Za 5 lat koniec prac przy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL?

/ https://pl-pl.facebook.com/MuzeumWykletych/

  

Otwarcie wszystkich ekspozycji Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie planowane jest na 1 marca 2023 r. i przypadający wtedy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – powiedział dyrektor placówki Jacek Pawłowicz. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL powstaje na terenie dawnego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, który pełnił funkcję głównego więzienia politycznego od 1945 r. Część placówki jest już dostępna dla zwiedzających.

To jest potężna inwestycja, która pochłania dużo czasu i środków. Myślę, że realnym terminem jest 1 marca 2023 r., czyli przypadający wówczas Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obecnie dobiegają końca prace nad koncepcją scenariusza wystawy głównej w tej placówce. Projekt ten przedstawimy autorom przyszłej aranżacji muzeum. Na tym się aktualnie skupiamy. Jednocześnie zbieramy pamiątki, które będą częścią przyszłej ekspozycji.

– stwierdził Pawłowicz.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL apeluje o przekazywanie wszelkich pamiątek związanych zarówno z uczestnikami antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, jak i późniejszej antykomunistycznej opozycji.

Mam prośbę do wszystkich, którzy mają w swoich domach, w swoich zbiorach, pamiątki po Żołnierzach Wyklętych, ale także po ludziach konspiracji od lat 60. do 80. XX wieku, w tym oczywiście po działaczach Solidarności, o przekazywanie ich do naszego muzeum.

– dodał Pawłowicz i zaznaczył, że zbiory powiększają się nieustannie, właśnie dzięki ofiarodawcom pamiątek. M.in. przekazano pamiątki po gen. Auguście Emilu Fieldorfie, Władysławie Gurgaczu – jezuicie, kapelanie Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej czy działaczach PSL zamordowanych w okresie stalinowskim.

W sobotę odbyło się 11. Sympozjum Naukowe Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej – „Świadkowie Niepodległej”, które odbyło się w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z prelegentów był wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, kierujący ogólnopolskimi poszukiwaniami miejsc spoczynku ofiar komunistycznego terroru. Prof. Szwagrzyk przypomniał, że dawny areszt przy ul. Rakowieckiej w Warszawie to teren prowadzonych przez IPN prac poszukiwawczych miejsc spoczynku ofiar komunistycznego terroru.

Powoli kończy się ten rok, bardzo intensywny dla nas, pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji. W tegorocznym planie mieliśmy zbadanie 50 różnych miejsc. Ogromną większość z nich już przebadaliśmy. Jeszcze kilkanaście przed nami. Z najważniejszych działań zdecydowanie wymieniłbym prace przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie kilka razy w tym roku pracowaliśmy, odnajdując szczątki ofiar zbrodni niemieckich, ale także komunistycznych. To są również prace w Białymstoku, na Podkarpaciu, w Krakowie, Katowicach, na Opolszczyźnie i w Poznaniu. Praktycznie nie ma takiego województwa w Polsce, gdzie nie pracowaliśmy. A do tego dodajmy jeszcze działania realizowane przez nas na terenie Litwy, Białorusi, w Gruzji i działania przygotowawcze do prac, które chcemy wykonać także w Niemczech.

– stwierdził prof. Szwagrzyk.

Prof. Szwagrzyk zapowiedział, że również rok 2019 będzie dla Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN okresem intensywnych prac. „Lista, którą stworzyliśmy na rok następny, obejmuje kilkadziesiąt miejsc. Wszyscy chcemy jednego – żebyśmy mogli zrealizować to, co zamierzamy. Mamy bowiem świadomość skali wyzwań, które przed nami stoją. Trzeba, żeby sprostać obowiązkom, pracować w kilku miejscach jednocześnie, i w kraju, i poza jego granicami, wszędzie, gdzie są szczątki naszych bohaterów. Wierzę, że uda się nam to zadanie wykonać” – oświadczył.

Podczas prelekcji Profesor mówił m.in., że dopiero teraz państwo polskie, także poprzez nadanie specjalnych uprawnień, spełnia w sposób rzeczywisty, a nie jedynie deklaratywny, swój obowiązek wobec Żołnierzy Wyklętych, którzy – jak podkreślił – „walczyli o naszą niepodległość, o naszą wolność”. Jak podkreślił prof. Szwagrzyk, „trzeba dołożyć wszelkich starań by bohaterowie byli nazwani bohaterami, byli widoczni w przestrzeni publicznej, a ci, którzy przeciwko naszej wolności, niepodległości występowali, także byli nazwani, w sposób właściwy”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Policja zatrzymała czterech kibiców

/ Klaus Hausmann

  

Cztery osoby podejrzewane o naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy zatrzymała policja w czasie sobotniego przemarszu kibiców Jagiellonii Białystok z centrum miasta na stadion - poinformował rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.

Przemarsz związany był z tzw. Świętem Ultry, czyli trybuny zajmowanej przez najbardziej zagorzałych fanów białostockiej drużyny, aktualnego piłkarskiego wicemistrza Polski. Od ubiegłego roku, przed pierwszym meczem wiosennej rundy rozgrywanym przez Jagiellonię u siebie, kibice z Ultry organizują przemarsz w klubowych barwach z centrum miasta na stadion.

Według szacunków policji, w sobotnim przemarszu wzięło udział ok. 400 osób, ale nie obyło się bez incydentów.

Jak poinformował rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, cztery osoby zostały zatrzymane w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej funkcjonariuszy zabezpieczających ten przemarsz. Odnotowano też prawie trzydzieści wykroczeń, za co policjanci nakładali mandaty i kierowali wnioski o ukaranie do sądu.

"W związku z zachowaniem osób naruszających prawo, policjanci użyli środków przymusu bezpośredniego. W stronę dbających o bezpieczeństwo policjantów przestępcy rzucali butelki i materiały pirotechniczne"

- dodał Krupa. Żaden z funkcjonariuszy nie doznał obrażeń.

Jak podał, zatrzymane osoby mają od 20 do 53 lat, były pod wpływem alkoholu; trafiły do policyjnej izby zatrzymań.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl