Umorzą długi 600 tys. obywateli

flagi Gruzji - zdjęcie symboliczne / miss_rubiv CC BY-SA 2.0

  

Gruziński rząd obiecał umorzenie długów 600 tys. obywateli. Opozycja i część organizacji pozarządowych oceniają, że może mieć to związek z zaplanowaną na przyszły tydzień drugą turą wyborów prezydenckich w tym kraju.

W niedzielę kandydat na prezydenta z opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego Grigol Waszadze wskazał, że „co drugi Gruzin ma zobowiązania w organizacjach sektora mikrofinansowego albo w trzech głównych bankach”. Następnego dnia premier Mamuka Bachtadze zapowiedział, że w połowie grudnia rozpocznie się proces umorzenia długów ok. 600 tys. obywateli.

Rządzący informują, że chodzi o obywateli, których długi nie przekraczają 2 tys. lari (ok. 750 dolarów) i którzy od ponad roku zalegają ze spłatą.

Łącznie suma anulowanych długów wynosiłaby ok. 1,5 mld lari (ok. 500 mln dolarów). Długi, jak zapowiedziano, spłaci organizacja Cartu, założona przez nieoficjalnego lidera rządzącej partii, miliardera Bidzinę Iwaniszwilego.

Komentując decyzję rządu, Waszadze ocenił, że jest to „gest rozpaczy”. - Jest to gest rozpaczy, ponieważ my proponujemy fundamentalne reformy systemu bankowego itd. - mówił Waszadze. Dodał, że pod koniec każdego roku banki w Gruzji umarzają nieściągalne należności. W ten sposób, jak wskazał, w ubiegłym roku umorzono 75 mln lari.

Jak podkreślił szef rządu, umorzenie długów „pozwoli setkom tysięcy rodaków w pełni zaangażować się w życie gospodarcze i społeczne kraju, dzięki czemu gruzińska gospodarka będzie stabilniejsza, a sektor finansowo-bankowy – zdrowszy”.

Polityczni przeciwnicy Iwaniszwilego oceniają, że ruch ten stanowi próbę przekupienia głosujących przed wyborami.

W odpowiedzi na głosy krytyki ze strony opozycji i części NGO władze zapewniają, że prace nad umorzeniem długów trwają od kilku miesięcy i decyzja nie jest umotywowana politycznie.

W wyborach prezydenckich 28 października wspierana przez Gruzińskie Marzenie Salome Zurabiszwili uzyskała 38,64 proc. głosów, a jej kontrkandydat Grigol Waszadze ze Zjednoczonego Ruchu Narodowego - 37,74 proc. Druga tura wyborów odbędzie się 28 listopada.

Są to ostatnie bezpośrednie wybory prezydenckie w Gruzji. Od 2024 roku prezydenta będzie wybierać kolegium składające się z 300 delegatów - 150 parlamentarzystów i 150 przedstawicieli miejscowych władz.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kiedy „mieszkanie plus” ruszy pełną parą? Wiceminister uchyla rąbka tajemnicy

/ smasia

  

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń poinformował, że rządowy program "Mieszkanie plus" ruszy pełną parą po nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Mieszkaniowym. Wiceminister dodał, że do połowy roku powinny być gotowe projekty około 50 tys. mieszkań.

Wiceminister wyjaśnił, że ustawa o KZN wymaga zmian, ponieważ wtedy gdy była tworzona, rynek nieruchomości - a zwłaszcza rynek ziemi - wyglądał zupełnie inaczej. 

Przypomniał, że ustawa zakładała bezpłatne przekazanie ziemi należącej do skarbu państwa do Krajowego Zasobu Nieruchomości. Miał powstać bank ziemi, na której budowane byłyby osiedla w ramach programu Mieszkanie plus. KZN miał też organizować przetargi, do których stawałyby firmy budujące a następnie zarządzające mieszkaniami. Ustawa zakładała też, że opłaty ponoszone przez najemców nie mogą przekraczać wysokości określonych w przepisach. Za naruszenie wymogów dotyczących wysokości czynszu zostały przewidziane kary administracyjne, nakładane przez prezesa KZN.

W efekcie ziemia, która za darmo trafiała do KZS, w większości przypadków nie nadawała się pod budownictwo mieszkaniowe, a inwestorzy, którzy mieli budować na gruntach pochodzących z zasobu, nie chcieli tego robić na warunkach określonych ustawą

 – wyjaśnił.

Dodał, że z 500 tys. działek, które do tej pory przekazano do banku ziemi, tylko 500 nadaje się pod budowę lokali z programu Mieszkanie plus.

Soboń podkreślił, że żadne z osiedli oddanych do użytku w Jarocinie, Kępnie czy Białej Podlaskiej (480 lokali) nie powstało na ziemi z KZN. Wyjaśnił, że wszystkie zbudowano na gruntach, które są w dyspozycji Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości. Część z nich została np. wniesiona aportem przez samorządy czy spółki skarbu państwa, które z PFRN pozakładały spółki celowe.

To właśnie na tych gruntach - jak mówi Soboń - najszybciej można będzie uruchomić kolejne realizacje programu Mieszkanie plus.

Do połowy tego roku powinny być gotowe projekty na ok. 50 tys. mieszkań

 - zapewnił. 

Podkreślił jednak, że milowym krokiem w przyśpieszeniu realizacji programu Mieszkanie plus będzie wejście w życie nowelizacji ustawy o KZN, która obecnie jest procedowana w Sejmie. Zakłada ona m.in., że agencje państwowe czy spółki, które będą przekazywały do KZN ziemię, otrzymają za nią 90 proc. ceny rynkowej, natomiast 10 proc. jej wartości trafi do KZN. To - zdaniem Sobonia - bardzo istotna zmiana, ponieważ zwiększy ona podaż gruntów nadających się pod "mieszkaniówkę".

Płatność za grunty jest dużo bardziej mobilizująca do transakcji, na których nam zależy

 - wyjaśnił.

Zapytany w jakim stopniu nowelizacja przyśpieszyłaby realizację Mieszkania plus, Soboń powiedział, że w pół roku po wejściu w życie ustawy KZN mógłby "przekazać do programu tych kilkaset działek, po analizach sozologicznych, goelogicznych, prawnych, rynkowych i architektonicznych, które nadają się pod budownictwo mieszkaniowe". Podkreślił, że jest to 115 lokalizacji, na których mogłoby powstać 63 tys. lokali.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl