Wileńska młodzież w hołdzie Powstańcom Warszawskim. Przejmujący teledysk…

ZPiT Wilenka / Joanna Bożerodska

Szczególny prezent dla Polski na 100-lecie odzyskania niepodległości przygotował młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca Wilenka. Premiera teledysku „Orzeł Biały” odbyła się podczas patriotyczno-muzycznego widowiska „Zabrane marzenia”. Postacie filmu, poświęconego autentycznej postaci - Powstańcu Warszawskiemu Wojtusiowi Zalewskiemu, uwieczniono również na przejmujących zdjęciach…

Wojtuś Zalewski „Orzeł Biały” walczył od pierwszych chwil Powstania Warszawskiego, miał 11 lat i był najmłodszym żołnierzem grupy szturmowej st. sierż. „Grzesia”, zgrupowania „Chrobry II”. Pełnił funkcję łącznika. 2 sierpnia 1944 r. przedarł się przez linie niemieckie na teren silnie obsadzonego Dworca Głównego. Po trzech godzinach obserwacji powrócił z meldunkiem o siłach, rodzaju uzbrojenia i ugrupowaniu wrogich oddziałów. 15 sierpnia, sobie tylko znanymi przejściami, wyprowadził z okrążenia pluton st. sierż. „Grzesia”. Za tę akcję miał zostać podany przez dowódcę batalionu kpt. „Lecha Grzybowskiego” do odznaczenia Krzyżem Walecznych, którym prawdopodobnie nie został wyróżniony.

Poległ w rejonie koszar policji na ul. Ciepłej, gdy biegł z meldunkiem od st. sierż. „Grzesia”. Pod ogniem niemieckim jego ciało zostało wyciągnięte przez towarzyszy broni – scena ta została uwieczniona przez filmowców z ekipy BIP KG AK. Powstańczy pogrzeb „Orła Białego” odbył się na podwórzu domu przy ul. Ceglanej 3.

W teledysku wystąpili wychowankowie Zespółu Pieśni i Tańca „Wilenka”. Jest on pierwszym i najstarszym polskim zespołem dziecięco-młodzieżowym na Litwie. Założony w 1971 r. Zespół działa przy Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie. Za całokształt twórczości artystycznej, popularyzację folkloru polskiego wśród dzieci i młodzieży w 2011 r. Zespól został uhonorowany medalem „Zasłużony dla kultury polskiej”.

„Orzeł Biały”
Realizacja - Joanna Bożerodska
Sceneria, pomysł - Renata Juzokiene, Joanna Bożerodska
Zdjęcia - Joanna Bożerodska, Roman Niedźwiecki
Nagranie - Ignas Juzokas
Wykonanie - Polski Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Wilenka"
Solo partie - Edwin Daniel Zaranka, Dominika Marta Niewiadomska, Adam Misiewicz, Andrzej Mickiewicz.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalena.pl, Wilenka Ensemble,
Tagi

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts