Stacja w Jaworzynie Śl. będzie jak nowa

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com; Pexels CC0

  

24 mln zł przeznaczy PKP PLK na modernizację stacji kolejowej w Jaworzynie Śląskiej. W ramach inwestycji do końca przyszłego roku przedłużone zostanie przejście podziemne, co umożliwi dostęp do peronów z obu stron miasta; zmodernizowany zostanie także ostatni z trzech peronów stacji.

Rzecznik firmy Mirosław Siemieniec poinformował, że PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę, która zakończy modernizację stacji Jaworzyna Śląska. Dzięki inwestycji dotychczasowe przejście podziemne zostanie przedłużone.

„Przejście zapewni dostęp do peronów nie tylko od strony budynku dworcowego, ale także z drugiej strony miasta, od ul. Powstańców. Przejście będzie bezpieczną, dogodną trasą dla mieszkańców Jaworzyny Śląskiej, łączącą dzielnice po obu stronach linii kolejowej” – powiedział Siemieniec.

Przebudowany zostanie także ostatni z trzech peronów stacji - peron nr 2. Peron zostanie wyposażony w windę, nowe oświetlenie oraz ławki i gabloty informacyjne. Nowa, wyższa nawierzchnia ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Renowacji zostanie poddana również wiata peronowa.

Przy peronie zostaną przebudowane także tory kolejowe. „Nowe urządzenia pozwolą na sprawny przejazd coraz większej liczby pociągów pasażerskich i towarowych” – dodał rzecznik.

Siemieniec dodał, że w ubiegłym roku na stacji w Jaworzynie Śląskiej za 11 mln zł wykonano modernizację dwóch peronów, torów i przejścia podziemnego. „Realizacja obecnego zamówienia stworzy harmonijną całość kompleksu stacji, z zachowaniem jej historycznego charakteru” – powiedział.

Wartość podpisanej umowy to ponad 24 mln zł. Prace mają zostać ukończone do końca przyszłego roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

104-latka oddała głos na Cyprze

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com; dimitrisvetsikas1969

  

W odbywających się na Cyprze wyborach do Parlamentu Europejskiego głosowała 104-letnia Eleni Hadjihanna z małej wioski Kotsiatis niedaleko Nikozji. Jak twierdzi, chciała pokazać młodym Cypryjczykom, że udział w wyborach to patriotyczny obowiązek.

Do punktu wyborczego przywiózł ją jej syn Antonis.

“Moja mama poinformowała nas już kilka miesięcy temu, że chce wziąć udział w tych wyborach”

– powiedział PAP Antonis. „Uważa, że młodzi Cypryjczycy powinni bardziej aktywnie włączyć się w życie polityczne kraju. Chce im dać przykład” - dodał.

Na pytanie Antonisa, na kogo będzie głosować, Eleni tylko go ofuknęła. „Mama oświadczyła mi, że to nie moja sprawa. Powiedziała +mój głos to mój sekret+” – śmieje się Antonis.

Hadjihanna, która jest maronitką, urodziła się we wsi Ayia Marina, znajdującej się obecnie na terenie nieuznawanej przez nikogo oprócz Turcji Tureckiej Republice Cypru Północnego. Oprócz Antonisa ma jeszcze 14 innych dzieci.

Maronici są na Cyprze chrześcijańską mniejszością narodową.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl