Posłanka z nowej partii Petru poszła do programu Rachonia. Na reakcję Neumanna nie trzeba było długo czekać

Joanna Schmidt / screen TVP Info

  

Wczoraj były lider Nowoczesnej, Ryszard Petru, ogłosił utworzenie nowej partii o nazwie Teraz!, w skład której wchodzą m.in. byli politycy Nowoczesnej. Dzisiaj jedna z przedstawicielek nowego ugrupowania, Joanna Schmidt, była gościem programu "Woronicza 17" Michała Rachonia. Fakt przyjęcia zaproszenia do programu szczególnie ubódł szefa klubu parlamentarnego PO, Sławomira Neumanna, który zamieścił na Twitterze pełen oburzenia wpis.

Wczoraj Ryszard Petru oraz Joanna Scheuring-Wielgus ogłosili powołanie do życia nowej partii politycznej - Teraz!, w której skład jak na razie obok założycieli wchodzi również Joanna Schmidt. Wszyscy troje są w Sejmie członkami koła Liberalno-Społeczni, a w przeszłości związani byli z Nowoczesną, gdy jeszcze na jej czele stał właśnie Petru.

Politolodzy nowej inicjatywie Petru i spółki nie wróżą wielkiego sukcesu.

- Jak sądzę, Ryszard Petru po tej inicjatywie znów może stać się w niekorzystny dla siebie sposób (...) bohaterem internetowych memów

- stwierdził Rafał Chwedoruk.

Jedna z członkiń partii Teraz!, Joanna Schmidt, postanowiła przyjąć zaproszenie do programu Michała Rachonia "Woronicza 17". Bardzo nie spodobało się to Sławomirowi Neumannowi, szefowi klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, który zamieścił na Twitterze taki oto wpis:

Przedstawiciele tzw. "totalnej opozycji" postanowili w maju tego roku zbojkotować program Rachonia. Akcja polityków przyniosła efekt chyba całkiem odmienny od zamierzonego. Oglądalność kolejnych po bojkocie wydań programu...wzrosła. [https://niezalezna.pl/225710-totalna-opozycja-wycofuje-sie-z-medialnej-dyskusji-bojkotuja-woronicza-17-z-powodu-prowadzacego]. 

- Jesteśmy za tym, by wzmocnić koalicję, ale nie pod parasolem Koalicji Obywatelskiej, bo ta pokazuje, że Platforma Obywatelska wchłania i w przypadku Nowoczesnej widać, że ta partia utraciła swoją tożsamość

- mówiła dziś w programie Michała Rachonia Joanna Schmidt.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, niezalezna.pl, TVP Info

Tagi

Wczytuję komentarze...

Antysemicki atak podczas marszu żółtych kamizelek. „Spadaj, brudny syjonisto!” WIDEO

Antysemicki incydent podczas demonstracji "żółtych kamizelek" / Fot./screenshot/twitter.com/@@YahooActuFR

  

Podczas wczorajszej demonstracji ruchu "żółtych kamizelek" doszło do incydentu o podłożu antysemickim. Pod adresem znanego konserwatywnego filozofa Alaina Finkielkrauta padły skandaliczne inwektywy. Mimo, że sam Finkielkraut powiedział, że nie ma zamiaru wnieść skargi, prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie słownych napaści i antysemickich inwektyw pod jego adresem.

Finkielkraut, konserwatywny filozof, pisarz i publicysta, powiedział w wywiadzie dla dziennika "Le Parisien", że na ulicy, w pobliżu swojego domu, zobaczył "żółte kamizelki" i z ciekawości podszedł do grupy demonstrantów, którzy obrzucili go wyzwiskami. Finkielkraut powiedział, że poczuł, iż otoczyła go "nienawiść absolutna". [polecam:https://niezalezna.pl/259195-maleje-poparcie-dla-protestow-zoltych-kamizelek]

Wiele telewizyjnych kanałów informacyjnych we Francji pokazało nagranie wideo, na którym demonstranci wykrzykują pod adresem Finkielkrauta: "Brudni syjoniści!", "Francja jest nasza!", "Drań!" i "Spadaj, brudny, gówniany syjonisto!" (Barre toi, sale sioniste de merde).

Sam Finkielkraut powiedział, że nie ma zamiaru wnieść skargi w tej sprawie, ale prokuratura poinformowała, że otwiera śledztwo w sprawie "publicznego znieważenia z powodu pochodzenia, przynależności etnicznej, rasy lub religii".

Według francuskiego MSZ wczoraj w Paryżu manifestowało 5 tys. osób, a w całej Francji - 41,5 tys.
Wczesnym popołudniem wyglądało na to, że marsze obędą się bez większych incydentów, ale pod wieczór doszło do starć. W Paryżu tłum skandował wieczorem na Polach Elizejskich: "Macron - dymisja!", co - jak pisze AFP - stało się już stałym elementem demonstracji w stolicy.

Antysemicki atak komentował prezydent Emmanuel Macron, który powiedział, że takie postępowanie jest "absolutną negacją" tego, czym są Francuzi. Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner nazwał zachowanie demonstrantów "powodzią nienawiści". [polecam:https://niezalezna.pl/259206-we-francji-goraco-policja-znowu-uzyla-armatek-wodnych-i-gazu-lzawiacego]

Na wtorek 14 partii politycznych, od skrajnej prawicy po populistyczną lewicę, włącznie z centrową formacją prezydenta LREM, zapowiedziało wiece protestacyjne przeciw antysemityzmowi. 


Demonstracje "żółtych kamizelek" wymierzone są przeciwko polityce gospodarczej i społecznej prezydenta, a zwłaszcza przeciw zniesieniu podatku od wielkich fortun; część demonstrantów domaga się dymisji Macrona, lub wręcz całego rządu.

Pod koniec stycznia ruch „żółtych kamizelek” ogłosił, że wystawi kandydatów w majowych wyborach europejskich. Według sondażu wykonanego wtedy dla stacji BFM TV lista ta ma szanse na zdobycie 13 proc. głosów. O poparcie "żółtych kamizelek" zabiegają we Francji zarówno partie skrajnie prawicowe, jak Zjednoczenie Narodowe (RN) Marine Le Pen (dawniej Front Narodowy) czy Patrioci - ultraprawicowa formacja założona przez byłego zastępcę Le Pen Floriana Philippot, jak i skrajnie lewicowe, jak Francja Nieujarzmiona czy Komunistyczna Partia Francji. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl