Elżbieta Polak ponownie marszałkiem

Elżbieta Polak / NataliaSuchodolska - Praca własna; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

  

Elżbieta Polak (PO) została ponownie marszałkiem woj. lubuskiego. Polak była kandydatką zgłoszoną na to stanowisko przez klub radnych Koalicji Obywatelskiej. Żaden inny klub nie zgłosił swojego kandydata na marszałka.

W czwartek w tajnym głosowaniu wzięło udział 29 z 30 radnych. Za wyborem Polak na marszałka oddano 18 głosów, przeciw było 11, nie było głosów wstrzymujących się.

W sejmiku woj. lubuskiego obecnej kadencji została zawiązana koalicja KO-PSL-SLD, która dysponuje 18 z 30 mandatów i jest kontynuacją koalicji z kadencji 2014-18.

Elżbieta Polak w październikowych wyborach do sejmiku otrzymała ponad 21 tys. głosów i od początku była rekomendowana przez Koalicję Obywatelską na stanowisko marszałka województwa. Ten urząd sprawuje od listopada 2010 r.; od 2008 roku była wicemarszałkiem regionu. W Platformie jest od 2003 r.

Polak urodziła się w Przemkowie w 1959 r. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. W administracji publicznej pracuje od 37 lat, a w samorządzie - od 27. Najpierw pracowała w Urzędzie Gminy i Miasta Małomice na stanowiskach inspektora, sekretarza gminy i miasta oraz burmistrza Małomic (1998-2002). W latach 1998-2002 była radną powiatu żagańskiego i wiceprzewodniczącą rady powiatu.

Od 2002 r. do 31 marca 2007 r. Polak była dyrektorem gabinetu prezydenta Zielonej Góry, potem przez blisko rok dyrektorem Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Regionalnego Ośrodka w Zielonej Górze.

W tegorocznych wyborach do samorządu regionu Koalicja Obywatelska zdobyła w Lubuskiem 11 mandatów, 9 - PiS, po 4 Bezpartyjni Samorządowcy i PSL. Dwa przypadły SLD-Lewicy Razem.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nigeria. Dżihadyści zabili zakładników

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Działająca w Nigerii międzynarodowa organizacja pomocowa Action Against Hunger poinformowała, że dzihadyści zabili czterech jej pracowników, którzy zostali porwani w lipcu br. Przy życiu pozostaje jeszcze jeden z zakładników.

W lipcu sześć osób z organizacji humanitarnej zostało uprowadzonych w pobliżu miasta Damasak w stanie Borno. Uprowadzenia dokonała Zachodnioafrykańska Prowincja Państwa Islamskiego (ISWAP), odłam Boko Haram. Jedna z osób porwanych została zabita we wrześniu.

Wczoraj poinformowano, że dżihadyści zgładzili kolejne cztery osoby mimo apeli Action Against Hunger o uwolnienie zakładników.

- Nasza organizacja potępia te zabójstwa w najostrzejszych słowach i głęboko ubolewa, że nie wykonano wezwań do uwolnienia zakładników

- oświadczono. Jednocześnie ponownie zaapelowano do uwolnienia ostatniej żyjącej porwanej osoby.

Organizacja Boko Haram, której nazwę tłumaczy się jako „zachodnia edukacja to świętokradztwo”, walczy zbrojnie o wprowadzenie szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii. Szariat obowiązuje w północnych stanach kraju, gdzie mieszka najwięcej muzułmanów. 10 lat istnienia Boko Haram w Nigerii pozbawiło życia ok. 30 tys. osób, a ponad 2 mln musiało opuścić swoje domostwa.

Action Against Hunger jest międzynarodową organizacją pozarządową mającą na celu walkę z głodem na świecie. Została założona w 1979 przez grupę francuskich lekarzy, naukowców, dziennikarzy i pisarzy. Obecnie działa w 40 krajach

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl