Abp Marek Jędraszewski w Namiocie Spotkań

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wspólnie z ubogimi i bezdomnymi zjadł dziś posiłek w Namiocie Spotkań na Małym Rynku w Krakowie. W Kościele katolickim po raz drugi obchodzony jest Światowy Dzień Ubogich.

Abp Marek Jędraszewski
twitter.com/ArchKrakowska

To Kościół wziął na siebie w ramach różnych państw i narodów odpowiedzialność za pomoc chorym, opuszczonym, biednym

– mówił w homilii podczas mszy św. w Bazylice Mariackiej abp Jędraszewski. Przypomniał, że dlatego powołano tyle wspaniałych fundacji, które opiekują się tymi, którzy "dla ludzi wierzących pozostają obrazem ich mistrza i Pana Jezusa Chrystusa".

Metropolita podkreślił, że Światowy Dzień Ubogich ustanowiony z inicjatywy papieża Franciszka jest "wezwaniem do poważnego rachunku sumienia, aby zrozumieć, czy naprawdę potrafimy słuchać ubogich". Arcybiskup Jędraszewski mówił, że często krzyk potrzebujących "z wielkim trudem przedziera się do naszych uszu i serc". Podkreślił, że konieczna jest postawa odejścia od narcyzmu, od postawy człowieka zapatrzonego w siebie.

Obawiam się, że często wiele inicjatyw - nawet godziwych i koniecznych – jest bardziej ukierunkowanych na samozadowolenie niż na prawdziwe rozpoznanie wołania człowieka ubogiego

- powiedział w homilii abp Jędraszewski. - Staliśmy się więźniami kultury, która nakłania do przeglądania się w lustrze i do nadmiernej troski o siebie, uważając, że wystarczy gest altruizmu, aby być zadowolonym bez konieczności bezpośredniego zaangażowania – dodał.

Arcybiskup zaapelował o odejście od postawy "zimnej obojętności", o otwarcie serc, wsłuchanie w głos wołających o pomoc i odpowiedź na te potrzeby. Dodał, że Światowy Dzień Ubogich ma być "maleńką odpowiedzią" całego Kościoła skierowaną do wszystkich ubogich, by wiedzieli, że ich krzyk nie trafia w próżnię. - Prawdopodobnie ten dzień będzie kroplą wody na pustyni ubóstwa. Mimo to będzie jednak oznaką dzielenia się z potrzebującymi, aktywnego odczuwania obecności brata i siostry – powiedział abp Jędraszewski.

Poczujmy się wszyscy w tym dniu dłużnikami ubogich, abyśmy przez wyciągnięte ręce do siebie nawzajem mogli zrealizować zbawcze spotkanie, które umacnia w nas, urzeczywistnia miłość i umożliwia nadzieję

– mówił.

Niedzielna składka na tacę w krakowskich kościołach zostanie przeznaczona na organizację kolejnej edycji ŚDU i na inicjatywy charytatywne w poszczególnych parafiach.

Po mszy św. abp Jędraszewski zjadł posiłek z ubogimi w Namiocie Spotkań. Podano bigos. Wszyscy zebrani odśpiewali wspólnie ulubioną pieśń Jana Pawła II "Barkę"

Archidiecezja krakowska włączyła się w obchody Światowego Dnia Ubogich stawiając na Małym Rynku namiot, w którym ubodzy od środy mogli ogrzać się, posilić, porozmawiać z innymi, wziąć udział w warsztatach (m.in. literackich, fotograficznych, decoupage, robienia świec), posłuchać koncertów zespołów katolickich, muzyki gospel, oglądać spektakle i filmy.

Odwiedzający Namiot Spotkań mogli też skorzystać z porad przedstawicieli NFZ, Rzecznika Praw Pacjenta, pracowników socjalnych i psychologów. W Centrum Dzieła Pomocy o. Pio przy ul. Smoleńsk fryzjer i kosmetyczka czekali na chętnych do udziału w wizerunkowych metamorfozach, można było także skorzystać z pomocy medycznej.

Według szacunków organizatorów Namiot Spotkań odwiedziło w ciągu kilku dni ponad 20 tys. osób.

Szacujemy, że było to ok. 5 tys. osób każdego dnia. Widzimy to po tym, ile rozdaliśmy napojów – 24 tys. kaw i herbat oraz 17 tys. posiłków

- powiedział dziennikarzom ks. Łukasz Michalczewski duszpasterz młodzieży w archidiecezji krakowskiej.

- Te Dni są ukoronowaniem pracy tych wszystkich wspólnot, które je organizują, a które na co dzień pomagają bezdomnym i ubogim. Ten dzień jest takim zwróceniem uwagi całego miasta, całej archidiecezji, że mamy tych ludzi obok siebie tylko trzeba ich zauważyć – podkreślił ks. Michalczewski.

W ramach ŚDU w bazylice Mariackiej odbyły się rekolekcje, a w kościele św. Barbary w Krakowie od zeszłej niedzieli do soboty wieczorem trwało Modlitewne Jerycho - całodobowa modlitwa przed Najświętszym Sakramentem w intencji ubogich.

Podobnie jak rok temu akcję organizowaną przez archidiecezję krakowską wsparły finansowo MOPS i Arcybractwo Miłosierdzia, a także sponsorzy, przy czym obowiązywała zasada "No logo", co oznacza, że akcja nie służy reklamie.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Kraków #Namiot Spotkania #ubodzy #bezdomni

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo