Z OSTATNIEJ CHWILI

Polska wygrała w Cardiff z Walią 1:0 i utrzymała się w najwyższej dywizji piłkarskiej Ligi Narodów • • • Włochy: centroprawica wygrała wybory parlamentarne, otrzymała 41-45 procent głosów - wynika z sondażu exit poll telewizji RAI • • •

Pomoc w walce ze smogiem

Polska Spółka Gazownictwa przekazała dzisiaj miastom Żywiec i Skoczów urządzenia do pomiaru jakości powietrza. To element kampanii "Przyłącz się, liczy się każdy oddech", której celem jest walka ze smogiem i poprawa jakości życia.

smog
flickr.com/David Evers/CC BY-SA 2.0

Dzięki tym urządzeniom można będzie monitorować stężenia pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Wyniki, aktualizowane w czasie rzeczywistym, będą prezentowane na wyświetlaczu umieszczonym na terenie Żywca i Skoczowa oraz online, na stronach internetowych obu miast. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli na bieżąco śledzić jakość powietrza na swoim terenie

- podała spółka.

Urządzenia monitorują też temperaturę, wilgotność powietrza oraz siłę wiatru. „Jedną z zalet jest ich mobilność. Można przenosić je w dowolne miejsce i dzięki temu kontrolować jakość powietrza na konkretnym terenie” – podała spółka.

W zgodnej opinii starosty żywieckiego Andrzeja Kalaty oraz burmistrza Skoczowa Mirosława Sitko, możliwość monitorowania jakości powietrza powinna się przyczynić do przekonania mieszkańców, jak ważne jest korzystanie z ekologicznych źródeł energii.

Wraz z niskimi temperaturami stężenie pyłów wzrasta, dlatego samorządy podejmują działania informacyjne i starają się przekonywać mieszkańców do wymiany starych pieców na kotły gazowe. W przyszłorocznym budżecie Skoczów zarezerwował niemal 300 tys. zł na dofinansowanie takiej wymiany. Liczę też na dopłaty w ramach rządowego programu Czyste Powietrze

– powiedział burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko.

Identyczne urządzenia PSG przekaże 22 gminom.

Problem jakości powietrza występuje w Polsce od dłuższego czasu, ale dopiero międzynarodowe raporty nagłośnione przez ogólnopolskie media rozpowszechniły temat. Według Europejskiej Agencji Środowiska Polska zajmuje pierwsze miejsce pod względem najwyższych stężeń pyłów PM2,5 oraz benzo(a)pirenu wśród wszystkich państw UE

– powiedział ekspert kampanii dr Adam Stańczyk.

Smog to poważny problem szczególnie na południu Polski. Powoduje choroby płuc i dróg oddechowych, alergie, stany zapalne układu krążenia i miażdżycę, a także zwiększa ryzyko zawału serca.

Przyczynia się do rozwoju nawet 18 proc. nowotworów i skraca średnią długość życia o ponad 2 lata. Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska wynika, ok. 46 tys. Polaków każdego roku przedwcześnie umiera z powodu przekroczenia ilości pyłu zawieszonego w powietrzu, a dodatkowe 2,7 tys. w wyniku nadmiaru tlenków siarki i ozonu.

Szef PSG Marian Żołyniak zaznaczył, że spółka zachęca Polaków do stosowania w ogrzewaniu domów ekologicznego paliwa, jakim jest gaz ziemny. Jak podkreślił, korzystanie z niego jest jedną z najbardziej efektywnych metod walki ze smogiem.

Dyrektor Zakładu Gazowniczego w Zabrzu, oddziału PSG, Ziemowit Podolski poinformował, że w najbliższych latach w Śląskiem gaz popłynie, m.in. do gmin Wręczyca Wielka, Kłobuck, Opatów i Krzepice. PSG wybuduje tam prawie 100 km sieci. Dużą inwestycją będzie także gazyfikacja gminy Istebna w Beskidzie Śląskim, gdzie do końca 2022 r. powstanie ponad 30 km sieci.

Polska Spółka Gazownicza, która należy do grupy PGNiG, podała w komunikacie, że mieszkańcy Żywca i Skoczowa mogli też bezpłatnie poddać się spirometrycznym badaniom płuc.

Partnerami kampanii są: Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz Politechnika Warszawska. 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

#Polska Spółka Gazownictwa #smog #urządzenia do pomiaru jakości powietrza #Żywiec #Skoczów

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo