Już od dawna Prawo i Sprawiedliwość wygrywa niemal wszystkie sondaże. W tym październikowym - wykonanym przez IBRiS - PiS uzyskał 40 procent poparcia, deklasując Platformę Obywatelską.

Ale możemy już się przyzwyczaić, że wyniki niektórych sondaży wyglądają co najmniej dziwnie. Tak też było tym razem.

Oto jak prezentują się wyniki sondażu Kantar Millward Brown przeprowadzonego na zlecenie "Faktów” TVN:

PiS – 33% (-5)
PO – 26% (+5)
SLD – 7% (+2)
Kukiz ’15 – 7% (+3)
PSL – 4% (bz)
Nowoczesna – 3% (-4)
Razem – 3% (-1)
Wolność – 2% (-3)
RN – 1% (bz)
Teraz! – 0% (nie było uwzględnione w poprzednim badaniu)
Nie wiem/trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydował – 11%
Odmowa odpowiedzi – 3%

Sondaż został zrealizowany 19-20 listopada na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wyniosła 1002 osoby. Ciekawostką jest, jak w "Faktach" przedstawiane jest poparcie dla PiS. Choć w innych sondażach - na przykład w ostatnim zestawieniu przygotowanym przez Kantar Public - ono rośnie, to w sondażu na zlecenie TVN... jest dużo mniejsze niż poprzednio. Duży wzrost zanotowała jednocześnie Koalicja Obywatelska. Doprawdy, interesujące...

Sondaż Kantar Millward Brown pokazał także, jak poważnie traktowana jest nowa partia Ryszarda Petru pod nazwą "Teraz!". Uzyskała ona poparcie dokładnie... 0 procent ankietowanych! Oj, chyba Petru nie będzie zadowolony. Tym bardziej, że w sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wyższy wynik uzyskało nawet ugrupowanie Roberta Biedronia, które... ma dopiero powstać. Były lider Nowoczesnej musi się mocno nagimnastykować, by uniknąć politycznej klęski w przyszłym roku.