W wyborach samorządowych Koalicja Obywatelska uzyskała w 39-osobowym sejmiku województwa 15 mandatów, 13 mandatów przypadło PiS. PSL zdobyło siedem mandatów, SLD-Lewica Razem - trzy, Bezpartyjni Samorządowcy – jeden mandat. W poniedziałek o zawarciu umowy koalicyjnej poinformowały KO i PSL, w piątek podano, że do tych sił dołączyła lewica.

W wyborze marszałka województwa wzięło udział 38 radnych. Na Woźniaka, który był jedynym zgłoszonym kandydatem, zagłosowało 26 osób, 11 radnych było przeciwnych, 1 radny wstrzymał się od głosu.

Marek Woźniak ma 58 lat, urodził się w Kaliszu. Ukończył archeologię na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Woźniak jest samorządowcem od 1990 roku. Od 2002 do 2005 roku pełnił funkcję wicestarosty powiatu poznańskiego. W 2005 roku po raz pierwszy został wybrany na stanowisko marszałka województwa wielkopolskiego. W 2014 bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego. W tegorocznych wyborach samorządowych zdobył ponad 58 tys. głosów.