W wielu krajach „czarny piątek” i szaleństwo zakupów, ale nie tam... Bali się urazić muzułmanów

Black Friday, Cyber Monday / flickr.com/Vanderelbe.de/ creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

  

„Czarny piątek” w branży handlowej, przypadający w pierwszy piątek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia, oznacza zakupowe szaleństwa. Wyprzedaże coraz większą popularnością cieszą się na całym świecie. Ale w Turcji przedsiębiorcy wymyślali najrozmaitsze nazwy, by nie urazić uczuć muzułmanów.

Black Friday (Czarny Piątek) obchodzony jest następnego dnia po Święcie Dziękczynienia – w tym roku był to 23 listopada. Wyprzedaże głównie dotyczą sklepów stacjonarnych, ale w akcji obniżek biorą też udział również e-sklepy. Natomiast Cyber Monday (cyfrowy poniedziałek) dotyczy sklepów internetowych. W tym roku wypada w poniedziałek, 26 listopada.

Organizowanie przez sklepy przeceny wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych. Pierwszy raz „czarnym piątkiem” nazwano wyprzedaże w 1981 roku. Po tej akcji rabatowej sprzedawcy mieli zarobić więcej niż w inne dni. Sklepy te dobre wyniki zapisywały czarnym tuszem. Jeśli więc rachunki były „czarne”, oznaczało to że sprzedawcy zarabiali znaczne kwoty.

Akcja zyskała ogromną popularność, dlatego też coraz więcej sklepów na całym świecie oferuje tego dnia produkty w atrakcyjnych cenach - zaznacza wprost.pl.

Jednak nie wszędzie wczorajsze zakupy wiązały się z braniem udziału w „czarnym piątku”.

Tureccy przedsiębiorcy nie chcąc urazić muzułmanów – dla wyznawców islamu piątek jest dniem świętym – wymyślali inne nazwy dla tej wyprzedaży.

Ze względu na muzułmańską wrażliwość tureccy sprzedawcy postanowili zmienić nazwę czarnego piątku – pisze angielskojęzyczny turecki dziennik Hürriyet.

Amazon.com we wrześniu rozpoczął działalność w Turcji.

„Pośpiesz się, aby nie przeoczyć wspaniałych możliwości” - czytamy w języku tureckim na stronie internetowej firmy zajmującej się zakupami online.

"Żadne firmy nie używały terminu „czarny piątek” do nazywania swoich kampanii, aby uniknąć przypisywania negatywnych skojarzeń ze świętością dla muzułmanów" – czytamy w artykule.

Amazon wybrał „Oczekiwany piątek”, Teknosa - lokalny sprzedawca elektroniki będący własnością tureckiego konglomeratu Sabancı Holding, nazwał swoją kampanię - zarówno online, jak i w sklepach – „techno piątek”.

Rywalizująca z Teknosa kampania Media Markt nosiła tytuł „bajeczny piątek”.

Trendyol, popularny internetowy sprzedawca odzieży zainaugurował pięciodniową kampanię „legendarna wyprzedaż”, a jej rywal Morhipo „czarne wyprzedaże”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejna opinia rzecznika unijnego Trybunału na temat polskiego sądownictwa! Na celowniku - Izba Dyscyplinarna

/ flickr.com/Cedric/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE wydał kolejną opinię dotyczącą polskiego wymiaru sprawiedliwości. Tym razem na cel wziął nowo utworzoną izbę Sądu Najwyższego. - Izba Dyscyplinarna polskiego Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii - wynika z opinii rzecznika.

Rzecznik stwierdził w opinii też, że "sposób powoływania członków KRS (Krajowej Rady Sądownictwa) ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych".

[polecam:https://niezalezna.pl/277046-czy-ktos-jeszcze-wie-o-co-im-chodzi-tsue-wydal-wyrok-ws-sadu-najwyzszego]

Opinia rzecznika TSUE jest wstępem do wyroku w sprawie. Trybunał może się z nią zgodzić, co zazwyczaj się dzieje, ale też wydać zupełnie inny wyrok.

Powodem rozprawy w TSUE były pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego, które dotyczą m.in. tego, czy po przeprowadzonych reformach KRS jest w stanie stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów w Polsce.

SN zapytał m.in., czy w rozumieniu prawa unijnego utworzona od podstaw Izba Dyscyplinarna SN jest sądem niezależnym i niezawisłym, jeśli sędziowie tej izby zostali wybrani przez KRS, która nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl