Skuteczna broń w walce z niewidzialnym wrogiem. Szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Według informacji Izabeli Kucharskiej, zastępcy Głównego Inspektora Sanitarnego, Państwowa Inspekcja Sanitarna określiła już priorytety szczepionkowe do 2020 r., zwłaszcza wobec dzieci, a także osób bezpośrednio narażonych na zarażenie.

Wśród priorytetów są m.in. szczepienia przeciwko pneumokokom, krztuścowi, ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis). W ostatnim Dzienniku Urzędowym ministra zdrowia ws. Programu Szczepień Ochronnych na liście iniekcji zalecanych na przyszły rok Inspekcja umieściła również szczepienia przeciw rotawirusom, którym poddawane mogą być dzieci od 6 do 24 tygodnia życia. Jednak decyzja o umieszczeniu danych szczepionek na liście obowiązkowych lub zalecanych do stosowania stanowi zawsze kompromis między możliwościami ich finansowania przez państwo a realnymi potrzebami.


Na temat znaczenia szczepień w naszym kraju, nie tylko tych obowiązkowych refundowanych przez NFZ, dyskutowali uczestnicy ostatniej debaty zorganizowanej przez „Gazetę Polską”.


Według prowadzącego spotkanie Tomasza Sakiewicza, red. naczelnego „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, debata szczepionkowa budzi niezwykłe emocje. – Stała się wręcz jednym z głównych tematów rodzinno-towarzyskich. Przy tym zaczęła niepokojąco rosnąć liczba naszych rodaków, którzy się celowo nie szczepią. Wzrasta też liczba portali internetowych nakłaniających do nieszczepienia własnych dzieci – zauważa Tomasz Sakiewicz.


– Wśród priorytetów rządu i Ministerstwa Zdrowia jest utrzymywanie zdrowia Polaków na dobrym poziomie – powiedział minister zdrowia, Łukasz Szumowski. – Emocje związane ze szczepionkami wynikają po części ze sposobu przekazywania treści na ich temat w mediach, zwłaszcza społecznościowych, gdzie oddzielanie prawdy od tzw. fake newsów jest mocno utrudnione. A niestety to, co czytamy w internecie, bywa często przyjmowane jako tzw. prawda objawiona. Tymczasem upowszechnienie szczepień w naszym kraju nastąpiło przed 60 laty. Praktycznie została nimi objęta cała obecna populacja. Z tym że przez ten czas pojawiły się nowe szczepionki i terapie z ich wykorzystaniem. Przy ich dopuszczaniu do stosowania służbom sanitarnym chodziło zawsze o maksymalne bezpieczeństwo i skuteczność w zwalczaniu chorób. A także o to, by odsetek tzw. niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) był jak najniższy. Pytanie zatem brzmi: jak szczepić? A nie – czy szczepić?


Podobnie uważa wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek-Żelazko. Jej zdaniem szczepienia to podstawowa, skuteczna i naukowo udowodniona metoda zwalczania chorób zakaźnych. – Potwierdzają to wyniki 60-letniego programu szczepień w Polsce. Wiele chorób już obecnie nie występuje, a jeśli już – to na niewielką skalę. Dzieci nie umierają u nas na krztusiec czy błonicę. Tak wysokie wskaźniki wyszczepialności to sukces Polski na arenie międzynarodowej – podkreśliła wiceminister. – Będziemy wobec tego iść tą samą drogą. Przeznaczamy obecnie w ciągu roku ponad 250 mln zł na program szczepień, podczas gdy jeszcze 10 lat temu było to ok. 60 mln zł.
Według ministra Szumowskiego w Polsce mamy 13 szczepień obowiązkowych. – To podobna liczba, co w innych krajach UE. Na całym świecie państwa stosują różne metody w walce z uchylaniem się od szczepień. Np. w Nowej Zelandii czy Australii dziecko nie zaszczepione nie ma prawa do pomocy socjalnej, w USA osoba niezaszczepiona nie dostanie się na studia, w Czechach niezaszczepione dziecko nie otrzyma miejsca w przedszkolu.


W odniesieniu do tej ostatniej grupy, narażonej na zarażenia rozmaitymi chorobami zakaźnymi, szczególnie niebezpieczna może okazać się infekcja rotawirusowa.
– Wywołuje ona objawy głównie u małych dzieci w wieku przedszkolnym i młodszych – stwierdziła dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, członek Rady Sanitarno-Epidemiologicznej. – Wirusy w tym przypadku wywołują stan zapalny żołądka i jelit z wysoką gorączką, wymiotami, biegunką itd. Rotawirusy to najczęstsza przyczyna ostrych biegunek u dzieci w tej grupie wiekowej. Odpowiednio stosowane szczepionki, które znalazły się na liście nieobowiązkowych szczepień zalecanych, stanowią ochronę przed ciężkimi biegunkami.


Według statystyk NIZP–PZH chronią 85–98 proc. szczepionych dzieci przed hospitalizacją z powodu biegunki rotawirusowej. W krajach, które zdecydowały się na wprowadzenie powszechnych szczepień przeciwko rotawirusom udało się niemal całkowicie wyeliminować ciężkie powikłania powodowane przez rotawirusy i związane z nimi hospitalizacje, a do tego znacznie ograniczyć koszty hospitalizacji


Paradowska-Stankiewicz przytoczyła też dane NIZP–PZH na temat NOP.

– Monitorujemy je od ponad 20 lat. Przypadki takich niepożądanych reakcji poszczepiennych zgłaszają nam lekarze, a od pięciu lat mogą to robić także rodzice szczepionych dzieci. Początkowo, w latach 90., przypadków NOP było stosunkowo niewiele ok. 100–300 rocznie w całym kraju – wobec 10 wówczas szczepień obowiązkowych. Obecnie takich przypadków sporo przybyło: średnio 3,1 tys. rocznie. Wynika to jednak stąd, że mamy więcej szczepień obowiązkowych, a ponadto więcej osób zgłasza nam przypadki NOP. Jednak większość z nich (80 proc.) jest łagodnych, jak zaczerwienienia szczepionych miejsc, ich krótkotrwałe obrzęki, ograniczenia ruchomości kończyn. Dolegliwości te przestają dokuczać z reguły po 5–7 dniach. Cięższych przypadków tego typu rejestrujemy zaledwie 3–7 rocznie. Nie odnotowujemy przy tym zgonów – kończy Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Twórca polskiej alternatywy: Owsiak wykonywał zadania. I nadal to robi manipulując młodzieżą (FILM)

/ Fot. screen YouTube; fot. Stanisław Markowski

  

Radosław Huget w latach 80. wymyślił Ruch Wolność i Pokój, którego aktywiści odmawiali złożenia przysięgi wojskowej na wierność ZSRR. Odpowiedzią komunistycznego reżimu było stworzenie „alternatywy” posłusznej reżimowi, której twórcą był Jerzy Owsiak. - Jego ojciec był prominentnym milicjantem, pułkownikiem, szefem wydziału śledczego Komendy Głównej i I sekretarzem POP PZPR w Komendzie Głównej. Owsiak był człowiekiem, który wykonywał zadania, funkcjonował w oficjalnych mediach i odstawiał młodzieniaszka – mówi dziś Huget, który w latach 90. z powodu biedy wyemigrował z Polski. Zobacz mocną wypowiedź legendy polskiej alternatywy (FILM)

Radosław Huget to legenda krakowskiej opozycji, wielokrotnie zamykana w latach 80. za antykomunistyczne manifestacje. W czasie, gdy on i inni członkowie WiP byli zwalczani, reżimowe media próbowały kreować własną „alternatywę”.

- Używali do tego Rozgłośni Harcerskiej, Owsiak funkcjonował jakoś w tych „przekaziorach”. A potem Owsiak przychodził do nas. Gdy robiliśmy już po „okrągłym stole” pikiety pod Sejmem, przychodził i starał się przeciągnąć ludzi na te swoje imprezy, o który było wiadomo, że są sterowane. Był człowiekiem, który wykonywał zadanie i to jest oczywiste

– mówi Huget.

Te same komunistyczne media, w których działał Owsiak, zwalczały WiP.

- Pamiętam spotkanie z Moniką Olejnik, kiedy blokowaliśmy ambasadę Czechosłowacji w obronie czeskich więźniów politycznych. Została tam wysłana i zadała bardzo dobre pytanie merytoryczne: „Słuchajcie, a czy wy nie pracujecie nigdzie? Kto was utrzymuje?”. Tacy byli dyżurni „trujkowcy” przez „u” zwykłe

– opowiada Huget.

Zdaniem Hugeta, podobną rolę Owsiak odgrywa dziś w czasie WOŚP i letnich festiwali.

- Owsiak kanalizował zbuntowaną młodzież i robi to nadal. Ale nie tylko. Zaprasza ludzi reżimu, takich jak Komorowski i pokazuje: patrzcie, jaki fajny jest. Niby prezydent, a popatrz jaki fajny, bezpośredni, kumpel, wujek Bronek. Możecie wujka poklepać

– żartuje.

Obejrzyjcie mocną rozmowę z legendą polskiej alternatywy poniżej:
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl