Stacja w Jaworzynie Śl. będzie jak nowa

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com; Pexels CC0

  

24 mln zł przeznaczy PKP PLK na modernizację stacji kolejowej w Jaworzynie Śląskiej. W ramach inwestycji do końca przyszłego roku przedłużone zostanie przejście podziemne, co umożliwi dostęp do peronów z obu stron miasta; zmodernizowany zostanie także ostatni z trzech peronów stacji.

Rzecznik firmy Mirosław Siemieniec poinformował, że PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę, która zakończy modernizację stacji Jaworzyna Śląska. Dzięki inwestycji dotychczasowe przejście podziemne zostanie przedłużone.

„Przejście zapewni dostęp do peronów nie tylko od strony budynku dworcowego, ale także z drugiej strony miasta, od ul. Powstańców. Przejście będzie bezpieczną, dogodną trasą dla mieszkańców Jaworzyny Śląskiej, łączącą dzielnice po obu stronach linii kolejowej” – powiedział Siemieniec.

Przebudowany zostanie także ostatni z trzech peronów stacji - peron nr 2. Peron zostanie wyposażony w windę, nowe oświetlenie oraz ławki i gabloty informacyjne. Nowa, wyższa nawierzchnia ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Renowacji zostanie poddana również wiata peronowa.

Przy peronie zostaną przebudowane także tory kolejowe. „Nowe urządzenia pozwolą na sprawny przejazd coraz większej liczby pociągów pasażerskich i towarowych” – dodał rzecznik.

Siemieniec dodał, że w ubiegłym roku na stacji w Jaworzynie Śląskiej za 11 mln zł wykonano modernizację dwóch peronów, torów i przejścia podziemnego. „Realizacja obecnego zamówienia stworzy harmonijną całość kompleksu stacji, z zachowaniem jej historycznego charakteru” – powiedział.

Wartość podpisanej umowy to ponad 24 mln zł. Prace mają zostać ukończone do końca przyszłego roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zarzuty dla byłego premiera

zdjęcie ilustracyjne / Andrej Klizan CC0 1.0

  

Policja poinformowała dziś o postawieniu byłemu premierowi Słowacji Robertowi Fico zarzutu wychwalania czynów karalnych. Za akceptację dla rasistowskich wypowiedzi byłego posła Milana Mazurka grozi byłemu szefowi rządu 5 lat więzienia.

Liderowi ugrupowania Kierunek–Socjaldemokracja (Smer-SD), najsilniejszej partii politycznej na Słowacji, postawiono zarzut akceptowania przestępstwa popełnionego przez Mazurka, byłego posła Partii Ludowej Nasza Słowacja, prawomocnie skazanego we wrześniu za zniesławianie rasy i narodu.

Mimo wyroku na Mazurka Fico publicznie w dalszym ciągu wyrażał akceptację dla jego obraźliwych wypowiedzi pod adresem słowackich Romów.

Mazurek w 2016 roku w jednej z audycji lokalnego prywatnego radia zarzucił Romom nieprzystosowanie społeczne i używał wobec nich obelżywych określeń. Przekonywał, że państwo powinno interweniować, aby „Cyganie nie robili przemysłu z rodzenia dzieci”. Mazurek musiał zapłacić 10 tys. euro i stracił mandat poselski.

Fico, w nagraniu wideo opublikowanym w internecie stwierdził, że „Mazurek powiedział to, co myśli cały naród”. „Jeżeli skażecie kogoś za prawdę, zrobicie z niego bohatera narodowego” - oświadczył. Dodał, że organy ścigania często podejmują działanie pod presją mediów, zamiast opierać się na faktycznych dowodach.

Na profilu Fico materiał obejrzało około 200 tys. osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl