Thrillery w sejmikach. Napięcie w regionach sięgało zenitu. Było sporo zaskoczeń

Wczoraj odbyły się kolejne inauguracyjne posiedzenia poszczególnych sejmików. Obfitowały one w liczne zwroty akcji, tak jak w województwie podlaskim, gdzie najpierw swojego przewodniczącego sejmiku wybrała Koalicja Obywatelska, aby później PiS wybrało nowego marszałka – Artura Kosickiego.

wybory samorządowe 2018
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Wczoraj odbywały się m.in. pierwsze posiedzenia sejmików w województwach łódzkim, świętokrzyskim i podlaskim. W każdym z nich PiS wygrało samodzielnie. Teoretycznie więc wszędzie wybór mógłby pójść gładko, ale jednak tak się nie stało.

Stosunkowo najłatwiej było w świętokrzyskim, gdzie przez ostatnie dni mówiło się o wewnętrznych tarciach w PiS. Większość wybrała Andrzeja Prusia na przewodniczącego rady sejmiku, co wskazywało, że reszta pójdzie łatwiej, i dało asumpt do tego, aby zgodnie z planem wybrać marszałka, którym został Andrzej Bętkowski.

Zupełnie inaczej wybór wyglądał na Podlasiu. Tam najpierw wybrano przewodniczącego sejmiku z… Koalicji Obywatelskiej. Zarządzono przerwę, w której rozmowę odbyli radni PiS. To poskutkowało wyborem Artura Kosickiego (PiS) na marszałka województwa podlaskiego nowej kadencji.

Poseł PiS Grzegorz Schreiber został wybrany nowym marszałkiem województwa łódzkiego. W głosowaniu nie wzięli udziału opozycyjni radni sejmiku z Koalicji Obywatelskiej i PSL.

. Na przewodniczącą sejmiku wybrano Iwonę Koperską.

„Łódzkie zrobiło się niebieskie :) Gratuluję Iwonie Koperskiej, nowej Przewodniczącej Sejmiku Województwa Łódzkiego z PiS” – napisał na Twitterze Krzysztof Sobolewski, który w Prawie i Sprawiedliwości odpowiada za wybory.

 

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#wybory samorządowe #sejmiki wojewódzkie #Prawo i Sprawiedliwość #wyniki wyborów

Jacek Liziniewicz
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo