Haręźlak przewodniczącą sejmiku lubuskiego

zdjęcie ilustracyjne / Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=954934

  

Wioleta Haręźlak z klubu radnych PSL została przewodniczącą sejmiku woj. lubuskiego; na sesji inaugurującej nową kadencję otrzymała głosy wszystkich 30 radnych. Wiceprzewodniczącymi zostali: Mirosław Marcinkiewicz (PO), Jerzy Wierchowicz (Nowoczesna) i Tadeusz Ardelli (PiS).

Wioleta Haręźlak była wcześniej zastępcą prezydenta Zielonej Góry m.in. od spraw oświatowych. Do sejmiku została wybrana z listy komitetu Bezpartyjnych Samorządowców. Zmieniła jednak klub przechodząc do PSL. Tym samym powiększył się on z 4 do 5 osób.

„Będąc od 12 lat przede wszystkim samorządowcem, można być przygotowanym i trzeba być przygotowanym na różne wyzwania. To jest kolejne wyzwanie, które stanęło przede mną, zatem podjęłam je i będę starała się wypełnić je jak najlepiej” – powiedziała PAP Haręźlak.

Dodała, że zamierza współpracować ze wszystkimi, gdyż jest przewodniczącą wszystkich radnych sejmiku. Zapowiedziała, że chce realizować zadania wynikające z priorytetów województwa określonych w strategii jego rozwoju. "Myślę, że też pojawią się nowe zadania, o których jeszcze nie wiemy, a będziemy musieli się z nimi zmierzyć" - zaznaczyła.

Na czwartkowej sesji radni wojewódzcy wybrali również trzech wiceprzewodniczących sejmiku. Zostali nimi: Tadeusz Ardelli z PiS, Mirosław Marcinkiewicz z PO i Jerzy Wierchowicz z Nowoczesnej. Porządek sesji poszerzono także o wybór marszałka województwa lubuskiego.

Porozumienie koalicyjne między KO, PSL i SLD zostało zawarte w przerwie trwającej w Zielonej Górze pierwszej sesji sejmiku woj. lubuskiego VI kadencji. Koalicja dysponuje 18 mandatami w 30-osobowym sejmiku regionu i można ją uznać za kontynuację tej z kadencji 2014-18.

W tegorocznych wyborach do samorządu regionu Koalicja Obywatelska zdobyła w Lubuskiem 11 mandatów, 9 - PiS, po 4 Bezpartyjni Samorządowcy i PSL. Dwa przypadły SLD-Lewicy Razem.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pożary na greckiej wyspie Zakinthos

wyspa Zakinthos / pixabay.com/12019

  

Na greckiej wyspie Zakinthos doszło w niedzielę do pożarów lasów w dwóch rejonach. Obrona cywilna wydała ostrzeżenie przed rosnącym niebezpieczeństwem rozprzestrzeniania się pożarów w związku z silnym wiatrem - poinformował grecki portal themanews. Ewakuowano dwie wioski.

Na razie nie odnotowano żadnych ofiar. Władze nie spodziewają się, aby pożary ustąpiły do wtorku - podała agencja Reutera.

"W ramach środków ostrożności ewakuowaliśmy około 300 mieszkańców i turystów ze wsi Keri i Agalas"

- powiedział Reuterowi rzecznik lokalnej straży pożarnej.

Wyspa Zakinthos znajduje się ok. 300 kilometrów na zachód od Aten.

Pożary, które wybuchły po południu, zaczęły się szybko rozprzestrzeniać. Silny wiatr, dochodzący do 7 stopni w skali Beauforta, utrudnia akcję pożarniczą. Z ogniem na Zakinthos walczyło ponad 100 strażaków, 28 wozów strażackich, dwa helikoptery i cztery samoloty gaśnicze.

Z kolei ponad 160 strażaków zmagało się w niedzielę z poważnym pożarem, który wybuchł w górach otaczających kurort Lutraki, położony 60 km na zachód od stolicy kraju.

W ciągu minionych 24 godzin wybuchło w Grecji ok. 80 pożarów. W ostatnich miesiącach w kraju doszło do serii pożarów spowodowanych falą upałów, suszą i silnymi wiatrami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl