Nagrody 25. Międzynarodowego Festiwalu Etiuda & Anima

/ etiudaandanima.pl

  

Twórcy najlepszych etiud filmowych oraz krótkometrażowych animacji odebrali nagrody 25. Międzynarodowego Festiwalu Etiuda & Anima, który zakończył się w Krakowie. W festiwalowych konkursach rywalizowało 35 etiud i 61 animacji.

W konkursie Etiuda nagrodę Grand Prix – Złotego Dinozaura przyznano „Bonobo” w reżyserii Zoela Aeschbachera. Statuetkę Złotego Jabberwocky'ego w konkursie krótkometrażowych animacji otrzymała „Manifestacja geniuszu w czterech aktach” (reż. Morten Tšinakov i Lucija Mrzljak) a Złotego Żmija w organizowanym po raz drugi konkursie animacji polskiej Anima.pl - „III” w reżyserii Marty Pajek.

Pracom jury w poszczególnych kategoriach przewodniczyli: reżyser Janusz Kondratiuk, nominowany do Oscara Paul Driessen oraz polski twórca i pedagog Hieronim Neumann.

W programie Etiudy & Animy znalazła się też uroczystość wręczenia dorocznej nagrody - Złotego Dinozaura - dla wybitnego artysty i pedagoga. Odebrała ją w sobotę Ewa Braun, zdobywczyni Oscara za dekorację wnętrz do filmu „Lista Schindlera” Stevena Spielberga.

Z okazji jubileuszu organizatorzy festiwalu przyznali nagrodę „Artysty 25-lecia festiwalu E&A”, w postaci statuetki Specjalnego Złotego Jabberwocky’ego. Nagroda ta trafiła do czeskiego twórcy Jana Svankmajera. Z tej okazji też goście festiwalu mieli okazję zobaczyć najnowszy pełnometrażowy film Svankmajera – „Owady”.

Konkursy etiud i krótkometrażowych animacji stanowiły oś programu Festiwalu Etiuda & Anima, ale zainteresowani mogli oglądać nie tylko walczące o nagrody tytuły, ale i filmy prezentowanych podczas specjalnych cykli.

W tym roku w stałym cyklu swoje autoportrety przedstawili twórcy animacji: Holender Paul Driessen, Estończyk Ulo Pikkov i Kanadyjczyk Steven Woloshen. Z kolei w cyklu „Między mediami” publiczność poznała twórczość Czecha Petra Skali, nominowanego do Oscara Austriaka Virgila Widricha oraz Polaków Wojciecha Bąkowskiego i Łukasza Rondudy.

W 50. rocznicę stłumienia praskiej wiosny pokazano dokumenty o czeskim zrywie, a filmem „Milos Forman: co cię nie zabije” przypomniana została postać niedawno zmarłego czeskiego reżysera.

W paśmie najnowszych animowanych filmów pełnometrażowych znalazły się m.in. „Captain Morten and the Spider Queen” Kaspara Jancisa, „This Magnificent Cake!” Emmy De Swaef i Marca Jamesa Roelsa, „Jeszcze dzień życia” Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente, „Laika” Aurela Klimta, „Seder – Masochizm” Niny Paley.

Program jubileuszowej edycji festiwalu domykały warsztaty i wykłady, spotkania z twórcami, a także międzynarodowa konferencja branżowa „Animacja, fabuła, dokument – o synergii połączeń”, poświęcona współczesnemu przenikaniu się oddzielnych rodzajów twórczości filmowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dorota Kania UJAWNIA: Jak miliony trafiły do podmiotów wspierających LGBT i gender?

zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W najnowszym programie „Koniec Systemu” Dorota Kania ujawniła, w jaki sposób miliony złotych z Funduszu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem i Pomocy Postpenitencjarnej trafiły w czasie rządów PO-PSL do fundacji i stowarzyszeń zajmujących się m.in. wspieraniem aborcji, LGBT i gender. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa związanego z przyznawaniem dotacji śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Poznaniu.

Według założeń, środki finansowe z Funduszu POPPiPP otrzymywały organizacje podejmujące działania antyprzemocowe, pomagające pokrzywdzonym i ofiarom przestępstw. Najwięcej jednak pieniędzy otrzymały stowarzyszenia i fundacje, które oprócz działań antyprzemocowych intensywnie zajmują się promocją feminizmu, aborcji, LGBT oraz ideologii gender.
Na liście beneficjentów funduszu znalazły się między innymi Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet BABA oraz Fundacja Centrum Praw Kobiet. Pierwsze z nich, od grudnia 2012 do grudnia 2015 roku, otrzymało blisko 1,5 mln złotych, zaś drugie – od marca 2013 do grudnia 2015 – ponad 2 miliony 166 tysięcy złotych. Co ważne, Centrum Praw Kobiet otrzymało jedne z najwyższych dotacji, które zostały przyznane w czasie działalności Funduszu POPPiPP. Ostatnio, posługując się satanistyczną symboliką, na swojej stronie internetowej fundacja zachęca do odwiedzania jej namiotu na festiwalu Poland Rock.

O kulisy całej sprawy Dorota Kania pytała Jana Kanthaka, rzecznika ministerstwa sprawiedliwości.
 
Warto przypomnieć, że poprzednim ministrem sprawiedliwości był pan Krzysztof Kwiatkowski, który obecnie jest szefem NIK-u. Być może to tłumaczy jego bierność. Kiedy Zbigniew Ziobro został ministrem sprawiedliwości przyjrzeliśmy się dokładnie funkcjonowaniu Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Kiedy zobaczyliśmy wszelkie pieniądze, które były przekazywane, to byliśmy w szoku – to była istna stajnia Augiasza. Osobą, która odpowiadała bezpośrednio za fundusz była słynna Marzena K..
- tłumaczył na antenie Telewizji Republika Kanthak.  
 
To jeszcze nie wszystko. Rzecznik resortu sprawiedliwości rzuca nowe światło na przepływ gotówki do podmiotów wspierających środowiska LGBT.

Z dokumentacji wynika, że gabinet polityczny podejmował decyzje na kilka dni przed wyborami. To były polityczne decyzje, widoczne było kupowanie poparcie wśród organizacji jasno opowiadających się po stronie wartości LGBT, konwencji stambulskiej. To jest środowisko obecnego RPO Adama Bodnara czy jego ówczesnej zastępcy Sylwii Spurek. W wyniku przeprowadzonego audytu zostało skierowane zawiadomienie do prokuratury w Poznaniu. My całkowicie odwróciliśmy sens funkcjonowania Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – jego nazwa została przekształcona na Fundusz Sprawiedliwości. My chcemy, żeby on pomagał pokrzywdzonym przestępstwem, a to jest bardzo duża skala, jeśli chodzi o liczby.
- mówił Jan Kanthak.
 
W dalszej części programu rzecznik ministerstwa sprawiedliwości odniósł się do krytyki pod adresem Funduszu Sprawiedliwości. Wskazał również, na rolę, jaką w całym procesie odgrywa były minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL Krzysztof Kwiatkowski.

Autorem tych zarzutów, z którymi się zupełnie nie zgadzamy jest NIK – poprzedni minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, który teraz pełni tam funkcję zaczyna pewnego rodzaju kampanię wyborczą. Jestem przekonany, że będzie startował do Senatu w nadchodzących wyborach. Co więcej przejął konto twitterowe NIK-u. Warto również pamiętać, że Krzysztof Kwiatkowski ma postawione zarzuty przez prokuraturę. Stąd właśnie wszelkie zarzuty do Funduszu Sprawiedliwości i nie tylko! Nagminnie jesteśmy kontrolowani i badani. To jest wendetta i rozpoczęcie kampanii wyborczej.
- mówił Jan Kanthak.  

Więcej na ten temat w artykule Doroty Kani „Jak miliony dla ofiar przestępstw trafiły do zwolenników LGBT. Śledztwo prokuratury w sprawie dotacji” na łamach najnowszego numeru tygodnika „Gazeta Polska”.
[polecam:https://niezalezna.pl/281129-w-najnowszym-numerze-gp-totalne-mordobicie-co-nas-czeka-w-kampanii-wyborczej]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl