Puszcza Pilicka – miejsce polowań królów Polski

/ cocoparisienne

  

Puszcza Pilicka to piękny zakątek Polski z bogatą historią. To dawne miejsce polowań królów i prezydentów Polski.

Puszcza Pilicka nazywana też Lasami Spalskimi  to spory kompleks leśny (ok. 52 000 ha) obejmujący Spalski i Sulejowski Park Krajobrazowy, rejony Tomaszowa Mazowieckiego, środkową część dorzecza Pilicy. Na południe od Puszczy zaczynają się Wzgórza Opoczyńskie (przedmurze Gór Świętokrzyskich). Na wschodzie lasy łączą się z resztkami dawnej Puszczy Stromeckiej, na południowym zachodzie z Sulejowskim Parkiem Krajobrazowym.

Obecny kompleks leśny zawiera fragmenty starych lasów z ponad dwustuletnimi okazami sosen i dębów, 5 rezerwatów przyrody i ok. 100 pomników przyrody. Lasy Puszczy Pilickiej są zróżnicowane: rosną tu dęby, lipy, brzozy, sosny, graby, zarośla jałowcowe z typową roślinnością dla  piaskowego podłoża. W dolinie Pilicy są obszary porośnięte łąkami oraz starorzecza.

Puszcza Pilicka niegdyś była własnością królewską. W Królestwie Polskim obszary te przekazano częściowo do Księstwa łowickiego, a w roku 1888 r. stały się własnością dworu carskiego. Urządzano tu reprezentacyjne polowania. W okresie międzywojennym Puszcza Pilicka była reprezentacyjnym lasem łowieckim rządu polskiego. Pofałdowane ukształtowanie terenu i gęsty podszyt sprawiły, że w czasie II wojny światowej lasy były dobrą kryjówką dla licznych oddziałów partyzanckich.

W pobliskim Inowłodziu są ruiny zamku króla Kazimierza Wielkiego, romański kościół św. Idziego z 1086 r. oraz kościół św. Michała z 1520 r. W miejscowości Poświętne jest klasztor i kościół barokowy z XVIII w.

Z Puszczą Pilicką powiązana jest miejscowość Spała, która od dawna była ośrodkiem łowieckim. W pobliskich lasach polowali królowie, carowie i prezydenci. W miejscowości tej jest pomnik żubra z 1886 roku, kaplica prezydentów Rzeczypospolitej i kaplica polowa AK.

Poniższy film opowiada o historii Puszczy Pilickiej i ukazuje jej zimowe piękno.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nowe taśmy! Co prezes NIK K. Kwiatkowski mówił o sędziach? "W du**ch im się poprzewracało"

Krzysztof Kwiatkowski / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Portal tvp.info ujawnil kolejne nagrania - tym razem z restauracji Amber Room z 10 czerwca 2014 r. Na taśmach słyszymy głosy ówczesnego najbogatszego Polaka Jana Kulczyka i prezesa NIK-u Krzysztofa Kwiatkowskiego, którzy rozmawiają między innymi o prywatyzacji spółki Ciech. W pewnym momencie Kwiatkowski pokusił się również o ocenę pracy sędziów. - Niestety im się w du**ch poprzewracało trochę… – mówi prezes NIK do Kulczyka.

Portal tvp.info dotarł do nagrań z rozmowy między Janem Kulczykiem a Krzysztofem Kwiatkowskim, która dotyczyła prywatyzacji spółki Ciech. 

Stenogram z rozmowy Kulczyk-Kwiatkowski z czerwca 2014 r.:

JAN KULCZYK:  Jak się cieszę, że zacząłem normalnie, ta sprzedaż tego Ciechu taki był… wszyscy odebrali to…

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Patrzyłem na to jak na papierek lakmusowy, jak się zachowają co poniektórzy 

JAN KULCZYK: Czyli teraz już krótko mówiąc – można 

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Normalnieje 

JAN KULCZYK: Teraz już, bo ja myślę, że i Donald i wszyscy zobaczyli, że nie będzie z tego tytułu miał jatki

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Rozmawiałem z Wojtkiem Karpińskim i on mówi: Jestem ciekaw reakcji, bo Donald mi dał zieloną rękę, ale mówi – no zobaczymy, jak to pójdzie (śmiech) 

JAN KULCZYK: Że dał zielone światło? 

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Tak, dał mu zielone światło, ale jednocześnie mówił „bierzesz to na własną głowę” no. Jak to Donald. 

Później w czasie rozmowy w Amber Room Kwiatkowski pokusił się o szczerą ocenę pracy sędziów.

Ja bym powiedział tak (…) środowisko sędziowskie mi groziło protestami, że jak śmiem w ogóle wprowadzać możliwość oceny pracy sędziego. Ja mówię: a które środowisko nie podlega ocenie? (…) prowadzone przewlekle postępowanie czy nie prowadzone? Niestety im się w d**ach poprzewracało trochę…

– mówi Kwiatkowski do Kulczyka.

Fot./screen/tvp.info

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvp.info, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl