Rewolucja w przygotowaniu polskich pilotów!

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką wziął udział w ceremonii nadania imienia nowym samolotom szkolnym w polskim lotnictwie. Agata Kornhauser-Duda nadała samolotom M-346 imię Bielik. Z kolei prezydent podkreślał, że dokonuje się właśnie rewolucja w  przygotowaniu polskich pilotów samolotów bojowych.

ceremonia nadania imienia nowym samolotom szkolnym w polskim lotnictwie
Grzegorz Jakubowski/KPRP

- To była gigantyczna operacja, która zmienia zupełnie oblicze Szkoły Orląt, i pod względem infrastrukturalnym i szkoleniowym, a także prowadzi do zmiany oblicza polskiego lotnictwa. To rewolucja w przygotowaniu polskich pilotów samolotów bojowych, do tego, aby móc pilotować samoloty F-16 – powiedział prezydent gratulując lotnikom wdrożenia nowego systemu szkolenia pilotów.

Duda podkreślił, że polskie lotnictwo otrzymało najnowocześniejszy system szkolenia, jaki jest na świecie, którego podstawowym elementem jest samolot M-346. 

- Wygląda jak pisklę orła, trochę podrośnięte, taki bielik, tak, że nazwa adekwatna – powiedział.

Prezydent wyraził nadzieję, że w Polsce szybko zjawi się kolejna partia tych samolotów i w Dęblinie powstanie „szkoleniowa eskadra”, która będzie służyła nie tylko polskiemu lotnictwu.

- Dzięki temu szkolenie w naszej Szkole Orląt, szkole lotniczej z wielką tradycją, stuletnią tradycją polskiego lotnictwa, będzie mogło być realizowane nie tylko dla naszych pilotów, ale że wrócimy do chlubnej tradycji szkolenia pilotów z różnych stron świata, z państw NATO, tych naszych towarzyszy broni, którzy także korzystają z samolotów F-16. Jest to wielka satysfakcja, że na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości i na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego ten niezwykle istotny skok modernizacyjny w dziejach naszego lotnictwa właśnie zostaje dokonany – powiedział Andrzej Duda.
Pierwsza Dama, która została matką chrzestną samolotów, wygłosiła formułę: „Lataj po Polsce i świecie, sław imię polskiego lotnika, przynoś chwałę Rzeczypospolitej Polskiej, nadaję ci imię Bielik”.

Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że to dla niej podniosła i wzruszająca chwila. 

- Niecodziennie zostaje się matką chrzestną tak pięknego samolotu. Czuję się zaszczycona i bardzo dziękuję, za to wyróżnienie, że mogłam dokonać aktu nadania imienia nowym, bardzo wyczekiwanym samolotom szkoleniowym. Mam nadzieję, że będą one państwu bardzo dobrze służyły. Jestem przekonana, że dzięki Bielikom Polska stanie się bezpieczniejsza, a polscy piloci z jeszcze większą satysfakcją i dumą będą wykonywali swoją służbę – dodała Pierwsza Dama.

Dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, płk pil. Wojciech Pikuła poinformował, że nowy system szkolenia pilotów jest już wdrażany. Powstała niezbędna infrastruktura, oddano do użytku centrum symulatorowe. Polscy piloci wykonali dotychczas łącznie 1,1 tys. godzin lotów na nowych samolotach. Trwa szkolenie instruktorów, w przyszłym roku ma rozpocząć się szkolenie na nich podchorążych.

Polskie Siły Powietrzne dysponują obecnie ośmioma samolotami M-346 Bielik. Wyposażone jest w nie 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, w którym praktyczne szkolenie przechodzą podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej, nazywanej Szkołą Orląt. W marcu tego roku podpisana została umowa na zakup kolejnych czterech takich samolotów, z opcją na dalsze cztery.
 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Andrzej Duda #M-346 #Bielik #wojsko #Dęblin

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo