Wioleta Haręźlak była wcześniej zastępcą prezydenta Zielonej Góry m.in. od spraw oświatowych. Do sejmiku została wybrana z listy komitetu Bezpartyjnych Samorządowców. Zmieniła jednak klub przechodząc do PSL. Tym samym powiększył się on z 4 do 5 osób.

„Będąc od 12 lat przede wszystkim samorządowcem, można być przygotowanym i trzeba być przygotowanym na różne wyzwania. To jest kolejne wyzwanie, które stanęło przede mną, zatem podjęłam je i będę starała się wypełnić je jak najlepiej” – powiedziała PAP Haręźlak.

Dodała, że zamierza współpracować ze wszystkimi, gdyż jest przewodniczącą wszystkich radnych sejmiku. Zapowiedziała, że chce realizować zadania wynikające z priorytetów województwa określonych w strategii jego rozwoju. "Myślę, że też pojawią się nowe zadania, o których jeszcze nie wiemy, a będziemy musieli się z nimi zmierzyć" - zaznaczyła.

Na czwartkowej sesji radni wojewódzcy wybrali również trzech wiceprzewodniczących sejmiku. Zostali nimi: Tadeusz Ardelli z PiS, Mirosław Marcinkiewicz z PO i Jerzy Wierchowicz z Nowoczesnej. Porządek sesji poszerzono także o wybór marszałka województwa lubuskiego.

Porozumienie koalicyjne między KO, PSL i SLD zostało zawarte w przerwie trwającej w Zielonej Górze pierwszej sesji sejmiku woj. lubuskiego VI kadencji. Koalicja dysponuje 18 mandatami w 30-osobowym sejmiku regionu i można ją uznać za kontynuację tej z kadencji 2014-18.

W tegorocznych wyborach do samorządu regionu Koalicja Obywatelska zdobyła w Lubuskiem 11 mandatów, 9 - PiS, po 4 Bezpartyjni Samorządowcy i PSL. Dwa przypadły SLD-Lewicy Razem.