30 wagonów spadło z wiaduktu na autostradę - cztery zawierały propan

Trans Siberian Cargo / flickr.com/Monstrue /CC BY-SA 2.0

  

W miejscowości Byromville w stanie Georgia w USA dzisiaj rano czasu miejscowego wykoleił się pociąg przewożący m.in. propan. W ramach środków bezpieczeństwa ewakuowano miasteczko, zamieszkane przez ok. 500 osób.

Firma kolejowa CSX Transportation podała, że pociąg składał się z 72 załadowanych i 69 pustych wagonów. Cztery wagony zawierały propan. Nie wykryto żadnych wycieków. Kontrolowany jest stan powietrza.

Szef miejscowej straży pożarnej Brett Walls poinformował, że z wiaduktu spadło na autostradę ok. 30 wagonów.

Według medialnych doniesień w wypadku nikt nie został poszkodowany. W pobliżu miejsca katastrofy zamknięto drogi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny ma 30 lat

/ udsk.pl

  

Brak kadry medycznej to obecnie największy problem Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego (UDSK) w Białymstoku. Ten jedyny wysokospecjalistyczny szpital leczący dzieci w Podlaskiem obchodził uroczyście 30-lecie istnienia.

W spotkaniu w Pałacu Branickich wzięli udział byli i obecni pracownicy szpitala, władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek województwa Artur Kosicki, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny przyjmuje rocznie na swoje oddziały ok. 20 tys. małych pacjentów, a 130 tys. w przyszpitalnych poradniach. Dziennie na szpitalny oddział ratunkowy - SOR - trafia średnio 75 pacjentów, w szczycie zachorowań ok. 130 - mówiła dyrektor szpitala prof. Anna Wasilewska.

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski mówił, że Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny jest bardzo ważnym szpitalem w regionie. Dziękował wszystkim pracownikom. "Bez tych ludzi nie byłoby tego szpitala" - podkreślał.

Prof. Adam Krętowski mówił, że generalnie szpitale kliniczne są w trudnej sytuacji, apelował do wszystkich władz o wsparcie i wzmocnienie takich placówek, bo stanowią one "kręgosłup naszej służby zdrowia". "Wydaje nam się, że nasze państwo, władze na wszystkich szczeblach powinny - myślę, że wiedzą - ale powinny podjąć wszystkie działania, które pozwolą na to, żeby te szpitale kliniczne miały szanse na lepszy rozwój" - mówił rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dodał, że Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny jest podstawą pediatrii w Podlaskiem.

"Ale sytuacja w tej chwili jest daleka od radości. Wszyscy wiemy o brakach kadrowych, mamy coraz mniej lekarzy, mamy coraz mniej lekarzy specjalistów, mamy coraz bardziej przepracowane panie pielęgniarki, a więc sytuacja jest trudna"

- mówił rektor i wskazywał, że jest za mało kadr, za mało pieniędzy dla pracowników i na ochronę zdrowia. Podkreślał także, że to w szpitalach klinicznych kształci się przyszłych lekarzy i pielęgniarki, ma miejsce postęp w medycynie i są prowadzone badania naukowe.

W Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym pracuje blisko 900 osób, z czego połowa to pielęgniarki, lekarze stanowią 20 proc. kadry. Dyrektor Anna Wasilewska powiedziała, że w szpitalu pracują wybitni specjaliści z regionu z niemal wszystkich specjalności poza kardiochirurgią dziecięcą. "Dbamy o tych specjalistów, staramy się, żeby zostali z nami, ale wiadomo jaka jest sytuacja na rynku pracy i niestety to jest największy problem. Problem z obsadą pielęgniarską, obsadą medyczną również inną niż lekarze i pielęgniarki" - dodała Wasilewska i wskazała np. psychologów, diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów.

W 2018 r. Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny zdobył na modernizacje łącznie prawie 40 mln zł. Wsparcie na dwa projekty przyznało ministerstwo zdrowia, większość tych środków pochodzi z UE z programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, pozostałe z ministerstwa.

Kończą się inwestycje w ramach projektu: "Poprawa kompleksowej opieki nad dzieckiem w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym" (wartość 11,8 mln zł). Powstała pracownia endoskopii, wyremontowano klinikę neurologii i oddział intensywnej terapii. Do 2022 r. trwać będą modernizacje szpitala w ramach drugiego projektu (wartość prawie 28 mln zł). Już wyremontowano hol i wejście do szpitala, będą wyremontowane wszystkie poradnie i kilka szpitalnych oddziałów.

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny jest finansowany w ramach tzw. sieci szpitali. Na 2019 r. Na leczenie szpital ma 68,1 mln zł. Dyrektor placówki poinformowała, że liczy na to, że więcej pieniędzy uda się pozyskać, gdy szpital dostanie certyfikat akredytacyjny, który potwierdza wysoką jakość wszystkich procedur realizowanych w szpitalu. Liczy, że stanie się do jesienią 2019 r.

Szpital czeka także na powstanie w Białymstoku wspólnego dla dzieci i dorosłych centrum psychiatrii, które ma powstać w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, który leczy dorosłych. Ma ono kosztować ok. 40 mln zł. W ostatnich tygodniach rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i marszałek województwa informowali o przyznaniu przez ministerstwo zdrowia 23 mln zł, 17 mln zł już wcześniej przyznano na ten cel ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl