Autorami komiksu „Piłsudski. Cztery oblicza niepodległości” są Robert Stasiak (scenariusz) oraz Piotr Kotecki (rysunki). Obaj twórcy pochodzą z Bełchatowa (Łódzkie).

Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej Stasiak, jednym z głównym pomysłów podczas tworzenia komiksu było to, aby nie przedstawiać Piłsudskiego w roli męża stanu.

To nie było przecież tak, że już np. w czasach rewolucyjnych było z góry wiadomo, że stanie się on bohaterem narodowym Polski

 – wyjaśnił.

Pokazaliśmy Piłsudskiego jako zwykłego człowieka, który ma pewne przyzwyczajenia i słabości, ale który też dzięki pewnym cechom charakteru i konsekwencji w działaniu dążył do swojego głównego celu czyli odzyskania wolności przez państwo polskie. Chcieliśmy stworzyć komiks, który nie będzie tylko kalendarium życia Piłsudskiego, podobnym do kart z podręczników szkolnych, bo taka rzecz szybko znudziłaby czytelnika. Naszym zamiarem było zbudować napięcie, które będzie falowało sinusoidalnie raz w górę, raz w dół

 – zaznaczył Stasiak.

48-stronicowy komiks obejmuje biografię Piłsudskiego od 1908 r., kiedy to z jego udziałem Organizacja Bojowa PPS napadła w Bezdanach k. Wilna na carski pociąg zdobywając ponad 200 tys. rubli, po 1922 r., kiedy to zakończył się proces formowania granic państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości.

Album komiksowy poświęcony Józefowi Piłsudskiemu został wyłoniony w drodze konkursu ogłoszonego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Na konkurs wpłynęło łącznie dziewięć prac. Oprócz wydania komiksu, nagrodą w konkursie była nagroda pieniężna w wysokości po 4 tys. zł dla rysownika oraz scenarzysty ufundowana przez marszałka województwa pomorskiego.