Światowy Dzień Ubogich w diecezji kieleckiej

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Wokandapix/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Otwórzmy szeroko uszy i oczy, by szczególnie w tym dniu pobudzić w sobie wyobraźnię miłosierdzia - powiedział ks. Krzysztof Banasik, z-ca dyr. kieleckiej Caritas, podczas obchodzonego w niedzielę II Światowego Dnia Ubogich.

Światowy Dzień Ubogich ustanowił papież Franciszek w listopadzie 2016 r. w Liście Apostolskim "Misericordia et Misera" na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.

Diecezjalne obchody 2. Światowego Dnia Ubogich rozpoczęły się w niedzielę mszą świętą, która odprawiona została w kieleckiej bazylice katedralnej w intencji ubogich. - Papież Franciszek prosi, żebyśmy szczególnie dziś otworzyli nasze uszy na wołanie ubogich, otworzyli na nich swoje serca, żebyśmy nigdy nie przechodzili obojętnie wobec brata, który z różnych powodów znalazł się w trudnej, a często w rozpaczliwej sytuacji – powiedział podczas nabożeństwa ks. Banasik.

Duchowny przypomniał, że w tym roku Światowy Dzień Ubogich obchodzony jest pod hasłem "Biedak zawołał, a pan go usłyszał". - Te słowa dają nadzieję dla każdego, kto znalazł się w jakiejkolwiek biedzie. Bo to niezwykle krzepiąca myśl, że ze swoją biedą nie zostaje sam. Jest ktoś, kto usłyszy jego wołanie, kto nie zostawi go samego, kto znajdzie na rozpaczliwe wołanie o pomoc konkretną odpowiedź – podkreślił duchowny. Dodał, że "Pan Bóg posługuje się nami, żeby wysłuchać ubogiego". Przypomniał też słowa papieża Franciszka: "Możemy sobie zadać pytanie, dlaczego ten krzyk, który wznosi się przed oblicze Boga, nie może dosięgnąć naszych uszu, pozostawiając nas obojętnymi i biernymi?".

W takim dniu jak ten, który dziś przeżywamy, jesteśmy wezwani do poważnego rachunku sumienia, by zrozumieć czy naprawdę potrafimy słuchać ubogich. Tym bardziej otwórzmy szeroko uszy i oczy, by szczególnie w tym dniu pobudzić w sobie wyobraźnię miłosierdzia

– zaapelował kapłan.

Po nabożeństwie na kieleckim rynku ustawiony został Namiot Miłosierdzia, w którym przez dwie godziny (12-14) będzie wydawany posiłek dla osób potrzebujących. "Możemy się włączyć w symboliczną agapę przynosząc choćby niewielki dar na wspólny stół. Nawet sama nasza obecność wystarczy, bo rozmowa i spotkanie znaczą niekiedy więcej, niż tylko materialne wsparcie" – zaznaczył ks. Banasik, który przypomniał, że w niedzielę we wszystkich parafiach diecezji kieleckiej rozdawane będą papierowe "Torby Miłosierdzia". Zebrane artykuły spożywcze i środki czystości przekazane zostaną osobom ubogim, starszym, samotnym, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej.

Z apelem do wiernych z okazji Światowego Dnia Ubogich zwrócił się też biskup kielecki Jan Piotrowski. Zachęcał do "modlitwy za ludzi ubogich i podejmowania konkretnych dzieł miłości".

- Włączmy się w akcję zainicjowaną przez diecezjalny Caritas. Wypełniając Torby Miłosierdzia, możemy się podzielić z potrzebującymi żywnością. Modlitwa we wspólnocie i dzielenie się posiłkiem niech będzie konkretnym wymiarem budowania chrześcijańskiej wspólnoty – napisał bp Piotrowski w liście, który w niedzielę został odczytany we wszystkich parafiach diecezji kieleckiej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rosja: utrzymano wyrok ws. Polaka

Zdjęcie ilustracyjne / apreklama

  

Sąd Najwyższy Rosji utrzymał w mocy wyrok dla obywatela RP, oskarżonego o szpiegostwo i skazanego na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze - podała w poniedziałek agencja TASS, powołując się na służby prasowe Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Służby prasowe FSB poinformowały, że apelację Sąd Najwyższy rozpatrzył 12 września i uznał, że wyrok 14 lat pozbawienia wolności jest zgodny z prawem i uzasadniony.

[polecam:https://niezalezna.pl/277147-polak-skazany-w-rosji-na-14-lat-kolonii-karnej-polskie-msz-pomaga-mezczyznie-i-jego-rodzinie]

Wyrok zapadł 25 czerwca przed sądem w Moskwie. Według informacji mediów rosyjskich Polaka uznano za winnego usiłowania pozyskania tajnych części uzbrojenia - zestawu rakietowego S-300. Komunikat FSB głosił, że w toku śledztwa ustalono, iż zatrzymany "działał w interesach polskiej organizacji będącej czołowym dostawcą narodowych sił zbrojnych i służb specjalnych".

Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami, ponieważ sprawie nadano status tajności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl