Umorzą długi 600 tys. obywateli

flagi Gruzji - zdjęcie symboliczne / miss_rubiv CC BY-SA 2.0

  

Gruziński rząd obiecał umorzenie długów 600 tys. obywateli. Opozycja i część organizacji pozarządowych oceniają, że może mieć to związek z zaplanowaną na przyszły tydzień drugą turą wyborów prezydenckich w tym kraju.

W niedzielę kandydat na prezydenta z opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego Grigol Waszadze wskazał, że „co drugi Gruzin ma zobowiązania w organizacjach sektora mikrofinansowego albo w trzech głównych bankach”. Następnego dnia premier Mamuka Bachtadze zapowiedział, że w połowie grudnia rozpocznie się proces umorzenia długów ok. 600 tys. obywateli.

Rządzący informują, że chodzi o obywateli, których długi nie przekraczają 2 tys. lari (ok. 750 dolarów) i którzy od ponad roku zalegają ze spłatą.

Łącznie suma anulowanych długów wynosiłaby ok. 1,5 mld lari (ok. 500 mln dolarów). Długi, jak zapowiedziano, spłaci organizacja Cartu, założona przez nieoficjalnego lidera rządzącej partii, miliardera Bidzinę Iwaniszwilego.

Komentując decyzję rządu, Waszadze ocenił, że jest to „gest rozpaczy”. - Jest to gest rozpaczy, ponieważ my proponujemy fundamentalne reformy systemu bankowego itd. - mówił Waszadze. Dodał, że pod koniec każdego roku banki w Gruzji umarzają nieściągalne należności. W ten sposób, jak wskazał, w ubiegłym roku umorzono 75 mln lari.

Jak podkreślił szef rządu, umorzenie długów „pozwoli setkom tysięcy rodaków w pełni zaangażować się w życie gospodarcze i społeczne kraju, dzięki czemu gruzińska gospodarka będzie stabilniejsza, a sektor finansowo-bankowy – zdrowszy”.

Polityczni przeciwnicy Iwaniszwilego oceniają, że ruch ten stanowi próbę przekupienia głosujących przed wyborami.

W odpowiedzi na głosy krytyki ze strony opozycji i części NGO władze zapewniają, że prace nad umorzeniem długów trwają od kilku miesięcy i decyzja nie jest umotywowana politycznie.

W wyborach prezydenckich 28 października wspierana przez Gruzińskie Marzenie Salome Zurabiszwili uzyskała 38,64 proc. głosów, a jej kontrkandydat Grigol Waszadze ze Zjednoczonego Ruchu Narodowego - 37,74 proc. Druga tura wyborów odbędzie się 28 listopada.

Są to ostatnie bezpośrednie wybory prezydenckie w Gruzji. Od 2024 roku prezydenta będzie wybierać kolegium składające się z 300 delegatów - 150 parlamentarzystów i 150 przedstawicieli miejscowych władz.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zatrzymani za słodkie oszustwa

/ malopolska.policja.gov.pl

  

Sezon wakacyjny w pełni. Dlatego też nie dziwi fakt, że wraz z rosnącym ruchem turystycznym wzmogła się działalność wszelkiego rodzaju oszustów, którzy żerują na ludzkiej niewiedzy, bądź naiwności.

Mimo prowadzonych przez policję i lokalne władze działalności prewencyjnej, w dalszym ciągu znajdują się ludzie, którzy próbują swojego szczęścia w ustawionej grze pt. „trzy kubki” i jej licznych odmianach. Zarówno nad morzem, jak i w górach, policjanci cały czas zatrzymują osoby, które próbują oszukiwać turystów.

W Zakopanem pojawiła się metoda na tzw. cukierki, w której gracze zgadują, ile słodyczy znajduje się pod kartonikiem. W ubiegłą niedzielę (11 sierpnia br.) patrolujący stolicę Tatr funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, zatrzymali 32-letniego mieszkańca Siewierza, który mimo znajdujących się na jego prowizorycznym stoisku słodyczy, oferował jedynie gorycz porażki.

Obok cukierkowego hazardzisty, stał 37-letni mężczyzna oraz 32-letnia kobieta -  oboje mieszkańcy Gliwic. Ci przekonywali niezdecydowanych hasłami typu: „Kurde wygrywają, można obstawiać!”. Wciągniętych w grę turystów namawiali, by obstawiać coraz większe sumy pieniędzy.

Za organizowanie gier hazardowych (art.128 Kodeksu Wykroczeń) policjanci sporządzają wnioski o ukaranie do sądu, gdzie oszustom grozi kara grzywny do 5000 zł, a nawet 30 dni aresztu. W myśl przepisów prawa przepadkowi ulegają także pieniądze znalezione przy oszustach. Tym razem było to 1700 zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl