„Czy przestał pan kraść?” – sugerował Balcerowiczowi. Dziś w „Wywiadzie z chuliganem” żona śp. Michała Falzmanna

rodzina Michała Falzmanna / arch. niezalezna.pl

  

- Polacy muszą odbudować rozumienie wspólnotowe. Sprawa FOZZ-u dotyczyła całej polskiej zbiorowości. Byliśmy okradani. Tak samo dziś ludzie świetnie wiedzą, że w Warszawie ludzie byli wyrzucani byli z kamienic, okradani. Ale ich to nie obchodzi, skoro sami mają np. mieszkanie spółdzielcze. Bo nie ma w nich w ogóle rozumienia wspólnotowego – mówi Izabela Brodacka-Falzmann, żona śp. Michała Falzmanna. Niezwykle mocna rozmowa dziś o 22.15 w „Wywiadzie z chuliganem” w Telewizji Republika.

„Nie mogę dopuścić, by moje dzieci płaciły za złodziejstwa komunistów” – powtarzał śp. Michał Falzmann. - Tonację i sposób pytania można było scharakteryzować pytaniem pod tytułem: czy przestał pan już kraść – tak rozmowę Falzmanna z Leszkiem Balcerowiczem opisywał Anatol Lawina, zanim wiele lat później sam zmarł w wyniku pobicia przez nieznanych sprawców. Michał Falzmann, który badał aferę FOZZ, umarł na zawał serca. Ówczesny szef NIK Walerian Pańko zginął z kolei w wypadku samochodowym.

Izabela Brodacka-Falzmann po śmierci męża została sama z piątką dzieci, z których najmłodsze miało dwa latka. Potrafiła dać sobie radę – po nocach tłumaczyła i adiustowała filmy dla francuskiej stacji „Planete”. Jest felietonistką, tłumaczką i nauczycielką, jeździła w wyścigach konnych, kocha góry.

Gdy głośno było niedawno o ekstradycji do Polski Dariusza Przywieczerskiego, zaszyła się w górach. Dlaczego? O tym opowie dziś w rozmowie z Piotrem Lisiewiczem.

Natomiast w „Wiadomościach” ekstradycję relacjonowała jej córka Zuzanna. Jak na ironię w „Faktach” TVN pracuje dziś córka księgowej FOZZ Justyna Pochanke…

Zdaniem Izabela Brodackiej-Falzmann Polacy muszą odrodzić w sobie myślenie wspólnotowe.

- Ignacy Mościcki mógł sobie siedzieć w Szwajcarii i konsumować te swoje patenty. Jednak zależało mu, żeby fabryki chemiczne powstawały w Polsce. To była przewaga zmysłu wspólnotowego nad egoistyczną i bezsensowną konsumpcją

– mówi.

Program „Wywiad z chuliganem” Piotra Lisiewicza jest koprodukcją Telewizji Republika i Radia Roznań. Radiowa premiera w każdą sobotę o 16.00, telewizyjna w niedzielę w Republice o 22.15.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalena.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


Setki osób narusza zasady kwarantanny we Włoszech. Grozi za to do 4 lat więzienia

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/djedj

  

272 osoby zostały spisane we Włoszech w ciągu pięciu dni pod zarzutem naruszenia zasad kwarantanny - poinformowało we wtorek MSW. Według obowiązujących od niedawna przepisów o walce z epidemią grozi za to kara od roku do 4 lat więzienia.

Złamanie zasad kwarantanny podlega karze za stworzenie zagrożenia dla zdrowia obywateli. W przypadku osób zakażonych, które opuszczają dom, jest to kara do 5 lat więzienia.

MSW ogłosiło ponadto, że w poniedziałek siły porządkowe w całym kraju skontrolowały ponad 220 tysięcy osób i 88 tysięcy sklepów oraz innych placówek. Około 6300 osób zostało ukaranych za naruszenie przepisów dotyczących zakazu przemieszczania się bez ważnego i uzasadnionego powodu.

W ciągu trzech tygodni ich obowiązywania takie kary wymierzono 142 tysiącom osób. Wysokość grzywny została niedawno podniesiona przez rząd z 206 do wysokości od 400 do 3 tysięcy euro. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts