Wybrano 10 dziennikarzy ostatniego stulecia

Oddział Warszawski SDP ogłosił wyniki plebiscytu na 10 najbardziej popularnych dziennikarzy ostatniego stulecia. Pierwsze miejsce zajął Stanisław Cat-Mackiewicz, drugie – św. Maksymilian Kolbe, trzecie – Stefan Kisielewski. „To wybitni dziennikarze” - podkreślono. Kolejne miejsca w plebiscycie zajęli: Gustaw Herling-Grudziński, Jan Nowak-Jeziorański, Melchior Wańkowicz, Jerzy Giedroyc, Bohdan Tomaszewski, Ryszard Kapuściński i Józef Mackiewicz.

o. Maksymilian Maria Kolbe

Mam świadomość, że ta dziesiątka wzbudziła i będzie budziła kontrowersje. Będzie się o tym mówiło, będzie powodowała spory. Taka jest natura tego wyboru.

– powiedział w poniedziałek podczas ogłoszenia wyników Zbigniew Rytel, prezes Oddziału Warszawskiego SDP. Poinformował też, że w plebiscycie wzięło udział ponad sześć tysięcy głosujących z ok. 35 tys. tych osób, które wykazało nim zainteresowanie, m.in. odwiedzając stronę internetową stowarzyszenia.

Podkreślam te liczby, bo to nie jest wybór kilku czy kilkunastu osób, ale to jest vox populi; głos wielu tysięcy dziennikarzy i nie tylko dziennikarzy.

– wyjaśnił Rytel, zaznaczając też, że przyjmuje wyniki plebiscytu z wielkim szacunkiem.

„To są wybitne nazwiska. To są wybitni dziennikarze warci upamiętnienia i to jest w tym najważniejsze” – dodał.

W drugiej dziesiątce najpopularniejszych dziennikarzy znaleźli się: bp Jan Chrapek, Bronisław Wildstein, Bogusław Kaczyński, Zofia Kossak-Szczucka, Hanna Krall, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Władysław Bartoszewski, Wojciech Jagielski, Adam Michnik i Kornel Morawiecki.

Sylwetki wyróżnionych dziennikarzy przedstawił ks. Ireneusz Bruski, który kieruje warmińsko-mazurskim oddziałem SDP. O zwycięzcy plebiscytu, Stanisławie Cat-Mackiewiczu, powiedział m.in., że był przedwojennym publicystą nurtu konserwatywnego, politykiem, prawnikiem, dziennikarzem emigracyjnym, związanym m.in. z Wilnem i Londynem. Przypomniał, że był założycielem i redaktorem wileńskiego „Słowa”; posłem na Sejm II RP z list BBWR; więźniem Berezy Kartuskiej; po wybuchu II wojny światowej członkiem Rady Narodowej (1940-41), a w latach 1954-55 premierem rządu RP na uchodźstwie.

W 1956 roku wypowiedział słynne słowa: „Polska jest Polską” i jako jeden z nielicznych emigracyjnych polityków wrócił do kraju. – mówił ks. Bruski, przypominając, że ostatni okres życia Cat-Mackiewicz spędził w Warszawie skupiając się na twórczości historyczno-literackiej.

Ogłoszenie wyników odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie. Finałową dziesiątkę wybrano poprzez głosowanie w plebiscycie spośród 100 dziennikarzy wytypowanych przez komisję konkursową. W ten sposób Oddział Warszawski SDP postanowił uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pomysł, aby właśnie w ten sposób świętować wielką rocznicę zrodził się spontanicznie podczas rozmów o tym, jak mało popularni są nawet bardzo zasłużeni dziennikarze. Jak niewiele wiadomo o ich walce zbrojnej, działalności opozycyjnej, w tym także na rzecz środowiska. Oddział Warszawski SDP zapowiedział powstanie leksykonu wybitnych przedstawicieli polskiego dziennikarstwa.

Trzeba pamiętać o tych wszystkich, którzy wydawali i kolportowali nielegalną prasę pod zaborami. Wielu zamieniło pióro na karabin, żeby walczyć najpierw w pierwszej wojnie światowej, potem w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku i wreszcie w II wojnie światowej. To dziennikarzom i fotografom zawdzięczamy również wstrząsające relacje dokumentujące walkę zbrojną, bohaterstwo, a także męczeństwo ludności cywilnej. Po II wojnie światowej dziennikarze walcząc o niepodległość Polski wobec sowieckich sojuszników byli szykanowani, część z nich wybrała emigrację i tam tworzyli media, które przyczyniły się do demokratycznych przemian w Polsce. – napisano w komunikacie.

Ogłoszenie wyników konkursu poprzedziła dyskusja z udziałem historyków; głos zabrali prof. Andrzej Nowak, który omawiał znaczenie niepodległości dla kształtowania się tożsamości Polaków, prof. Marek Tobera, który przedstawił zasady działania i przejawy cenzury m.in. w Galicji przed I wojną światową oraz prof. Rafał Habielski, który mówił o dyskusjach ideowych toczonych w mediach w latach 1918-39.

 

 


Źródło: dzieje.pl; sdp.pl

#plebiscyt #dziennikarze polscy #100-lecie odzyskania niepodległości #SDP Warszawa

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo