Unijne restrykcje dla Węgier i Rumunii

Komisja Europejska / pixabay.com /Creative Commons CC0/Jai79

  

Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie sytuacją finansów publicznych Rumunii i Węgier. Według niej te dwa kraje powinny ograniczyć swoje wydatki i ustabilizować sytuację budżetową.

Sytuacja budżetowa dwóch krajów, Rumunii i Węgier, w dalszym ciągu jest naszym zdaniem niepokojąca. Dlatego też przyjęliśmy nowe zalecenia, w których wzywamy do podjęcia dodatkowych wysiłków przez te kraje" - powiedział na konferencji komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici.

W czerwcu ministrowie finansów państw UE przyjęli w Luksemburgu rekomendacje wobec Węgier i Rumunii w związku z tym, że kraje te nie trzymają się wyznaczonych przez UE ram polityki budżetowej.

Projekt rekomendacji w tej sprawie przygotowała jeszcze w maju KE, którą niepokoi prowadzona przez oba kraje polityka fiskalna. Chodzi o procedurę, w ramach której bada się odchylenie budżetowe od optymalnej ścieżki dla danego państwa. Ministrowie finansów zgodzili się w czerwcu z Komisją, że w przypadku Węgier i Rumunii mowa jest o "znacznym odchyleniu".

Dlatego pozostałe państwa członkowskie przyjęły rekomendację, by kraje te skorygowały swoje odchylenie od optymalnego kursu budżetowego.

W przypadku Węgier chodzi o 2018 r., natomiast dla Rumunii zalecenie obejmuje lata 2018 i 2019.

KE stwierdziła jednak, że kraje te nie postępują w kierunku wypełnienia rekomendacji Rady UE. Dlatego postuluje, by zaproponować wobec tych krajów nowe, bardziej restrykcyjne rekomendacje.

Komisja podała, że deficyt publiczny w Rumunii wzrósł z 0,5 proc. w 2015 r. do 2,9 proc. w 2016 r., a prognozy wskazują, że w 2018 r. osiągnie poziom 3,3 proc., w 2019 r. poziom 3,4 proc., a w 2020 r. poziom 4,7 proc. Jeśli tak się stanie, w 2020 roku będzie on najwyższy w całej Unii.

Dlatego KE chce, żeby kraj ograniczył wydatki budżetowe. W dzisiejszym komunikacie KE stwierdziła, że Bukareszt nie podjął skutecznych działań w odpowiedzi na zalecenie krajów członkowskich (Rady UE) z czerwca.

Tymczasem władzom w Budapeszcie państwa członkowie rekomendowały, by podjęły one działania prowadzące do tego, by nominalny wzrost wydatków rządowych nie przekraczał 2,8 proc. w 2018 r. Deficyt publiczny na Węgrzech wzrósł z 1,6 proc. w 2016 r. do 2,4 proc. w 2018 r., a prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych dwóch lat utrzyma się na poziomie nieco poniżej 2 proc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Katarzyna Lubnauer straci stanowisko w Nowoczesnej. Wiemy, kto może ją zastąpić

By Łukasz Kamiński - Sent to OTRS by Lubnauer MP office, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65072322 / Katarzyna Lubnauer

  

Jak ustalił portal Niezalezna.pl, dni Katarzyny Lubnauer na stanowisku szefowej Nowoczesnej są policzone. Działacze partii są niezadowoleni ze sposobu, w jaki następczyni Ryszarda Petru nią zarządza. Według naszych informacji działacze zaproponują na jej miejsce Adama Szłapkę.

Jak dowiedziała się Niezalezna.pl, w pierwszej połowie listopada Katarzyna Lubnauer pożegna się ze stanowiskiem szefowej. Na czele Nowoczesnej ma stanąć młodsze pokolenie - Adam Szłapka, który w wyborach parlamentarnych zdobył całkiem niezły wynik.

Według informacji naszego portalu, działacze partii nie są zadowoleni ze sposobu sprawowania władzy przez Katarzynę Lubnauer. Według nich następczyni Petru "topi Nowoczesną".

Przypomnijmy, że Adam Szłapka, który startował do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej w Poznaniu, zdobył aż 51 951 głosów. To drugi najlepszy wynik w tym mieście, tuż za żoną prezydenta Poznania Joanną Jaśkowiak.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl