Radni nie zgodzili się na sugestie Majchrowskiego

W środę - na pierwszej sesji nowej Rady Miasta Krakowa - nie udało się wybrać jej przewodniczącego. Radni zdecydowali o przerwaniu obrad. Będą one kontynuowane w czwartek.

Sala obrad Rady Miasta Krakowa
Franciszek Vetulani [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

Pierwszą sesję prowadziła do czasu wyboru przewodniczącego najstarsza wiekiem radna – Teodozja Maliszewska z PO. Radni złożyli ślubowanie. W 43-osobowym gronie 17 osób to debiutanci w Radzie Miasta, choć wielu z nich ma doświadczenie z pracy w Radach Dzielnic.

Wybór przewodniczącego i wiceprzewodniczących poprzedziło kilka przerw, które trwały łącznie prawie 3 godziny. Interweniował Jacek Majchrowski.

Mam pełną świadomość, że sprawy dotyczące personaliów są bardzo ważne, że o nich się dyskutuje, bardzo czasami gwałtownie. Moim zdaniem, ale to nie jest tylko moje zdanie, sprawy utknęły w miejscu. Chciałem powiedzieć, że na spotkaniu klubów wczoraj i dzisiaj na spotkaniach w podgrupach okazało się, że najwięcej głosów miał pan radny Dominik Jaśkowiec i jego chciałem rekomendować na stanowisko przewodniczącego Rady Miasta

- powiedział Majchrowski. Zaznaczył przy tym, że nie występuje jako prezydent miasta, ale jako lider Komitetu Wyborczego, który zwyciężył w wyborach.

Negocjacje przeciągały się ponieważ radni prezydenckiego Przyjaznego Krakowa chcieli, by to z ich grona - mimo, że nie są największym klubem Rady Miasta - wybrany został przewodniczący. W nieoficjalnych rozmowach padał argument, że po latach kierowania pracami Rady przez człowieka z PO, czas na zmianę. Kandydatem klubu na przewodniczącego Rady Miasta Krakowa jest Sławomir Pietrzyk.

PO i Nowoczesna w tej kadencji Rady będą tworzyć jeden klub – Koalicji Obywatelskiej. Kandydatem tego klubu na przewodniczącego jest Dominik Jaśkowiec z PO, a na wiceprzewodniczącego Artur Buszek z Nowoczesnej. PiS zamierza zgłosić na wiceprzewodniczącego kandydaturę Michała Drewnickiego.

Ostatecznie radny Rafał Komarewicz z Przyjaznego Krakowa złożył wniosek o przerwanie obrad i tak się stało; za tym wnioskiem zagłosowało 24 radnych, 19 było przeciw. Sesja będzie kontynuowana w czwartek od godz. 10.00.

Rozkład sił politycznych w nowej Radzie Miasta jest następujący: Klub Koalicji Obywatelskiej – 15 radnych (11 PO , czterech Nowoczesnej), klub PiS – 16 radnych, prezydencki Przyjazny Kraków ośmiu i klub Kraków dla Mieszkańców - czterech. Ten układ sił nieco się zmieni, jeśli zgodnie z nieoficjalnymi informacjami radny Bogusław Kośmider z PO zostanie w czwartek wiceprezydentem. Jego miejsce w radzie zajmie wtedy Dominik Homa, co oznacza, że Przyjazny Kraków będzie mieć o jednego radnego więcej, a PO o jednego mniej.

W środę ze stanowiska skarbnika miasta został odwołany – po 25 latach i 9 miesiącach pracy dla miasta – Lesław Fijał. Jego następczynią została Małgorzata Okarmus – dyrektor Wydziału Budżetu Miasta w Urzędzie Miasta.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powiedział, że nie chce, aby Lesław Fijał opuszczał Urząd Miasta Krakowa i dlatego zaproponował mu, aby został pełnomocnikiem ds. prognoz i analiz finansowych. - Fachowość i wiedza pana skarbnika były zawsze gwarantem bezpieczeństwa finansowego gminy – mówił Majchrowski, dziękując skarbnikowi za lata pracy. Dodał, że jego innowacyjne koncepcje w sferze budżetu były inspiracją dla wielu osób w Polsce, które zajmują się finansami publicznymi. Radni podkreślali, że Fijał jest "legendą finansów samorządowych".

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#radni #przewodniczący #Kraków

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo