Zmarł wybitny litewski twórca, reżyser "Dziadów"

Zmarł wybitny litewski reżyser teatralny Eimuntas Nekroszius, który m.in. w 2016 roku, w ramach obchodów 250. rocznicy Teatru Narodowego w Warszawie, wystawił "Dziady" Adama Mickiewicza. W środę ukończyłby 66 lat.

Nekroszius zmarł nagle we wtorek. Miał niespełna 66 lat
fot. pixabay

Nekroszius zmarł nagle we wtorek o 3 nad ranem w jednym z wileńskich szpitali. Urodził się w 1952 r. w rejonie rosieńskim. W 1978 r. ukończył studia reżyserskie w Moskwie. Po powrocie na Litwę pracował w Kowieńskim Teatrze Dramatycznym oraz Litewskim Państwowym Teatrze Młodzieżowym. Należał do ścisłej litewskiej czołówki reżyserskiej, laureat wielu nagród litewskich i międzynarodowych. Wystawił m.in. operę rockową "Miłość i śmierć w Weronie" oraz sztuki znanych dramaturgów jak Czingiz Ajtmatow, Anton Czechow i Nikołaj Gogol.

W 1997 r. Nekroszius wyreżyserował "Hamleta" Williama Szekspira, za co otrzymał najwyższe nagrody na prestiżowych europejskich festiwalach teatralnych. W 1998 r. stworzył własny teatr Meno Fortas, w którym kreował swoje innowacyjne dzieła reżyserskie. W 2001 r. otrzymał prestiżową międzynarodową nagrodę im. Konstantina Stanisławskiego, m.in. za oryginalne koncepcje interpretacji klasyki.

Nekroszius wystawiał swoje sztuki i widowiska również za granicą, m.in. w Rosji, Włoszech, Izraelu, Szwajcarii, Argentynie, Stanach Zjednoczonych, czy Austrii. W Polsce pracował wielokrotnie; po raz pierwszy w 1986 roku. W 1997 otrzymał Nagrodę im. Konrada Swinarskiego przyznawaną przez miesięcznik Teatr, jako jedyny do dziś zagraniczny reżyser w historii tego wyróżnienia. W 2016 w Teatrze Narodowym odbyła się premiera "Dziadów" Mickiewicza.

Litewska premiera "Dziadów" Nekrosziusa odbyła się w tym roku w Litewskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu przed Dniem Zadusznym.

 

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Eimuntas Nekroszius #Dziady

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo