Haręźlak przewodniczącą sejmiku lubuskiego

zdjęcie ilustracyjne / Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=954934

  

Wioleta Haręźlak z klubu radnych PSL została przewodniczącą sejmiku woj. lubuskiego; na sesji inaugurującej nową kadencję otrzymała głosy wszystkich 30 radnych. Wiceprzewodniczącymi zostali: Mirosław Marcinkiewicz (PO), Jerzy Wierchowicz (Nowoczesna) i Tadeusz Ardelli (PiS).

Wioleta Haręźlak była wcześniej zastępcą prezydenta Zielonej Góry m.in. od spraw oświatowych. Do sejmiku została wybrana z listy komitetu Bezpartyjnych Samorządowców. Zmieniła jednak klub przechodząc do PSL. Tym samym powiększył się on z 4 do 5 osób.

„Będąc od 12 lat przede wszystkim samorządowcem, można być przygotowanym i trzeba być przygotowanym na różne wyzwania. To jest kolejne wyzwanie, które stanęło przede mną, zatem podjęłam je i będę starała się wypełnić je jak najlepiej” – powiedziała PAP Haręźlak.

Dodała, że zamierza współpracować ze wszystkimi, gdyż jest przewodniczącą wszystkich radnych sejmiku. Zapowiedziała, że chce realizować zadania wynikające z priorytetów województwa określonych w strategii jego rozwoju. "Myślę, że też pojawią się nowe zadania, o których jeszcze nie wiemy, a będziemy musieli się z nimi zmierzyć" - zaznaczyła.

Na czwartkowej sesji radni wojewódzcy wybrali również trzech wiceprzewodniczących sejmiku. Zostali nimi: Tadeusz Ardelli z PiS, Mirosław Marcinkiewicz z PO i Jerzy Wierchowicz z Nowoczesnej. Porządek sesji poszerzono także o wybór marszałka województwa lubuskiego.

Porozumienie koalicyjne między KO, PSL i SLD zostało zawarte w przerwie trwającej w Zielonej Górze pierwszej sesji sejmiku woj. lubuskiego VI kadencji. Koalicja dysponuje 18 mandatami w 30-osobowym sejmiku regionu i można ją uznać za kontynuację tej z kadencji 2014-18.

W tegorocznych wyborach do samorządu regionu Koalicja Obywatelska zdobyła w Lubuskiem 11 mandatów, 9 - PiS, po 4 Bezpartyjni Samorządowcy i PSL. Dwa przypadły SLD-Lewicy Razem.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Unijna mobilizacja: Miliony euro na walkę z koronawirusem! Specjalna misja uda się do Włoch

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Unia Europejska przeznaczy ponad 230 mln euro na globalną walkę z koronawirusem - poinformował dziś na konferencji w Brukseli unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz. Z kolei Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie sytuacją we Włoszech związaną z rozprzestrzenianiem się choroby. Jutro do Włoch ma udać się misja Światowej Organizacji Zdrowia.

- Dziś ogłaszamy mobilizację: ponad 230 mln euro na wsparcie globalnej walki z koronawirusem

- powiedział Lenarcic. Środki trafią m.in. do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), krajów oraz ośrodków badawczych.

Koronawirus Covid-19, który wykryto w grudniu w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach, może wywoływać groźne dla życia ostre zapalenie płuc. Do tej pory w Chinach kontynentalnych odnotowano 77 150 zakażeń koronawirusem, w tym 2 592 przypadki śmiertelne.

[polecam:https://niezalezna.pl/312390-chiny-parlament-odlozyl-doroczna-sesje]

W ostatnich dniach we Włoszech zaobserwowano wzrost przypadków zakażenia koronawirusem, aż cztery osoby zmarły.

- Śledziliśmy sytuację we Włoszech w ten weekend bardzo dokładnie. Wydarzenia we Włoszech pokazują, jak szybko może zmienić się sytuacja. Ta sytuacja niepokoi i pokazuje, jak ważne jest, żeby kraje członkowskie były przygotowane na podobną sytuację

- powiedziała w Brukseli unijna komisarz dz. zdrowia Stella Kyriakides. Dodała, że jest w kontakcie z przedstawicielami włoskich władz.

Zaznaczyła jednocześnie, że choć sytuacja jest poważna, to nie można poddawać się panice i - co ważniejsze - dezinformacji.

- Musimy być zjednoczeni i skoordynowani. Musimy informować siebie nawzajem w czasie rzeczywistym, ponieważ dzięki temu będziemy mogli reagować na rozwój sytuacji

 - powiedziała.

[polecam:https://niezalezna.pl/312366-glowny-inspektor-sanitarny-koronawirus-nie-zabija-ludzi-ktorzy-nie-maja-innych-obciazen-zdrowotnych]

Kyriakides zauważyła, że ewentualne wprowadzanie ograniczeń na podróże w strefie Schengen powinno być proporcjonalne i skoordynowane między państwami Unii Europejskiej.

- Jak dotąd Światowa Organizacja Zdrowia nie zaleciła nałożenia ograniczeń na podróże i handel

- podkreśliła dodając, że specjalna misja WHO uda się jutro do Włoch, aby osobiście ocenić sytuację. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts