Symbol podległości Rosji

  

Po odzyskaniu sto lat temu niepodległości przez Polskę rozebrano monumentalny sobór św. Aleksandra Newskiego na pl. Saskim, był bowiem symbolem rosyjskiego panowania. Niestety, drugie odzyskanie niepodległości po upadku ZSRS nie zostało przypieczętowane podobną zmianą w architekturze stolicy.

Dopiero w stulecie odzyskania niepodległości prezydent RP zapowiedział odbudowanie Pałacu Saskiego jako symbolu powstawania Polski z gruzów. Niestety nad miastem wciąż góruje sowiecka „cerkiew”, czyli Pałac Kultury i Nauki. Latami trwają jałowe spory – zburzyć czy nie. Warszawski architekt Czesław Bielecki wskazał, że PKiN góruje nad stolicą za sprawą iglicy i gdyby ją usunąć, miałby już inny charakter. To rozsądny i tani pomysł. Bardziej radykalny miał emigracyjny myśliciel Bogdan Wielkopolski: snuł plany, by po odzyskaniu niepodległości z PKiN uczynić cokół pod wielką figurę Matki Bożej. Trudno spodziewać się realizacji wizji Wielkopolskiego, ale może przynajmniej uda się przyciąć „dar Stalina” i zdemontować pałacową iglicę?
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts