Puszcza Pilicka – miejsce polowań królów Polski

/ cocoparisienne

  

Puszcza Pilicka to piękny zakątek Polski z bogatą historią. To dawne miejsce polowań królów i prezydentów Polski.

Puszcza Pilicka nazywana też Lasami Spalskimi  to spory kompleks leśny (ok. 52 000 ha) obejmujący Spalski i Sulejowski Park Krajobrazowy, rejony Tomaszowa Mazowieckiego, środkową część dorzecza Pilicy. Na południe od Puszczy zaczynają się Wzgórza Opoczyńskie (przedmurze Gór Świętokrzyskich). Na wschodzie lasy łączą się z resztkami dawnej Puszczy Stromeckiej, na południowym zachodzie z Sulejowskim Parkiem Krajobrazowym.

Obecny kompleks leśny zawiera fragmenty starych lasów z ponad dwustuletnimi okazami sosen i dębów, 5 rezerwatów przyrody i ok. 100 pomników przyrody. Lasy Puszczy Pilickiej są zróżnicowane: rosną tu dęby, lipy, brzozy, sosny, graby, zarośla jałowcowe z typową roślinnością dla  piaskowego podłoża. W dolinie Pilicy są obszary porośnięte łąkami oraz starorzecza.

Puszcza Pilicka niegdyś była własnością królewską. W Królestwie Polskim obszary te przekazano częściowo do Księstwa łowickiego, a w roku 1888 r. stały się własnością dworu carskiego. Urządzano tu reprezentacyjne polowania. W okresie międzywojennym Puszcza Pilicka była reprezentacyjnym lasem łowieckim rządu polskiego. Pofałdowane ukształtowanie terenu i gęsty podszyt sprawiły, że w czasie II wojny światowej lasy były dobrą kryjówką dla licznych oddziałów partyzanckich.

W pobliskim Inowłodziu są ruiny zamku króla Kazimierza Wielkiego, romański kościół św. Idziego z 1086 r. oraz kościół św. Michała z 1520 r. W miejscowości Poświętne jest klasztor i kościół barokowy z XVIII w.

Z Puszczą Pilicką powiązana jest miejscowość Spała, która od dawna była ośrodkiem łowieckim. W pobliskich lasach polowali królowie, carowie i prezydenci. W miejscowości tej jest pomnik żubra z 1886 roku, kaplica prezydentów Rzeczypospolitej i kaplica polowa AK.

Poniższy film opowiada o historii Puszczy Pilickiej i ukazuje jej zimowe piękno.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Śmiertelne potrącenie rowerzysty

Zdjęcie ilustracyjne / lubelska.policja.gov.pl

  

Do potrącenia rowerzysty doszło na drodze krajowej nr 40 między Prudnikiem a Głuchołazami.

Do zdarzenia doszło dzisiaj po godzinie 7:00 rano na drodze krajowej nr 40 z Prudnika do Głuchołaz.

W nieustalonych do tej pory okolicznościach doszło do potrącenia rowerzysty w miejscowości Charbielin.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl