Rosja rewiduje swoją historię

Siedziba Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej / By FOTOBANK.ER - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16274897

  

Rosyjscy parlamentarzyści zaakceptowali dzisiaj projekt oświadczenia, które kwestionuje przyjętą jeszcze w czasach ZSRR uchwałę z potępieniem interwencji radzieckiej w Afganistanie w 1979 roku. Dokument będzie przyjęty w parlamencie w lutym 2019 roku.

Przedstawiciele wszystkich frakcji w niższej izbie parlamentu Rosji, Dumie Państwowej, zgodzili się na projekt oświadczenia, który zostanie poddany pod głosowanie w całej izbie.

W projekcie mowa jest o tym, iż decyzja Zjazdu Deputowanych Ludowych ZSRR, który w 1989 roku potępił interwencję w Afganistanie, jest niezgodna "z zasadami sprawiedliwości historycznej".

W krytykowanej przez parlamentarzystów uchwale deputowani ZSRR uznali, że wprowadzenie wojsk tego państwa do Afganistanu "zasługiwało na potępienie moralne i polityczne".

Inicjatorem zmiany dokumentu z 1989 roku był deputowany Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) Nikołaj Charitonow. Jednak propozycję zrewidowania oceny politycznej działań ZSRR w Afganistanie wysunęła także rządząca partia Jedna Rosja.

Oświadczenie Duma Państwowa przyjmie 15 lutego 2019 roku, w związku z 30. rocznicą wycofania wojsk radzieckich z Afganistanu.


Decyzję o interwencji w Afganistanie Biuro Polityczne radzieckiej partii komunistycznej podjęło 12 grudnia 1979 roku. Wojska radzieckie znalazły się w Afganistanie niespełna dwa tygodnie później i pozostały tam blisko 10 lat. W wojnie afgańskiej zginęło około 15 tys. żołnierzy radzieckich i milion Afgańczyków. W 2009 roku, w 30. rocznicę interwencji, Duma przyjęła oświadczenie, w którym uznała, że opinie na temat wojny są różne, ale żołnierze, którzy walczyli w Afganistanie, uczciwie spełnili swój obowiązek w "wypełnianiu zadań walki z międzynarodowym terroryzmem i ekstremizmem religijnym".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Co z odszkodowaniami od Niemiec za II Wojnę Światową? Coraz więcej Polaków popiera tę ideę

/ By nieznany - Apoloniusz Zawilski (1972) "Bitwy Polskiego Września" ("Battles of Polish September"), Warszawa: Nasza Księgarnia ISBN 83-218-0817-4 (current edition)

  

69 proc. badanych (wzrost o 15 punktów procentowych od października 2017 r.) uważa, że Polska powinna domagać się od Niemiec odszkodowań za straty poniesione podczas II wojny światowej, przeciwne jest 21 proc. (spadek o 15 punktów) - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

CBOS w przeddzień 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zapytał Polaków o ich stosunek do ubiegania się o reparacje wojenne od Niemiec. Dodano, że poprzednio o tę kwestię pytano w październiku 2017 r., gdy temat ten powrócił do polskiej debaty publicznej za sprawą partii rządzącej.

Z badania wynika, że "w ciągu niemal dwóch lat, które upłynęły od poprzedniego badania, poparcie Polaków dla domagania się przez Polskę od Niemiec reparacji za straty poniesione podczas II wojny światowej znacząco wzrosło (o 15 punktów procentowych)".

[polecam:https://niezalezna.pl/284615-morawiecki-przypomnial-niemcom-o-reparacjach-wojennych-to-nie-jest-sprawiedliwe-nie-moze-tak-zostac]

W trzeciej dekadzie sierpnia 69 proc. badanych wyraziło opinię, iż Polska powinna domagać się od Niemiec reparacji (odszkodowań) za straty poniesione podczas II wojny światowej, z czego 42 proc. jest o tym zdecydowanie przekonanych. Przeciwna temu jest obecnie nieco ponad jedna piąta badanych (21 proc., od października 2017 r. to spadek o 15 punktów procentowych).

CBOS zauważył, że "tak jak poprzednio stosunek do kwestii domagania się przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec za straty poniesione podczas II wojny światowej istotnie różnicuje przede wszystkim orientacja polityczna, a przede wszystkim deklarowane usytuowanie na osi lewica–centrum–prawica".

"Ubieganie się o reparacje popiera ogromna większość (88 proc.) osób deklarujących prawicowe poglądy polityczne, przy czym 61 proc. jest zdecydowanie za takim działaniem. Zwolennikami domagania się reparacji od Niemiec jest też większość badanych o poglądach centrowych (64 proc.) oraz respondentów niepotrafiących określić swoich poglądów na osi lewica–centrum–prawica (61 proc.)"

- wynika z badania CBOS.

[polecam:https://niezalezna.pl/288693-niemiecki-prezydent-nie-chce-debaty-na-temat-reparacji-dla-polski-jak-to-wytlumaczyl]

Z kolei respondenci identyfikujący się z lewicą częściej są natomiast przeciwnikami niż zwolennikami wysuwania roszczeń odszkodowawczych wobec Niemiec (48 proc. wobec 41 proc.). CBOS podkreślił, iż – w porównaniu z październikiem 2017 r. – poparcie dla domagania się przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec wzrosło znacząco we wszystkich wyróżnionych grupach.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 22–29 sierpnia 2019 roku na liczącej 974 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl