Film Doroty Kani w Łochowie na Retrospektywie Festiwalu NNW

Retrospektywa w Krakowie, 2017 r. / Festiwal NNW; Stowarzyszenie Scena Kultury

  

Tradycją stało się, że kiedy tylko prezydent Gdyni ogłosi zakończenie Festiwal NNW, a na Scenie Teatru Muzycznego zgasną światła, organizatorzy rozpoczynają przygotowania do spotkań z widzami w całej Polsce i za jej granicami. Retrospektywy Festiwalu NNW w każdym miesiącu goszczą w innym mieście. Rok temu były w 11 miejscach naszego kraju m.in. w Krakowie, Lublinie, Ciechanowie czy Pułtusku. W ośrodkach lokalnych ta historia najnowsza jest ciągle bardzo żywa, ludzie chcą poznać lepiej swoich bohaterów sprzed lat.

Do przygotowania Retrospektyw twórcy Festiwalu NNW podchodzą z tą samą pasją i energią jak do realizacji sztandarowego dzieła w Gdyni. Dzięki wsparciu Programu Operacyjnego FIO chcą dotrzeć do tych miast, miasteczek i wsi, które zwykle są pomijane w głównym nurcie przekazu, a przecież właśnie tam istnieje ogromna potrzeba na przywoływanie zapomnianych bohaterów.

Pierwsza Retrospektywa X Festiwalu NNW startuje już w czwartek w Łochowie. W malowniczym miasteczku, gdzie łączą się nurty dwóch rzek – Liwca i Buga.

Tradycyjnie początek Retrospektywy zacznie się od spotkań w szkole i zajęć z młodzieżą. Będą warsztaty stylizacji modowych i zajęcia filmowe z cyklu „Nagraj dziadka komórką” – to koronne działania animacji z młodymi ludźmi, które owocują potem ich odwiedzinami i czynnym udziałem na kolejnych edycjach Festiwalu NNW.

Retrospektywy NNW nie mogłyby się obejść bez pokazów filmowych. W Łochowie publiczność będzie mogła zobaczyć te pozycje, które wyświetlano w Gdyni – zwycięzcę Złotego Opornika nagrody głównej X Festiwalu NNW „Krótkie popołudnie na Mazurach” Marii Dłużewskiej; „Ryngraf” Doroty Kani – zdobywcę nagrody im. Janusza Krupskiego; „Na zawsze pilot Spitfire’a i Dywizjonu 303” Sławomira Cioka – laureata nagrody Dyrektora Festiwalu NNW Arkadiusza Gołębiewskiego. Nie zabraknie także filmów twórcy i pomysłodawcy Festiwalu. Arkadiusz Gołębiewski zaprezentuje filmy „Kochankowie z lasu” oraz „Naukową Kawalerię”. Ten ostatni obraz pokazuje niezwykłych Polaków ostatniego stulecia – wynalazców i konstruktorów, którzy znacząco wpłynęli na światową naukę, gospodarkę czy przemysł.

W Łochowie zaprezentowane zostaną również dwie wystawy – klimatyczne fotografie Arkadiusza Gołębiewskiego „Twarze Polski” będą tłem dla finału projektu Puls Wolności, który z inicjatywy Festiwalu NNW od roku bije na całym świecie. Natomiast IPN pokaże zdjęcia z miejsca poruszającego Polaków, a do niedawna niemal zupełnie zapomnianego – to warszawska „Łączka”: Kwatera „Ł” – panteon narodowy pod cmentarnym murem. Obrazy dokumentujące prace poszukiwawcze ekipy prof. Szwagrzyka nikogo nie zostawiają obojętnym.

Ubiegłoroczne doświadczenia w prowadzeniu szkoleń dla animatorów kultury w środowiskach lokalnych, gdzie często panuje pewna rezerwa do zbytniej aktywności, zakładania własnych stowarzyszeń czy fundacji, skłoniły organizatorów nie tylko do kontynuowania warsztatów z aktywizacji organizacji pozarządowych, ale do zorganizowania konkursu z myślą o promocji ważnych i odważnych inicjatyw. W Łochowie odbędą się one w starym budynku dworca PKP, gdzie na co dzień radni miejscy prowadzą swoje obrady. Zrewitalizowane wnętrza dworca to miejsce nie tylko klimatyczne, ale i ważne dla lokalnej społeczności. Podczas Retrospektywy radni miejscy i powiatowi będą mogli spotkać się tam ze środowiskiem zajmującym się trzecim sektorem, który chętnie przybliży włodarzom rolę NGO w życiu miasta czy gminy. Być może i ta inicjatywa zaowocuje nawiązaniem współpracy i wspólnymi projektami społecznymi i kulturalnymi.

Retrospektywy NNW, podobnie jak Festiwal NNW w Gdyni, to także okazja, aby uhonorować tych lokalnych bohaterów, dla których podróż do Gdyni jest już zbyt wielkim wyzwaniem ze względu na stan zdrowia. Upamiętniani są także ci, którzy odeszli, ale przecież zostawili po sobie ślad w życiu swoich społeczności. Przywołanie tych bohaterów, którzy nie doczekali należytej rehabilitacji, jest bardzo ważnym elementem odbudowy lokalnych więzi, dumy, patriotyzmu.

Większość tych świadków historii żyła z piętnem bandyty, ich rodziny zmagały się lub zmagają po dziś dzień z mianem „dzieci bandytów”. Honorowanie ich podczas uroczystej Gali sprawia, że odzyskują swój należyty honor, szacunek i prawdę. Festiwal NNW przywraca pamięć nie tylko bohaterom walk z czasów wojny i tuż po niej, ale pochyla się również nad tymi z czasów wcale nieodległych – ludźmi poznańskiego czerwca, robotników Radomia, Ursusa, Gdyni, cichych bohaterów Stoczni Gdańskiej, Solidarności, opozycjonistów walczących bez wytchnienia o odzyskanie niepodległości. Oni także, dzięki Retrospektywom organizowanym w wielu miejscach, przywracani są lokalnym społecznościom.

Retrospektywa X Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci zaprasza do Łochowa 22-23.11.2018. Wstęp wolny.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: FestiwalNNW.pl, Stowarzyszenie Scena Kultury
Tagi

Wczytuję komentarze...

Częstochowa chce zatrzymać młodych lekarzy

/ czestochowa.pl

  

Stypendia, refundacja kosztów kursów specjalizacyjnych czy dofinansowanie wynajmu mieszkania – tak władze Częstochowy chcą zachęcić do młodych lekarzy do pracy w tym mieście. Do 6 września potrwa nabór studentek i studentów medycyny zainteresowanych miejskim stypendium.

Polska służba zdrowia zmaga się z problemem braku lekarzy. Jest on odczuwalny również w Częstochowie. W kwietniu rada miasta przyjęła uchwałę w sprawie zachęt dla medyków.

Wspólnie z radnymi doszliśmy do wniosku, że trzeba podjąć działania, aby bardziej zainteresować lekarzy Częstochową i pracą w miejskim szpitalu. Stąd program "Dostępny lekarz"

– powiedział prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

"Wspieramy ochronę zdrowia poprzez remonty oddziałów czy inwestycje takie jak w nowy szpitalny oddział ratunkowy na Zawodziu. Prowadzimy rocznie około 20 programów zdrowotnych i profilaktycznych, uruchamiamy też środki w sytuacjach kryzysowych, np. na interwencyjne szczepienia przeciw żółtaczce typu A. Aby sytuacja w służbie zdrowia trwale się poprawiła, potrzebni są jednak przede wszystkim lekarze"

– dodał.

Według władz Częstochowy, taki program nie istnieje obecnie w żadnym innym mieście w Polsce. Jego realizacja ma być na bieżąco analizowana i – w razie potrzeby – dopasowywana do potrzeb.

Program składa się z trzech elementów. Pierwszy to stypendia. Miasto przyzna je studentom VI roku kierunku lekarskiego, którzy po zakończeniu kształcenia zobowiążą się pracować przynajmniej przez trzy lata w publicznym podmiocie leczniczym, dla którego gmina Częstochowa jest organem założycielskim.

Młodzi medycy taką decyzję będą musieli podjąć wkrótce po zakończeniu studiów. Stypendium pieniężne – maksymalnie 2 tys. zł – będzie przyznawane na 9 miesięcy – tyle trwa rok akademicki. Na stypendium będą mogli liczyć ci, którzy zaliczyli w terminie V rok studiów, mają wpis na kolejny rok akademicki i uzyskali stosowną średnią ocen.

Stypendystom nie będzie wolno powtarzać roku, na który złożyli wniosek o stypendium. Nie będą mogli też korzystać z urlopów określonych w regulaminie studiów.

Drugi element programu "Mieszkanie w Częstochowie dla lekarza" – da młodym medykom możliwość ubiegania się o najem lokalu mieszkalnego z zasobu lokali czynszowych Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS.

Trzeci moduł to "Kształcenie i podnoszenie kwalifikacji osób wykonujących zawody medyczne". Przewiduje on m.in. refundację kosztów podnoszenia kwalifikacji lekarzy w trakcie specjalizacji – szkoleń wynikających z programu specjalizacji, jak również innych szkoleń mających wpływ na jakość usług medycznych. W tym roku na ten cel w miejskim budżecie przeznaczono 70 tys. zł, a na realizację wszystkich elementów programu w tym roku przewidziano wstępnie kwotę 200 tys. zł.

Z programu podnoszenia kwalifikacji będą mogły skorzystać osoby kształcące się na VI roku studiów medycznych polskich uczelni na kierunku lekarskim, rezydenci specjalizujący się w Miejskim Szpitalu Zespolonym, lekarze specjalizujący się w ramach etatu w tym szpitalu oraz lekarze o deficytowych specjalizacjach – według wskazania dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl