Puszcza Pilicka – miejsce polowań królów Polski

/ cocoparisienne

  

Puszcza Pilicka to piękny zakątek Polski z bogatą historią. To dawne miejsce polowań królów i prezydentów Polski.

Puszcza Pilicka nazywana też Lasami Spalskimi  to spory kompleks leśny (ok. 52 000 ha) obejmujący Spalski i Sulejowski Park Krajobrazowy, rejony Tomaszowa Mazowieckiego, środkową część dorzecza Pilicy. Na południe od Puszczy zaczynają się Wzgórza Opoczyńskie (przedmurze Gór Świętokrzyskich). Na wschodzie lasy łączą się z resztkami dawnej Puszczy Stromeckiej, na południowym zachodzie z Sulejowskim Parkiem Krajobrazowym.

Obecny kompleks leśny zawiera fragmenty starych lasów z ponad dwustuletnimi okazami sosen i dębów, 5 rezerwatów przyrody i ok. 100 pomników przyrody. Lasy Puszczy Pilickiej są zróżnicowane: rosną tu dęby, lipy, brzozy, sosny, graby, zarośla jałowcowe z typową roślinnością dla  piaskowego podłoża. W dolinie Pilicy są obszary porośnięte łąkami oraz starorzecza.

Puszcza Pilicka niegdyś była własnością królewską. W Królestwie Polskim obszary te przekazano częściowo do Księstwa łowickiego, a w roku 1888 r. stały się własnością dworu carskiego. Urządzano tu reprezentacyjne polowania. W okresie międzywojennym Puszcza Pilicka była reprezentacyjnym lasem łowieckim rządu polskiego. Pofałdowane ukształtowanie terenu i gęsty podszyt sprawiły, że w czasie II wojny światowej lasy były dobrą kryjówką dla licznych oddziałów partyzanckich.

W pobliskim Inowłodziu są ruiny zamku króla Kazimierza Wielkiego, romański kościół św. Idziego z 1086 r. oraz kościół św. Michała z 1520 r. W miejscowości Poświętne jest klasztor i kościół barokowy z XVIII w.

Z Puszczą Pilicką powiązana jest miejscowość Spała, która od dawna była ośrodkiem łowieckim. W pobliskich lasach polowali królowie, carowie i prezydenci. W miejscowości tej jest pomnik żubra z 1886 roku, kaplica prezydentów Rzeczypospolitej i kaplica polowa AK.

Poniższy film opowiada o historii Puszczy Pilickiej i ukazuje jej zimowe piękno.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nie ma kontaktu z grotołazami w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. "Takie akcje są z reguły bardzo trudne"

Jaskinia Wielka Śnieżna / youtube.com/print screen

  

Ratownikom nie udało się nawiązać kontaktu z dwoma grotołazami, którzy wczoraj zostali uwięzieni przez wodę w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach. Na pomoc w niedzielę o świcie z Zakopanego wyruszyła kolejna grupa 11. ratowników – poinformował ratownik dyżurny Kamil Suder.

Dwóch grotołazów w sobotę utknęło w korytarzu, który wypełniła woda. Nawiązali kontakt głosowy ze swoimi towarzyszami, którzy powiadomili ratowników. Wody jest na tyle dużo, że grotołazi nie mają szansy wyjścia. Znajdują się oni w dość odległej od otworu partii tej jaskini w tak zwanych Przemkowych Partiach około 500 m poniżej wejścia do jaskini.

Jak wyjaśnił ratownik koordynujący akcję Roman Kubin, takie akcje są z reguły bardzo trudne i długotrwałe.

Zdaniem ratownika, zalanie jaskini mogły spowodować ostatnie nawalne deszcze. W takich sytuacjach zebrana w gruncie woda może bardzo szybko i niespodziewanie wypełnić korytarze jaskini.

[polecam:https://niezalezna.pl/284057-dwoch-grotolazow-utknelo-w-jaskini]

Jaskinia Wielka Śnieżna to najdłuższa i najgłębsza jaskinia w Tatrach. Długość jej korytarzy wynosi niemal 24 km, choć nie wszystkie z nich zostały dokładnie zbadane. Jest to jaskinia o skomplikowanych, wąskich korytarzach i przesmykach, która posiada kilka otworów wejściowych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl