Daj się porwać muzyce ludowej! Jesienna edycja Wszystkich Mazurków Świata

Jesienna edycja festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w sobotę i niedzielę. Podczas festiwalu odbędą się koncerty muzyki tradycyjnej, warsztaty, tańce przy akompaniamencie wiejskich kapel oraz uroczysta wymiana instrumentów między Polską a Estonią.

Tak było podczas edycji wiosennej
fot. www.festivalmazurki.pl/mat.pras.

Jesienny festiwal rozpocznie się w piątek koncertem "Kanon Trzech".

Będzie to kolejny z cyklu koncertów, w których przedstawiamy postaci wybitnych artystów, legendy kultury wiejskiej

 - podają organizatorzy. Pomysłodawcą tego cyklu jest Andrzej Bieńkowski, od lat dokumentujący tradycyjną wiejską muzykę.

Podczas koncertów pokazuje on filmy ze swoich dawnych spotkań z muzykantami - najczęściej nieżyjącymi już od wielu lat - i zaprasza muzyków, którzy wykonują ich repertuar. W tym roku zaprezentowane zostaną sylwetki nieżyjących już: skrzypka Józefa Zarasia, harmonisty Stanisława Stępniaka i śpiewaczki Heleny Goliszek. Wśród wykonawców koncertu znajdą się: Kaja Prusinowska, Janusz Prusinowski i Piotr Piszczatowski, Mateusz Niwiński, zespół wokalny Retro.ArtBem, Józef Porczek, Józef Kędzierski.

W sobotę wieczorem odbędzie się polsko-estoński koncert "Kannel-Cymbały". Wystąpią w nim kobiety grające na kannelu (estoński instrument strunowy) z Estonii oraz muzycy z Podkarpacia, wirtuozi cymbałów i ich budowniczowie.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i uzyskania jej przez Estonię, podczas koncertu nastąpi przekazanie instrumentów, które będzie elementem polsko-estońskiego programu realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. 

Jest to okazja do spotkania tradycji obu narodów. W ramach obchodów rocznic władze Estonii postanowiły ofiarować Polsce kannel – instrument uznawany za narodowy symbol Estonii, natomiast władze Polski przekazać Estonii cymbały – opisane w "Koncercie Jankiela" i nadal obecne w tradycji kilku regionów, szczególnie Rzeszowszczyzny

 - poinformowali organizatorzy. W koncercie wystąpią m. in. cymbaliści Marek Kruczek i Jerzy Panek oraz goście z Estonii: grające na kannelu Maarja Sarv, Ann Maria Piho, Katariina Tirmaaste, Eva Valjaots, i zespół dziecięcy z Estonii prowadzony przez Kadri Lepasson i Leanne Barbo.

Po koncercie rozpocznie się Noc tańca - ośmiogodzinna zabawa przy muzyce najlepszych kapel wiejskich i miejskich, a przez całą sobotę można będzie wziąć udział w warsztatach tańca (m. in. tańców estońskich), śpiewu, gry na instrumentach (m. in. na cymbałach i na kannel). Szczegółowe informacje na www.festivalmazurki.pl

Wydarzenia festiwalu odbędą się w Warszawskim Domu Technika NOT oraz w Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2. 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#tradycja #folk #Festiwal #Wszystkie Mazurki Świata

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo