Była już druga Irlandia czy druga Japonia... Jaśkowiak w Poznaniu chce iść o krok dalej!

Jacek Jaśkowiak / By Platforma Obywatelska RP - Regionalna konwencja programowa w Poznaniu, 20.09.2016, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58106803

  

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak złożył dziś ślubowanie i objął prezydenturę w stolicy Wielkopolski na kolejną kadencję. Przy okazji udzielił wywiadu Polskiej Agencji Prasowej i... kurtyna opadła! Najpierw obiecał mieszkańcom Poznania "drugą Kopenhagę", a później skupił się na krytyce prezydenta kraju.

Jaki będzie Poznań za pięć lat pod rządami Jaśkowiaka? Okazuje się, że może być taki jak... Holandia, Dania czy Austria. Przynajmniej takie plany ma urzędujący prezydent.

Przede wszystkim będzie się w nim lepiej oddychało. Jakość powietrza ma być najlepsza w kraju, wyłączając oczywiście miasta nad morzem. Odczuwalnie podniesie się tu komfort codziennego życia, dzięki prawdziwie zrównoważonemu transportowi, coraz lepszej jakości miejskiej przestrzeni. Ale Poznań będzie też otwarty, tolerancyjny, nie będzie się tu cenzurować czy limitować kultury. Zależy mi na tym, by w kwestii jakości życia nie różnił się od miast uchodzących pod tym względem za najlepsze w Europie - jak Amsterdam, Kopenhaga czy Wiedeń.

- stwierdza. Obietnice Jaśkowiaka bardzo przypominają "drugą Irlandię" Tuska czy "drugą Japonię" Wałęsy.

W swojej wypowiedzi Jaśkowiak nie mógł sobie darować wbicia szpilki dla prezydenta Andrzeja Dudy. Mocno go skrytykował, podczas gdy pochwalił... Wałęsę i Komorowskiego. Zdradził, dlaczego to właśnie ich zaprosił na Święto Niepodległości.

Zaprosiłem prezydentów Wałęsę i Komorowskiego, którzy - walcząc o naszą wolność i demokrację - mieli bardzo duży udział w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Zaproszenie wysłałem też do prezydenta Kwaśniewskiego, który przyczynił się do naszej obecności w NATO i Unii Europejskiej. Natomiast prezydent Duda, będąc strażnikiem konstytucji, wielokrotnie ją złamał. Tak naprawdę jest prezydentem nie tyle Polaków, co Prawa i Sprawiedliwości.

 - wypalił prezydent Poznania.

Cóż, za pięć lat przekonamy się czy wyborcy doczekają się w Poznaniu jakości życia na poziomie europejskich stolic. Jeżeli wyjdzie tak, jak Wałęsie i Komorowskiemu "walka o demokrację"... to poznaniacy mogą się rozczarować.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Wirus powstrzymuje gangsterów w Medellin. W mieście Escobara rekordowo niska liczba zabójstw

Medellin w Kolumbii / pixabay.com

  

Z powodu ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa liczba zabójstw w kolumbijskim Medellin, swego czasu najniebezpieczniejszym mieście świata, spadła do rekordowo niskiego poziomu - poinformowały w środę władze tego miasta.

W marcu w Medellin odnotowano 18 zabójstw. "To historyczna liczba" - ocenił miejscowy sekretarz ds. bezpieczeństwa Jose Gerardo Acevedo. Jak podał dziennik "El Espectador", był to miesiąc z najniższą liczbą zabójstw w tym mieście od 40 lat.

Bez wątpienia spadek przestępczości to efekt ograniczeń wprowadzonych w mieście w związku z epidemią koronawirusa

 - powiedział Acevedo. W tym roku w Medellin odnotowano w sumie 86 zabójstw, o 44 procent mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W latach 80. i 90. ubiegłego stulecia Medellin uchodziło za najniebezpieczniejsze miasto świata, za sprawą ulicznych gangów, lewicowych i prawicowych bojówek, a przede wszystkim - potężnego kartelu narkotykowego Pabla Escobara. Tylko w jednym roku w Medellin zamordowano ponad sześć tysięcy osób.

Po śmierci Escobara i rozbiciu jego kartelu w Medellin nadal było niebezpiecznie i miasto miało jeden z najwyższych na świecie wskaźników zabójstw. Dopiero w tym stuleciu sytuacja zaczęła się poprawiać. W 2013 roku dziennik "Wall Street Journal" uznał Medellin, które nie szczędziło wysiłków by zerwać z ponurą przeszłością, za najbardziej innowacyjne miasto świata.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts