Jest odpowiedź Komisji Europejskiej na zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym

- Komisja Europejska jest usatysfakcjonowana wprowadzanymi zmianami w ustawie o Sądzie Najwyższym - idą one dokładnie w kierunku, o jaki wnioskowaliśmy - przekazała dzisiaj rzeczniczka KE Mina Andreewa. Wczoraj Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym.

pixabay.com/CC0/almathias

Andreewa zastrzegła, że "zmiany muszą być jeszcze potwierdzone, gdy zakończony zostanie proces legislacyjny".

Według uchwalonej w środę przez Sejm noweli sędzia SN albo sędzia NSA, który przeszedł w stan spoczynku na podstawie obecnych przepisów, z dniem wejścia w życie tej nowelizacji powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym 3 kwietnia 2018 r. Ustawą teraz zajmuje się Senat.

Sprawa reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce była głównym powodem trwającego od wielu miesięcy sporu polskiego rządu z Komisją Europejską o tzw. praworządność. Jedną z ważnych kwestii była właśnie ustawa o Sądzie Najwyższym.

- Ten spór z Polską był niepotrzebny i rozmawiając z wieloma politykami w Brukseli, komisarzami również, otrzymywaliśmy takie sygnały: "wykonajcie jakiś gest, zakończymy te niepotrzebną wojnę". My taki gest wykonaliśmy, zobaczymy jaka będzie reakcja Komisji Europejskiej

- stwierdził dzisiaj wicemarszałek Sejmu Adam Bielan w Polskim Radiu 24.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Komisja Europejska #Mina Andreewa #nowelizacja ustawy o sn

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo