Nagrody 25. Międzynarodowego Festiwalu Etiuda & Anima

/ etiudaandanima.pl

  

Twórcy najlepszych etiud filmowych oraz krótkometrażowych animacji odebrali nagrody 25. Międzynarodowego Festiwalu Etiuda & Anima, który zakończył się w Krakowie. W festiwalowych konkursach rywalizowało 35 etiud i 61 animacji.

W konkursie Etiuda nagrodę Grand Prix – Złotego Dinozaura przyznano „Bonobo” w reżyserii Zoela Aeschbachera. Statuetkę Złotego Jabberwocky'ego w konkursie krótkometrażowych animacji otrzymała „Manifestacja geniuszu w czterech aktach” (reż. Morten Tšinakov i Lucija Mrzljak) a Złotego Żmija w organizowanym po raz drugi konkursie animacji polskiej Anima.pl - „III” w reżyserii Marty Pajek.

Pracom jury w poszczególnych kategoriach przewodniczyli: reżyser Janusz Kondratiuk, nominowany do Oscara Paul Driessen oraz polski twórca i pedagog Hieronim Neumann.

W programie Etiudy & Animy znalazła się też uroczystość wręczenia dorocznej nagrody - Złotego Dinozaura - dla wybitnego artysty i pedagoga. Odebrała ją w sobotę Ewa Braun, zdobywczyni Oscara za dekorację wnętrz do filmu „Lista Schindlera” Stevena Spielberga.

Z okazji jubileuszu organizatorzy festiwalu przyznali nagrodę „Artysty 25-lecia festiwalu E&A”, w postaci statuetki Specjalnego Złotego Jabberwocky’ego. Nagroda ta trafiła do czeskiego twórcy Jana Svankmajera. Z tej okazji też goście festiwalu mieli okazję zobaczyć najnowszy pełnometrażowy film Svankmajera – „Owady”.

Konkursy etiud i krótkometrażowych animacji stanowiły oś programu Festiwalu Etiuda & Anima, ale zainteresowani mogli oglądać nie tylko walczące o nagrody tytuły, ale i filmy prezentowanych podczas specjalnych cykli.

W tym roku w stałym cyklu swoje autoportrety przedstawili twórcy animacji: Holender Paul Driessen, Estończyk Ulo Pikkov i Kanadyjczyk Steven Woloshen. Z kolei w cyklu „Między mediami” publiczność poznała twórczość Czecha Petra Skali, nominowanego do Oscara Austriaka Virgila Widricha oraz Polaków Wojciecha Bąkowskiego i Łukasza Rondudy.

W 50. rocznicę stłumienia praskiej wiosny pokazano dokumenty o czeskim zrywie, a filmem „Milos Forman: co cię nie zabije” przypomniana została postać niedawno zmarłego czeskiego reżysera.

W paśmie najnowszych animowanych filmów pełnometrażowych znalazły się m.in. „Captain Morten and the Spider Queen” Kaspara Jancisa, „This Magnificent Cake!” Emmy De Swaef i Marca Jamesa Roelsa, „Jeszcze dzień życia” Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente, „Laika” Aurela Klimta, „Seder – Masochizm” Niny Paley.

Program jubileuszowej edycji festiwalu domykały warsztaty i wykłady, spotkania z twórcami, a także międzynarodowa konferencja branżowa „Animacja, fabuła, dokument – o synergii połączeń”, poświęcona współczesnemu przenikaniu się oddzielnych rodzajów twórczości filmowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

80-letnia kobieta zginęła w pożarze

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Jedna osoba, prawdopodobnie 80-letnia właścicielka domu, zginęła w pożarze budynku mieszkalnego, który wybuchł w niedzielę w miejscowości Kałek (Łódzkie) - poinformował PAP rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Łodzi st. kpt. Jędrzej Pawlak.

Strażacy zgłoszenie o pożarze otrzymali po godz. 12.30. Płonął niewielkich rozmiarów dom jednorodzinny w miejscowości Kałek w gminie Sulejów. W akcji uczestniczyło pięć zastępów straży.

Jak przekazał PAP st. kpt. Pawlak, strażacy podczas akcji odnaleźli ciało kobiety. Znajdowało się ono w pobliżu spalonego łóżka. To prawdopodobnie 80-letnia właścicielka i jedyna mieszkanka domu.

Jako wstępną przyczynę wybuchu ognia wskazano zaprószenie ognia. Dokładne okoliczności pożaru wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratora.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl