorusi 23,3%. 

Bug ma źródło w Werchobużu w północnej części Wyżyny Podolskiej na Ukrainie, na wysokości 311 m n.p.m. W większości (około ¾ długości) biegnie na wysokości 100–200 n.p.m. Na odcinku 363 km (Gołębie – Niemirów) stanowi granicę z Ukrainą i Białorusią. Koryto Bugu w Zosinie jest najdalej na wschód wysuniętym miejscem Polski. W najwyższej swojej części Bug płynie przez Kotlinę Pobuża, dalej przez Wyżynę Wołyńską. Od Horodła po ujście Krzny Bug biegnie przez obszary Podlasia.

Historia żeglugi

W Polsce znaczenie dopływów Wisły wrosło w dobie nowożytnej wraz z rozwojem gospodarki i wymiany handlowej. Jedną z ważniejszych dróg wodnych stał się Bug. Rzeka łączyła wschodnie obszary Rzeczypospolitej z portem nad Motławą. Drogą tą przede wszystkim przewożono zboże (żyto i pszenicę) i produkty leśne.

Od XVII w. żegluga na Bugu  stała się troską szlachty i panujących. Warunki spławu na Bugu nie były sprzyjające. Uzależnione były przede wszystkim od odczynników naturalnych. W ciągu roku tylko w krótkim czasie – wczesną wiosną, przy wysokim poziomie wód, warunki do nawigacji były dogodne. Utrudnieniem była też niewielka liczba miast nad rzeką i brak portów i spichlerzy rzecznych do magazynowania zboża.

Statkami używanymi do żeglugi na Bugu były komięgi, które rozbierano w Gdańsku, a surowiec z nich sprzedawano. Organizacją i prowadzeniem spławu bużańskiego zajmowali się wszyscy właściciele ziemscy (szlachta, duchowieństwo, instytucje kościelne, chłopi), kupcy i przedsiębiorcy. 

Film przybliża walory krajobrazowe oraz świat zwierząt i roślin tej pięknej rzeki.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Łódź: kamienice na Włókienniczej wypięknieją

/ HuBar; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/deed.en

  

Jest już komplet wykonawców remontów 14 kamienic przy ul. Włókienniczej w Łodzi, co oznacza, że jeszcze w tym roku we wszystkich obiektach rozpoczną się prace, a wiosną 2020 r. będą wprowadzać się do nich pierwsi lokatorzy – poinformował łódzki magistrat.

Jak podała dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Agnieszka Kowalewska-Wójcik, na ul. Włókienniczej odnowionych zostanie 14 kamienic należących do miasta. Powstaną w nich 274 komfortowe mieszkania dla łodzian, a na parterach znajdzie się miejsce dla 49 lokali użytkowych.

Generalne remonty kamienic obejmą wymianę oraz montaż instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, gazowej i elektrycznej. Stropy w budynkach zostaną wzmocnione, więźby dachowe wymienione, natomiast klatki schodowe i lokale mieszkalne przejdą gruntowny remont.

Sama ulica Włókiennicza zyska charakter tzw. woonerfu (rodzaj ulicy posiadającej też funkcje deptaku, z ograniczonym ruchem samochodów. Efekt ten podkreślić mają nowe elewacje kamienic zdobione detalami architektonicznymi, których koncepcję przygotowano w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych oraz w Biurze Architekta Miasta. Wyjątkiem będzie wpisany do rejestru zabytków dom Hilarego Majewskiego pod numerem 11, który zostanie odrestaurowany pod okiem konserwatorów.

Remonty trzech pierwszych kamienic rozpoczęły się w zeszłym roku, natomiast wiosną ekipy budowlane wejdą do sześciu kolejnych - w tym do neorenesansowej siedziby Majewskiego. Latem rozpoczną się trzy kolejne remonty, a ostatnie dwa - przed końcem roku.

Według dyrektorki Biura ds. Rewitalizacji Joanny Skrzydlewskiej rewitalizacji ul. Włókienniczej towarzyszy także szeroki program społeczny. "W kamienicach poza mieszkaniami i lokalami użytkowymi powstanie przedszkole i placówka opiekuńczo-wychowawcza, zbudujemy mieszkania chronione i mieszkania przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami" – zaznaczyła.

Według planów ostatnie prace modernizacyjne w kamienicach mają był sfinalizowane w 2021 roku; wówczas rozpocznie się remont samej ulicy.

Cieszący się do tej pory złą sławą kwartał wokół Włókienniczej to "priorytetowy obszar rewitalizacji nr 1" - jedna z ośmiu części Łodzi oznaczonych w planie rewitalizacji obszarowej, obejmującej ponad 1,7 tys. ha, czyli ponad 6 proc. całkowitej powierzchni miasta. W najbliższych latach ulica oraz otaczający ją obszar ma zamienić się w przyjazną dla mieszkańców przestrzeń. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl