Poseł PiS zgasił zapędy Budki: Próba wstrzymania prac sejmiku - groteskowa

Wojciech Szarama / Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

Myślę, że pan Budka kieruje się w tej chwili emocjami - ucina zapędy byłego ministra sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, poseł Wojciech Szarama z PiS. Podejmowane dziś przez polityków Koalicji Obywatelskiej próby blokowania prac sejmiku wojewódzkiego na Śląsku nazywa wprost "groteskowymi".

W rozmowie z portalem niezalezna.pl poseł PiS Wojciech Szarama, członek Rady Politycznej i wiceprezes Zarządu Okręgowego PiS informował, że na marszałka woj. śląskiego jego formacja udzieliła rekomendacji radnemu z Tychów, który startował z list Zjednoczonej Prawicy, Jakubowi Chełstowski. Pomimo prób stosowania obstrukcji i wstrzymywania prac sejmiku wojewódzkiego Chełstowski został formalnie wybrany na marszałka województwa. 

Prawo i Sprawiedliwość ma poparcie 23 radnych, bo do grona 22 radnych PiS dołączył radny wybrany z list Koalicji Obywatelskiej dla którego sprawy woj. śląskiego są najważniejsze i chce pracować dla Śląska, stąd też jego poparcie m.in. dla przewodniczącego sejmiku, przed chwilą wybranego Jana Kawuloka, radnego z Bielska – powiedział nam poseł PiS.

Borys Budka, poseł PO odgraża się, że złoży zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa korupcji politycznej.

Myślę, że pan Budka kieruje się w tej chwili emocjami. Jeśli ktoś ma podejrzenia popełnienia przestępstwa z Kodeksu karnego to ma obowiązek zgłosić to do prokuratury, ale próba wstrzymania prac sejmiku do czasu rozstrzygnięcia tego problemu przez prokuraturę była groteskowa, ponieważ samorząd musi pracować i musi podejmować decyzje, bo na to czekają mieszkańcy – stwierdził nasz rozmówca.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Połączenie sprawy KRS z podobną sprawą z Niemiec? Nie, na to TSUE nie pozwala!

TSUE / flickr.com/Cedric/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odmówił połączenia sprawy dotyczącej niezależności sędziów i KRS z podobną sprawą z Niemiec - wynika z dokumentów, do których w tej sprawie dotarła Polska Agencja Prasowa.

Polska złożyła wniosek w tej sprawie do Luksemburga na początku sierpnia wskazując, że niemieckie pytanie dotyczy tej samej kwestii, co pytania prawne polskich sędziów, a Trybunał powinien udzielić na nie jednej, spójnej odpowiedzi. Polska argumentowała, że wszystkie kraje UE powinny być traktowane w taki sam sposób.

Niemiecki sąd z Wiesbaden zwrócił się do TSUE 1 kwietnia, by ten zdecydował, czy można go zakwalifikować jako niezawisły i bezstronny w rozumieniu unijnego traktatu (dokładnie art. 267), a także postanowień unijnej Karty praw podstawowych UE.

"Skoro w Niemczech minister sprawiedliwości powołuje i awansuje sędziów, to jest naruszany przepis Karty praw podstawowych o niezawisłości"

- wskazywał jeszcze w czerwcu przy okazji rozprawy w Luksemburgu pełnomocnik polskiego rządu, prof. Waldemar Gontarski.

Trybunał Sprawiedliwości UE - jak wynika z informacji PAP - odrzucił jednak tę prośbę.

"Prezes Trybunału postanowił nie przychylić się do państwa propozycji"

- czytamy w piśmie, w którym zapoznała się PAP. Argumentem jest to, że polskie pytania rozpoznawane są w trybie przyspieszonym i są na znacznie bardziej zaawansowanym etapie postępowania niż sprawa niemiecka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl