Zachęcić Ukraińców do szczepień

Szczepienie; zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/huntlh

  

List do rodziców na temat szczepień przeciwko odrze i akcje informacyjne w szkołach, w których uczą się dzieci Ukraińców mieszkających regionie, przygotował Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Akcja ma zachęcić obywateli Ukrainy do szczepień.

- W Zachodniopomorskiem nie mamy problemu z zachorowaniami na odrę. Prowadzimy tę akcję profilaktycznie

 – powiedziała dziś rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan. Dodała, że działania skierowane do mieszkających w regionie obywateli Ukrainy podjęto z powodu załamania systemu szczepień i licznych przypadków zachorowań na odrę u wschodniego sąsiada; jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia Ukrainy, takich przypadków od początku br. do października potwierdzono ponad 32 tys.

W tym roku w województwie zachodniopomorskim zarejestrowano dwa potwierdzone zachorowania na odrę. Wystąpiły u kobiet pochodzenia ukraińskiego.

W ramach akcji, przekazano do przedszkoli i szkół, w których uczą się dzieci ukraińskie, list do rodziców, zachęcający do szczepień; będą też prowadzone rozmowy z rodzicami. Ulotki dotyczące odry w językach ukraińskim, rosyjskim i angielskim pojawią się też m.in. w Powiatowych Urzędach Pracy czy w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

- Obywatele Ukrainy pracujący legalnie w Polsce mogą zaszczepić przeciwko odrze dzieci do 19 roku życia. Muszą zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego

 – poinformowała rzeczniczka sanepidu. Dorośli, którzy chcieliby się zaszczepić, muszą natomiast zapłacić kilkadziesiąt złotych.

Odra jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirus. Zakażenie odbywa się drogą kropelkową lub przez kontakt osobisty. Choroba objawia się wysoką gorączką, trwającą nawet do tygodnia, a także – na początku – katarem, kaszlem czy zapaleniem spojówek, wreszcie wysypką, która po kilku dniach pojawia się na twarzy i szyi, a później na tułowiu, rękach i nogach.

Obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze wprowadzono w Polsce w 1975 r. Wcześniej liczba rejestrowanych przypadków tej choroby kształtowała się od 70 tys. do 130 tys. W wyniku epidemii umierało 200-300 dzieci, a tysiące miało ciężkie powikłania, wymagające długotrwałej hospitalizacji.

Według danych Głównego Inspektora Sanitarnego, od 1 stycznia do 31 października br. zarejestrowano w Polsce 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie w zeszłym roku zgłoszono ich 59.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pożary na greckiej wyspie Zakinthos

wyspa Zakinthos / pixabay.com/12019

  

Na greckiej wyspie Zakinthos doszło w niedzielę do pożarów lasów w dwóch rejonach. Obrona cywilna wydała ostrzeżenie przed rosnącym niebezpieczeństwem rozprzestrzeniania się pożarów w związku z silnym wiatrem - poinformował grecki portal themanews. Ewakuowano dwie wioski.

Na razie nie odnotowano żadnych ofiar. Władze nie spodziewają się, aby pożary ustąpiły do wtorku - podała agencja Reutera.

"W ramach środków ostrożności ewakuowaliśmy około 300 mieszkańców i turystów ze wsi Keri i Agalas"

- powiedział Reuterowi rzecznik lokalnej straży pożarnej.

Wyspa Zakinthos znajduje się ok. 300 kilometrów na zachód od Aten.

Pożary, które wybuchły po południu, zaczęły się szybko rozprzestrzeniać. Silny wiatr, dochodzący do 7 stopni w skali Beauforta, utrudnia akcję pożarniczą. Z ogniem na Zakinthos walczyło ponad 100 strażaków, 28 wozów strażackich, dwa helikoptery i cztery samoloty gaśnicze.

Z kolei ponad 160 strażaków zmagało się w niedzielę z poważnym pożarem, który wybuchł w górach otaczających kurort Lutraki, położony 60 km na zachód od stolicy kraju.

W ciągu minionych 24 godzin wybuchło w Grecji ok. 80 pożarów. W ostatnich miesiącach w kraju doszło do serii pożarów spowodowanych falą upałów, suszą i silnymi wiatrami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl