Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, w toku postępowania prowadzonego przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT, zatrzymany został Andrzej S. pełniący funkcję Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście.

- Prokurator przedstawił mu zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, udziału w oszustwach podatkowych oraz ujawnienia tajemnicy służbowej 

- informuje PK. Grozi mu za to pozbawianie wolności powyżej 5 lat.

Według prokuratury, Andrzej S. miał swoimi działaniami - w porozumieniu z członkami zorganizowanej grupy przestępczej - doprowadzić do wyłudzenia podatku VAT na kwotę prawie 5 milionów złotych. Ponadto Andrzejowi S. zarzucono również popełnienie tzw. przestępstw fakturowych, zagrożonych - według przepisów wprowadzonych od 1 marca 2017 r. - karą co najmniej 5 lat pozbawienia wolności, albo karą 25 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura informowała ponadto, że z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec Andrzeja S. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zadecydował o zastosowaniu trzymiesięcznego tymczasowego aresztu.

W tej sprawie dotychczas zarzuty postawiono łącznie 15 osobom, a wobec 6 podejrzanych aktualnie stosowane jest tymczasowe aresztowanie.

Jak wyjaśnia prokuratura, mechanizm działalności grupy przestępczej polegał na fikcyjnym obrocie towarami, przy wykorzystaniu procedury wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, poprzez wystawianie nierzetelnych faktur VAT i ich przekazywanie kolejnym podmiotom, a także wprowadzanie w błąd organów skarbowych, poprzez podawanie w deklaracjach VAT danych niezgodnych ze stanem rzeczywistym. Członkowie grupy przestępczej narazili na uszczuplenie podatku VAT w kwocie co najmniej 842 tysięcy 911 złotych oraz uszczuplili podatek VAT w kwocie prawie 5 milionów złotych.