- Interesują nas działania długofalowe, dalekosiężne i zrównoważone. Nowa inwestycja jest związana z dobrymi kadrami w regionie lubelskim – powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Lublinie Christoph Knour, wiceprezes Varroc Lighting Systems ds. sprzedaży.

Fabryka w Niemcach ma wytwarzać najnowocześniejsze systemy oświetleniowe.

- W polskim zakładzie będziemy produkować światła przednie i moduły optyczne. Staramy się je rozwijać, stosować tak zwane organiczne ledy, technologie hologramowe. Za tym idzie skomplikowana elektronika i oprogramowanie sterujące – powiedział Todd Morgan, wiceprezes Varroc Lighting Systems ds. badań i rozwoju.

Budowa nowej fabryki już się rozpoczęła. Będzie miała powierzchnię 25 tys. metrów kwadratowych, z możliwością rozbudowy o dalsze blisko 10 tys. metrów kwadratowych.

- Jej maksymalne możliwości produkcyjne będą wynosić 2 mln sztuk lamp i modułów oświetleniowych rocznie. Żeby to osiągnąć planujemy zainstalować 10 linii montażowych – powiedział dyrektor zakładu powstającego w Niemcach, Bartosz Mackford.

Fabryka ma być otwarta w trzecim kwartale przyszłego roku, a jej pełne zdolności produkcyjne mają być osiągnięte w 2020 r. Planowane zatrudnienie będzie wtedy wynosić 350 osób.

Varroc Lighting System dostarcza oświetlenie zewnętrzne do rozmaitych pojazdów, zarówno samochodów, jak i motocykli oraz trójkołowców na całym świecie. Zatrudnia ponad 7,4 tys. pracowników, jej przychody w ubiegłym roku wyniosły 1,1 mld dolarów. Głównymi odbiorcami są grupa Volkswagen oraz Renault-Nissan, swoje wyroby dostarcza także innym wytwórcom pojazdów.

Firma ma 140-letnią tradycję. Posiada 20 oddziałów w 17 krajach, zakład w Niemcach będzie jej 12. fabryką. Główna siedziba firmy znajduje się w Plymouth, w amerykańskim stanie Michigan. Jej jedynym udziałowcem jest Varroc Group, drugi co do wielkości indyjski dostawca komponentów samochodowych.

Zakład w Niemcach będzie pierwszą produkcyjną fabryką Varroc Lighting Systems w Polsce. Firma od końca ubiegłego roku ma swoje Centrum Projektowe w Krakowie. Zatrudnia tam około 50 inżynierów, w przyszłym roku planuje zatrudnić kolejne 60 osób.