Zachęcić Ukraińców do szczepień

Szczepienie; zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/huntlh

  

List do rodziców na temat szczepień przeciwko odrze i akcje informacyjne w szkołach, w których uczą się dzieci Ukraińców mieszkających regionie, przygotował Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Akcja ma zachęcić obywateli Ukrainy do szczepień.

- W Zachodniopomorskiem nie mamy problemu z zachorowaniami na odrę. Prowadzimy tę akcję profilaktycznie

 – powiedziała dziś rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan. Dodała, że działania skierowane do mieszkających w regionie obywateli Ukrainy podjęto z powodu załamania systemu szczepień i licznych przypadków zachorowań na odrę u wschodniego sąsiada; jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia Ukrainy, takich przypadków od początku br. do października potwierdzono ponad 32 tys.

W tym roku w województwie zachodniopomorskim zarejestrowano dwa potwierdzone zachorowania na odrę. Wystąpiły u kobiet pochodzenia ukraińskiego.

W ramach akcji, przekazano do przedszkoli i szkół, w których uczą się dzieci ukraińskie, list do rodziców, zachęcający do szczepień; będą też prowadzone rozmowy z rodzicami. Ulotki dotyczące odry w językach ukraińskim, rosyjskim i angielskim pojawią się też m.in. w Powiatowych Urzędach Pracy czy w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

- Obywatele Ukrainy pracujący legalnie w Polsce mogą zaszczepić przeciwko odrze dzieci do 19 roku życia. Muszą zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego

 – poinformowała rzeczniczka sanepidu. Dorośli, którzy chcieliby się zaszczepić, muszą natomiast zapłacić kilkadziesiąt złotych.

Odra jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirus. Zakażenie odbywa się drogą kropelkową lub przez kontakt osobisty. Choroba objawia się wysoką gorączką, trwającą nawet do tygodnia, a także – na początku – katarem, kaszlem czy zapaleniem spojówek, wreszcie wysypką, która po kilku dniach pojawia się na twarzy i szyi, a później na tułowiu, rękach i nogach.

Obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze wprowadzono w Polsce w 1975 r. Wcześniej liczba rejestrowanych przypadków tej choroby kształtowała się od 70 tys. do 130 tys. W wyniku epidemii umierało 200-300 dzieci, a tysiące miało ciężkie powikłania, wymagające długotrwałej hospitalizacji.

Według danych Głównego Inspektora Sanitarnego, od 1 stycznia do 31 października br. zarejestrowano w Polsce 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie w zeszłym roku zgłoszono ich 59.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Hongkong: szkoły nieczynne do kwietnia

/ amrothman

  

Szkoły w Hongkongu pozostaną zamknięte co najmniej do 20 kwietnia, by nie dopuścić do szerzenia się koronawirusa – poinformowały hongkońskie władze. Wciąż rośnie liczba zachorowań na Covid-19 poza Chinami kontynentalnymi.

Z powodu epidemii szkoły podstawowe i średnie oraz przedszkola w Hongkongu nie wznowiły pracy po przerwie z okazji Chińskiego Nowego Roku, który świętowano pod koniec stycznia. Najnowsza decyzja oznacza, że uczniowie nie wrócą do szkół co najmniej do Wielkanocy.

Wiele szkół w Hongkongu uruchomiło jednak naukę online i lekcje za pośrednictwem telekonferencji.

Sekretarz ds. edukacji Kevin Yeung zaznaczył, że pisemna część egzaminów DSE (miejscowy odpowiednik matury) rozpocznie się zgodnie z planem 27 marca. Wyniki egzaminów będą opóźnione do 15 lipca. Rząd postara się zapewnić piszącym test uczniom maseczki ochronne – przekazała publiczna stacja RTHK.

Uczniowie z Chin kontynentalnych powinni wrócić do Hongkongu co najmniej 14 dni przed egzaminem, gdyż tyle wynosi okres przymusowej kwarantanny.

W Hongkongu odnotowano jak dotąd 81 przypadków Covid-19 i dwa zgony spowodowane tą chorobą. W Chinach kontynentalnych koronawirus zabił już prawie 2,7 tys. osób.

Patogen szerzy się również w innych krajach, w tym we Włoszech, Iranie i Korei Południowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts