Światowy Dzień Ubogich w diecezji kieleckiej

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Wokandapix/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Otwórzmy szeroko uszy i oczy, by szczególnie w tym dniu pobudzić w sobie wyobraźnię miłosierdzia - powiedział ks. Krzysztof Banasik, z-ca dyr. kieleckiej Caritas, podczas obchodzonego w niedzielę II Światowego Dnia Ubogich.

Światowy Dzień Ubogich ustanowił papież Franciszek w listopadzie 2016 r. w Liście Apostolskim "Misericordia et Misera" na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.

Diecezjalne obchody 2. Światowego Dnia Ubogich rozpoczęły się w niedzielę mszą świętą, która odprawiona została w kieleckiej bazylice katedralnej w intencji ubogich. - Papież Franciszek prosi, żebyśmy szczególnie dziś otworzyli nasze uszy na wołanie ubogich, otworzyli na nich swoje serca, żebyśmy nigdy nie przechodzili obojętnie wobec brata, który z różnych powodów znalazł się w trudnej, a często w rozpaczliwej sytuacji – powiedział podczas nabożeństwa ks. Banasik.

Duchowny przypomniał, że w tym roku Światowy Dzień Ubogich obchodzony jest pod hasłem "Biedak zawołał, a pan go usłyszał". - Te słowa dają nadzieję dla każdego, kto znalazł się w jakiejkolwiek biedzie. Bo to niezwykle krzepiąca myśl, że ze swoją biedą nie zostaje sam. Jest ktoś, kto usłyszy jego wołanie, kto nie zostawi go samego, kto znajdzie na rozpaczliwe wołanie o pomoc konkretną odpowiedź – podkreślił duchowny. Dodał, że "Pan Bóg posługuje się nami, żeby wysłuchać ubogiego". Przypomniał też słowa papieża Franciszka: "Możemy sobie zadać pytanie, dlaczego ten krzyk, który wznosi się przed oblicze Boga, nie może dosięgnąć naszych uszu, pozostawiając nas obojętnymi i biernymi?".

W takim dniu jak ten, który dziś przeżywamy, jesteśmy wezwani do poważnego rachunku sumienia, by zrozumieć czy naprawdę potrafimy słuchać ubogich. Tym bardziej otwórzmy szeroko uszy i oczy, by szczególnie w tym dniu pobudzić w sobie wyobraźnię miłosierdzia

– zaapelował kapłan.

Po nabożeństwie na kieleckim rynku ustawiony został Namiot Miłosierdzia, w którym przez dwie godziny (12-14) będzie wydawany posiłek dla osób potrzebujących. "Możemy się włączyć w symboliczną agapę przynosząc choćby niewielki dar na wspólny stół. Nawet sama nasza obecność wystarczy, bo rozmowa i spotkanie znaczą niekiedy więcej, niż tylko materialne wsparcie" – zaznaczył ks. Banasik, który przypomniał, że w niedzielę we wszystkich parafiach diecezji kieleckiej rozdawane będą papierowe "Torby Miłosierdzia". Zebrane artykuły spożywcze i środki czystości przekazane zostaną osobom ubogim, starszym, samotnym, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej.

Z apelem do wiernych z okazji Światowego Dnia Ubogich zwrócił się też biskup kielecki Jan Piotrowski. Zachęcał do "modlitwy za ludzi ubogich i podejmowania konkretnych dzieł miłości".

- Włączmy się w akcję zainicjowaną przez diecezjalny Caritas. Wypełniając Torby Miłosierdzia, możemy się podzielić z potrzebującymi żywnością. Modlitwa we wspólnocie i dzielenie się posiłkiem niech będzie konkretnym wymiarem budowania chrześcijańskiej wspólnoty – napisał bp Piotrowski w liście, który w niedzielę został odczytany we wszystkich parafiach diecezji kieleckiej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dziesiątki ofiar śmiertelnych deszczów. Takich ulew nie było od 110 lat

/ twitter.com / @EnelClientesBR

  

46 osób zginęło w wyniku rekordowo ulewnych deszczów w południowo-wschodniej Brazylii - poinformowały w niedzielę lokalne władze. W Belo Horizonte odnotowano największe opady od 110 lat.

Według oficjalnych danych 37 osób zginęło w stanie Minas Gerais, a dziewięć w sąsiednim stanie Espirito Santo. Z powodu zagrożenia powodziami i osuwiskami ok. 20 tys. osób zostało ewakuowanych.

Brazylijskie służby meteorologiczne podały, że w Belo Horizonte, stolicy stanu Minas Gerais, w ciągu 24 godzin spadło 171 mm deszczu, co oznacza największe opady od 110 lat.

Gubernator Minas Gerais Gustavo Zema ogłosił stan wyjątkowy w 47 miastach, co ma ułatwić federalną pomoc w przypadku katastrof. Ogłosił także trzy dni oficjalnej żałoby, aby uczcić pamięć po zabitych w wyniku powodzi i osuwisk.

Władze Espirito Santo oświadczyły, że są w stanie najwyższej gotowości "ze względu na prognozowane większe opady". W mieście Alegre ostrzeżono, że miejscowa tama może pęknąć, i wezwano do ewakuacji ludzi mieszkających w okolicy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts