Wójta gminy Niechlów Beatę P. i kierownika Referatu Inwestycyjno-Technicznego Urzędu Gminy w Niechlowie Marcina J. policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową w Głogowie – poinformowała w piątek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Legnicy Lidia Tkaczyszyn.

Wójt i podlegający jej urzędnik są podejrzani o nieprawidłowości przy wykorzystaniu państwowej dotacji. Zdaniem prokuratury mieli oni m.in. poświadczyć nieprawdę w dokumentach dotyczących realizacji inwestycji finansowany z dotacji z budżetu państwa na pomoc repatriantom. Chodzi o dotację w wysokości około 2,5 mln zł.

Pieniądze te miały być – jak podkreśliła rzecznik prokuratury – przeznaczone na adaptację i remonty budynków w Sicinach i w Lipowcu.

"Realizację tej inwestycji podzielono na mniejsze fragmenty tak, by uniknąć procedury przetargowej" – powiedziała prokurator.

Dodała, że zarzuty postawione dwojgu podejrzanym obejmują niedopełnienie obowiązków, przekroczenie uprawnień, poświadczenie nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i oszustwo kredytowe. Zarzuty dotyczą lat 2017-2018.

Prokurator Tkaczyszyn podała też, że Beata P. i Marcin J. są podejrzani również o niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez zatwierdzenie do wypłaty 15 tys. zł za prace budowlane, mimo że nie zostały one ukończone.

Na wniosek prokuratury wójt i gminny urzędnik zostali aresztowani przez sąd na dwa miesiące. Prokurator podkreśliła, że śledztwo ma charakter rozwojowy.