Przedsięwzięcie, organizowane przez Kieleckie Centrum Kultury (KCK), potrwa do 23 listopada.

W tym roku zdecydowano się dopuścić do konkursu o kilkanaście filmów więcej, niż było to w poprzednich latach - 46 filmów wybrano ze 154 nadesłanych. Wydłużono czas trwania dziewięciu bloków konkursowych, rezygnując z pokazów specjalnych.

Dajemy większą szansę twórcom, dajemy im możliwość konfrontacji, pokazania się. Bo czasami dla dokumentalisty jedyną szansą dzisiaj jest festiwal (…) Powstają ciągle nowe, ciekawe spojrzenia, które warto zanotować. Pojawiają się nowe nazwiska, które potem, co wiemy z perspektywy niemal 25 lat, robią ogólnopolską i światową karierę

– podkreślił dyrektor artystyczny festiwalu Krzysztof Miklaszewski.

Konkursowe filmy będzie można oglądać od poniedziałku do środy, w pokazach zatytułowanych: "Szlaki prawdy", "Spojrzenia", "Nasze artystyczne drogi", "Powracające fale", "Bariery", "Vater czy pontifex", "Wołanie do marzeń", "Ludzie skały", "Dobre zmiany".

Wśród propozycji są m. in. film opowiadający o współczesnej Polsce z perspektywy dwóch kobiet prezentujących odmienne poglądy polityczne i obraz przedstawiający dalsze losy bohaterów kultowego dziś filmu o muzyce, buncie i festiwalu w Jarocinie "Fala" Piotra Łazarkiewicza (1986 r.). Będzie prezentowany także dokument o życiu okaleczonych na wojnie polskich weteranów z Afganistanu, opowieść o poetce i więźniarce obozu w Ravensbruck - Grażynie Chrostowskiej i film o akcji deportacji Polaków w ZSRR z terenu pogranicza polsko-radzieckiego na Wschód, przeprowadzonej pod koniec lat 30.

Filmy kilku twórców nawiązują do piłki nożnej – to m. in. film o odnoszących sukcesy niewidomych polskich piłkarzach oraz nowatorski reportaż o Robercie Lewandowskim. Będą także prezentowane spojrzenia dokumentalistów na polską poezję i fotografię oraz na jej twórców, film o losie łódzkich włókniarek po transformacji ustrojowej, a także pokazujący jak mieszkańcy podkrakowskiej wsi przyjmowali egzotycznych gości podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

Podczas pokazów zaplanowano spotkania i dyskusje z twórcami filmów.

We wtorek wieczorem w ramach uroczystości otwarcia imprezy, zaplanowano premierową projekcję filmu nagrodzonego podczas tegorocznego festiwalu w szwedzkim Gothenburgu, "Amatorzy" (reż. Gabriela Pichler).

W czwartek odbędzie się maraton wspomnieniowy NURT-u "Chociaż od nas odeszli - ich filmy z nami zostały", z retrospektywą obrazów nieżyjących już twórców, których dzieła uczestniczyły w poprzednich konkursach festiwalu.

W piątek zaplanowano warsztaty filmowe dla młodzieży oraz pokaz filmu "Niedźwiedź. Władca Gór" (reż. Krystian Matysek).

Tego dnia wieczorem zostanie ogłoszona główna nagroda „Złoty NURT - Wydarzenie NURT 2016”. Będą przyznane także: Srebrny i Brązowy NURT, nagroda publiczności i wyróżnienia specjalne.

Festiwal jest realizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej