„Krawiec Niteczka" w bielskiej Banialuce

Teatr Banialuka / By Gaj777 - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7529913

  

Premierę „Krawca Niteczki” Kornela Makuszyńskiego w adaptacji i reżyserii Honoraty Mierzejewska-Mikoszy wystawi w niedzielę bielski teatr lalek Banialuka. „To tekst, który może być ciekawy dla dzieci, jak i ich rodziców” – uważa dyrektor sceny Lucyna Kozień.

Dyrektor podkreśliła, że spektakl będzie współczesnym spojrzeniem na klasykę.

Dla mnie zawsze ważne jest, by sięgać po klasyczne teksty, ale to nie może być archaiczny przekaz. Nie możemy się cofać. Spektakl jest adaptacją, więc nie jest to opowieść 1 do 1. Innym językiem mówimy jednak o tym samym. Widowisko z pewnością będzie się odróżniało od innych. Liczę, że publiczności się spodoba

– powiedziała Kozień.

Banialuka do przygotowania spektaklu zaprosiła twórców, których bielska widownia nie miała okazji wcześniej poznać. To przede wszystkim Honorata Mierzejewska-Mikosza, ale także scenograf Ewa Woźniak, czy autor animacji Aleksander Janas.

Chciałam, aby na literaturę klasyczną dla najmłodszych spojrzał ktoś innym okiem. Tak się stało. To przedstawienie w dużej mierze jest spektaklem wizualnym; bardzo plastycznym, gdzie scenograf posługuje się różnymi formami teatralnymi – lalkami, rekwizytami, kostiumem. Wykorzystane są też animacje, które zostaną wyświetlone na stworzonym specjalnie horyzoncie. One mają swój sens; będą nie tylko atrakcyjnym przerywnikiem, ale też zbudują dramaturgię. Dotychczas nie mieliśmy takiej formy w Banialuce

– powiedziała Kozień.

Honorata Mierzejewska-Mikosza podkreśliła, że w spektaklu scenografia, muzyka i projekcje tworzą otoczkę, w której pojawią się aktorzy prezentujący historię Niteczki. „Te trzy elementy są silnie zespolone” - powiedziała.

Jak dodała: „To bardzo muzyczny spektakl. Mam nadzieję, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie.”

Banialuka zapowiedziała, że nowy spektakl jest „ciepłą i kolorowa opowieścią dla najmłodszych, która przeniesie widzów do bajkowego świata utkanego z rozmaitych emocji i przetkanego atrakcyjnymi piosenkami”.

W utworze Makuszyńskiego Niteczka jest krawcem, który pewnego dnia zostaje poetą. Niestety, gdy zaczyna tworzyć wiersze, szyte przez niego ubrania nie nadają się do noszenia. Zostaje wyrzucony z miasta i wyrusza w świat.

Na bielskiej scenie wystąpią Katarzyna Pohl, Barbara Rau, Radosław Sadowski, Ryszard Sypniewski i Piotr Tomaszewski.

Teatr Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych scen lalkowych w Polsce i jednym z bardziej znanych w kraju i na świecie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Włochy: na ulicach jest... za ciemno

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/Tiselena

  

Na ulicach w Rzymie wieczorem i w nocy jest za ciemno - alarmują lekarze. Podkreślają, że rezultatem braku dostatecznego oświetlenia są wypadki drogowe oraz upadki na chodnikach. Notuje się ich coraz więcej.

Szef stowarzyszenia rzymskich lekarzy Antonio Magi powiedział, że z roku na rok w Wiecznym Mieście jest coraz ciemniej. „To jest niebezpieczne dla pieszych i dla kierowców". Jak podkreślił, zwiększa się ryzyko wypadków samochodowych, zwłaszcza potrąceń, także ze skutkiem śmiertelnym.

Wyjaśnił, że lekarze szczególnie martwią się o osoby starsze, narażone na upadki na chodnikach i na ulicach, które są często w bardzo złym stanie. Dotyczy to także ulic w centrum.

W panujących ciemnościach nie widać dziur, których tysiące są na rzymskich ulicach, a także wystających korzeni. Służby medyczne często udzielają pomocy osobom, które po zmroku przewracają się i niekiedy ulegają poważnym kontuzjom.

Sytuację pogarsza to, że latarnie są ukryte w koronach drzew. Gdy pada deszcz z widocznością jest jeszcze gorzej.

Lekarze ze stolicy Włoch, jak wyjaśnił prezes ich organizacji, od kilku tygodni dokładnie analizują wynikające z tego zagrożenia dla pieszych i użytkowników samochodów.

“W trosce o bezpieczeństwo obywateli należy pilnie interweniować”- dodał doktor Magi apelując do władz miejskich o więcej światła.

Działania na rzecz innego aspektu bezpieczeństwa w pogrążonym w ciemnościach Rzymie zapowiedziano pod koniec zeszłego roku. Na mocy decyzji podjętej przez miejscowe władze i Izbę Handlu właściciele sklepów otrzymają rekompensatę finansową za pozostawianie włączonych świateł po zamknięciu lokali.

Pierwsza, pilotażowa faza realizacji umowy rozpocznie się w dwóch dzielnicach a następnie zostanie rozszerzona na kolejne. Pomysł ten został pozytywnie przyjęty przez większość właścicieli sklepów, zaniepokojonych plagą włamań i aktów wandalizmu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts